ارمنستان و خاورمیانه (نگاهی به روابط منطقه ای جمهوری ارمنستان و سهم آن در معادلات خاورمیانه).

گایان نویکوا ترجمه و تلخیص: محمد رسولی

جنوب منطقۀ قفقاز- شامل ارمنستان، آذربایجان و گرجستان- به یک معنا، از ملحقات شمالی خاورمیانۀ بزرگ محسوب می شود. ارمنستان برای نیل به ثبات سیاسی مجبور به مانور دادن بین کشور های دوست و دشمن(ایران، روسیه، ترکیه، ایالات متحدۀ آمریکا)است. منافع متعارض و جنجال های محلی نیز منطقه بر مشکل  ایجاد روابط خوب افزوده است. با همۀ این ها، قفقاز با ثبات تر از آنی است که عموم انتظارش را دارند.
ارمنستان از زمان کسب استقلال تا یه امروز در جستجوی ایفای نقشی مناسب در جهان و منطقه بوده است. ارمنی ها معتقداند کشورشان واسط فرهنگی مهم بین خاورمیانه و اروپاست. اما واقعیت این است که منافع ارمنستان بیش از هر کجا به خاورمیانۀ بزرگ گره خورده است.
جغرافیای سیاسی ارمنستان اهمیت فراوانی دارد. از این جهت که یکی از مجاری اصلی انتقال منابع انرژی دریای خزر و روسیه به ترکیه، اروپا و اسرائیل از خاک ارمنستان می گذرد.

برای خواندن این مطلب در زیر کلیک کنید:

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 9693.doc71 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

رسولی، محمد

مطالب نویسنده