آمریکای شمالی

 •  

   

  سال گذشته فقط بدهی دانشجویان امریکایی به مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد دلار (۱۰۹۰ میلیارد یورو) رسید.  بانک ها در رودررویی با مشکلات این مشتریان خود برای بازپرداخت بدهی، به میزان  جریمه های دیرکرد  و... سودهای خود افزوده اند.  از سوی دیگر، دربرخی از محله های محروم بانک ها از گشایش شعبه اجتناب می کنند.  درنتیجه، ساکنان این محله ها ناگزیر از رجوع به دکان های «نزول خواران آزمند» هستند».

  04 آذر 1394
 • هر چند هنرمندان «پاپ آرت» هرگز تلاش نکردند یک جنبش به وجود بیاورند (و تا سال 1961، حتی کمتر کسانی  در میان این هنرمندان  یکدیگر را می شناختند) ظاهرا آستانه ای  در نقد وجود دارد که از آنجا به بعد  باید خود را به بیان در آورد – و این همان چیزی بود که سبب می شد از جهت گیری های  خود فاصله  بگیریم و خود را با فرایند نقدی که ابعاد تجاری، محیط ما را هدف گرفته بود، انطباق دهیم.

  30 آبان 1394
 • پایگاه آمریکائی ”اوکیناوا“ خاری در پای نخست وزیر ژاپن
  آقای ”شینزو اَبه“ به بهانه رهیدن از سیطره ایالات متحده، می خواهد قانون اساسی صلح‌جویانه کشورش را دور بزند. نخست وزیر ژاپن بدینسان، رویاروی مخالفت سرسختانه مردم، عزم خویش را در تقویت ارتش نهان می دارد. وانگهی، او به خواسته واشنگتن در توسعه پایگاه های نظامی جزیره ”اُکیناوا“ گردن نهاده، که همین حالا هم دوسوم سپاهیان آمریکائی مأمور در ژاپن را در خود جای داده است.

  25 آبان 1394
 • تصویر: پاپ فراسیس
  پیشوای کلیسای کاتولیک، پس از کوششی که برای نزدیک ساختن کوبا و ایالات متحده به کار گماشت قرار است در ماه سپتامبر، نخست از کوبا و سپس ایالات متحده دیدار کند. ”فرانسوا“،نخستین ”پاپ“ غیراروپائی از سیزده قرن پیش، نگرش کلیسا را به سوی جهان گردانده است. این کشیش یسوعی آرژانتینی، مروج زیست بومی «جامع و فراگیر» و پذیرای مسئولیت اجتماعی، به تازگی در سازمان ملل متحد هم تلنگری به وجدان ها زده.

  23 آبان 1394
 • Bentham’s Panopticon in operation

  ما تحت نظر هستیم. در حالی که کارهای روزانه خود را انجام می دهیم، دوربین های تلویزیون مدار بسته هر حرکت ما را مشاهده و ضبط می کنند. تنها در بریتانیا بیش از شش میلیون دوربین تلویزیون مدار بسته مردم را تحت نظر دارند، و نظارت بر عموم مردم در تمام کشورهای توسعه یافته در سطحی مشابه است. در برخی از شهرها میتوان توقع داشت که بیش از سیصد بار در طول روز توسط دوربین های امنیتی دیده شویم. نفوذ و پیشرفت رو به رشد تکنولوژیِ پایش، پرسش های فلسفی معرفت شناختی (که با حصول دانش سر و کار دارد) و اخلاقی (که با داشتن زندگی خوب سر و کار دارد) را مطرح می کند.

  عدم تقارن پایش

  20 آبان 1394
 • همزیستی مذهب و نوگرایی  دلیل قابلیت تطبیق و تداوم مذهب در جامعه ی مدرن آن است که امری کهنه انگاشته نمی شود. همچنین نمی توان آن را همچون میشل اوفره  به « نیاز به اعتقاد»، و یا پاسخی متوهم به ترس از مرگ خلاصه کرد. مطالعات به خوبی نشان می دهند که ادیان بیشتر به کار رودرویی با زندگی می آیند تا تحمل مرگ. همزمان با روی آوردن روستاییان جنوب هند به افسون گنندگان مار و یا کشیشان ( برای بارورشدن و یا بازیابی سلامت)، گرد هم آیی جوانان کاتولیک کشورهای متفاوت در روز جهانی جوانان برای تجربه ی «زندگی در کنارهم »

  همزیستی مذهب و نوگرایی  -- دلیل قابلیت تطبیق و تداوم مذهب در جامعه ی مدرن آن است که امری کهنه انگاشته نمی شود. همچنین نمی توان آن  را همچون میشل اوفره[1]  به « نیاز به اعتقاد»، و یا پاسخی متوهم به  ترس از مرگ خلاصه کرد.  مطالعات به خوبی نشان می دهند که ادیان بیشتر به کار رودرویی با زندگی  می آیند تا تحمل  مرگ.

  09 آبان 1394
 •  از قرن نوزدهم، پنداشته می شد که علم به طور قطع جایگزین خرافات می شود، فناوری بر جادوگری پیشی گرفته، طب دعا را اریکه ی قدرت پایین کشیده، سیاست برمهدویت چیره خواهد شد و غیره. به نظر می رسید که مذهب از هر طرف مورد حمله قرار گرفته بود. در اغلب کشور های غربی تمایل مردم به شرکت در مراسم مذهبی به طور مداوم رو به کاهش گذاشته و دول به سمت سکولاریزاسیون مترقی پیش می رفتند. به طور خلاصه مذهب، نوگرایی را بر نمی تافت. به طور غیر منتظره ای در مورد «سکولاریزه کردن» علوم انسانی،  وحدت عقیدتی شکل گرفته بود.  لی

  از قرن نوزدهم،  پنداشته می شد که علم به طور قطع  جایگزین خرافات می شود،  فناوری بر جادوگری پیشی گرفته، طب  دعا را اریکه ی قدرت پایین کشیده،  سیاست برمهدویت چیره خواهد شد و غیره.  به نظر می رسید که مذهب از هر طرف مورد حمله قرار گرفته بود. در اغلب کشور های غربی تمایل مردم به شرکت در مراسم مذهبی به طور مداوم  رو به کاهش گذاشته و دول به سمت سکولاریزاسیون مترقی[1] پیش می رفتند. به طور خلاصه مذهب، نوگرایی را بر نمی تافت. به طور غیر منتظره ای در مورد «سکولاریزه کردن» علوم انسانی،   وحدت عقیدتی شکل گرفته بود.  

  03 آبان 1394
 • واقع شده میان یک بانک و یک بوتیک لباس، رستوران سابوی شعبه ی پورت دو اورلان  پاریس، در این دوشنبه ی ماه ژوییه، بر سردر خود «ظرفیت تکمیل» را اعلام می کند. حدود ده نفر -مردی شتابزده، گروهی نوجوان، مادری با فرزندانش…-با عجله به سمت پیشخوان می روند. زنی جوان یک «ساندویچ سابز ۳۰ (ساندویچ ۳۰ سانتیمتری) متشکّل از بوقلمون، پنیر، گوجه فرنگی، خیارشور و سس باربیکیو» سفارش می دهد و همراهش ساندویچ مخصوص سابوی ، «سابوی ملت»، را انتخاب می کند. در کمتر از پانزده دقیقه، غذایشان را تمام کرده اند و سابوی را ترک می کنند.

  03 آبان 1394
 • روز دوشنبه هفته گذشته، یعنی 12 اکتبر سال 2015، مانند سال های پیش روز کریستف کلمب در کشورهای آمریکایی از جمله ایالات متحده و کشورهای آمریکای لاتین و برخی کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا جشن گرفته شد. اما امسال (مانند چند سال اخیر) صداهای مخالف بیشتری در برابر این به اصطلاح جشن ملی وجود داشت. اتفاق بزرگ دیگر این بود که آلاسکا عنوان روز ملی کلمب را به «روز بومیان آمریکا» تغییر داد و پیشرو یک تغییر بزرگ در نگرش نسبت به ریشه های نام گذاری این روز شد.

  25 مهر 1394
 • 1. بنا به روایت شاهپور شهبازی در کتاب «تئوری های فیلم نامه نویسی در سینمای داستانی»، قهرمان و ضدقهرمان سینمایی دو پاره ی جدا از هم و در تقابل با هم نیستند. انسان تنها زمانی چیزی را در دیگری می تواند ببیند و بخواند که در خویش دیده و خوانده باشد. ما چگونه می توانیم چیزی را در دیگری بخوانیم یا بشناسیم؟ هنگامی که یا مشابه آن چیز یا ضد آن را در خود به عنوان یک موجود انسانی داشته یا خوانده باشیم.

  18 مهر 1394

صفحه‌ها