درگذشت پریرخ دادستان

گروه اخبار

روان شناس و استاد دانشگاه
1312-1389
دکتر پریرخ دادستان، استاد دانشگاه تهران، و از برجسته ترین چهره های آکادمیک کشور در حوزه روان شناسی،  روز شنبه 22 آبان ( 13 نوامبر 2010) در تهران درگذشت.  انسان شناسی وفرهنگ  فقدان این بانوی دانشمند را به خانواده محترم ایشان و جامعه علمی و فرهنگی کشور تسلیت می گوید. در زیر به یاد این اندیشمند ارزنده دانشگاهی، بخش هایی از  مطالب  رسانه ها درباره ایشان  و همچنین زندگینامه وی را می خوانیم:خبرگزاری خانه کتاب
دکتر پریرخ دادستان، برگزیده دوره دهم کتاب سال در گذشت
22 آبان 1389 ساعت 13:51
دکتر پریرخ دادستان، چهره ماندگار روانشناسی کشور و برگزیده دوره دهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران صبح امروز به علت ابتلا به سرطان در سن 77 سالگی درگذشت./
دکتر محترم نعمت‌طاووسی، استاد دانشگاه و از شاگردان دکتر دادستان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ عنوان کرد: دکتر پریرخ دادستان،‌ استاد روانشناسی ایران صبح امروز، ‌شنبه ‌(22 آبان ماه) درگذشت. مراسم تشییع وی فردا، 23 آبان ماه از مقابل منزل این نویسنده فقید انجام می‌شود.

دکتر پریرخ دادستان متولد 1312، استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی، مدیر گروه روانشناسی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) و مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات علوم انسانی معاونت پژوهشی و برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب بود که کتاب «روانشناسی مرضی تحول از کودکی تا نوجوانی» اثر برگزیده دوره دهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرده است.

از دیگر آثار وی می‌توان به روان‌شناسی جنایی، اختلال‌های زبان، روش‌های تشخیص و بازپروری (روان‌شناسی مرضی تحولی ، جلد سوم)، ‌روان‌شناسی مرضی تحولی از کودکی تا بزرگسالی، تنیدگی یا استرس، بیماری جدید تمدن، گفت‌وگوهای آزاد با ژان پیاژه دیدگاه پیاژه، در گستره تحول روانی، ‌ارزشیابی شخصیت کودکان بر اساس آزمون‌های ترسیمی و روانشناسی ژنتیک اشاره کرد.

مراسم تشییع پیکر دکتر دادستان، ساعت 10 صبح فردا، 23 آبان ماه از مقابل منزل نامبرده به نشانی زیر انجام خواهد شد.
لویزان- خیابان شاهرضایی- خیابان شقایق- شیان پنج -شماره 16.


سایت آفتاب
پریرخ دادستان در سن77 سالگی درگذشت.


فاتحی؛ یکی از شاگردان وی؛ با اعلام این مطلب افزود: پریرخ دادستان، دکترای روانشناسی بالینی و مسئول علوم انسانی انتشارات سمت استاد دانشگاه تهران و رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه آزاد و چهره‌ی ماندگار سال 81 بدلیل عفونت ریه و و سرطان ریه درگذشت.

مراسم تشییع این استاد دانشگاه؛ صبح فردا از مقابل منزل وی در شیان برگزار می‌شود.
پریرخ دادستان در 1312 در تهران به‌دنیا آمد.

وی پس از اخذ دیپلم ادبی در سال 1330 برای ادامه تحصیل به سوئیس اعزام شد.

وی؛ دکتری رشته‌ی روانشناسی را زیرنظر پروفسور ژان پیاژه در سال 1339( 1960م ) از دانشگاه ژنو دریافت کرد.

دادستان از سال 1354عضو هیأت علمی دانشگاه تهران شد و تا مقام استادی( 1365) ارتقا یافت. او عضو هیأت علمی و استاد دانشگاه شهید بهشتی بود.

وی همچنین عضو بسیاری انجمن‌های مربوطه به رشتخ خود بوده است. دادستان در سال 1381 به عنوان چهره‌های ماندگار در رشته روانشناسی معرفی شد.

کتاب"روانشناسی مرضی تحوّل از کودکی تا نوجوانی "تالیف وی، در دوره دهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

همشهری آنلاین
پریرخ دادستان، چهره ماندگار روان‌شناسی ایران درگذشت


زنان > ایران  - همشهری‌آنلاین:
دکتر پریرخ دادستان - استاد برجسته روان‌شناسی دانشگاه تهران و چهره ماندگار روانشناسی کشور - صبح شنبه (22 آبان ماه) به‌ علت بیماری سرطان در سن 77 سالگی در تهران درگذشت.
به گزارش ایسنا، رحیم‌زاده از شاگردان دکتر دادستان با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: دکتر دادستان صبح شنبه به ‌علت بیماری در منزل فوت کردند و فردا صبح از مقابل منزلشان تشییع می‌شوند. هم‌چنین مراسم ختم استاد روز سه شنبه 25 آبان ماه جاری از ساعت 13:30 تا 15 در مسجدالرضا (ع) تهران برگزار می شود.
مراسم تشییع پیکر استاد نیز روز یکشنبه 23 آبان ماه حدود ساعت 10:30 صبح از مقابل منزل ایشان واقع در لویزان، خیابان شهید شاهرضایی، خیابان شقایق، شیان 5 به سوی امامزاده پنج تن لویزان برگزار می شود.
دکتر پریرخ دادستان اول فروردین ماه 1312 در تهران متولد شد.
وی در سال1317 تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان خورشید تهران آغاز کرد و در سال 1328 دیپلم علمی خود را از دبیرستان ناموس تهران و در 1329 دیپلم ادبی را از دبیرستان شاهدخت تهران دریافت کرد و در1330 با قبولی در کنکور با بورس وزارت فرهنگ و آموزش عالی به کشور سوئیس اعزام شد.
وی در سال 1952 گواهینامه علوم تربیتی در رشته روانشناسی را از دانشگاه ژنو دریافت کرد و در سال 1953 موفق به اخذ دانشنامه تخصصی روانشناسی بالینی کودک از این دانشگاه ژنو شد. وی همچنین موفق به دریافت دانشنامه عمومی روانشناسی کاربردی و دانشنامه لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی از دانشگاه ژنو شد. وی که تحقیقات رساله دکتری خود را زیر نظر پروفسور ژان پیاژه انجام داده در سال 1339 به ایران بازگشت و از سال 1340 در دانشگاه‌های مختلفی تدریس داشته است.
دکتر دادستان در فاصله سال‌های 1341 تا 1344 ریاست مرکز تحقیقات روانشناسی پلی‌تکنیک تهران و طی سال‌های 1344 تا 1354 مدیریت مجتمع آموزشی رویا وزارت آموزش و پرورش را برعهده داشته و از سال 1354 به عنوان استادیار گروه روانشناسی دانشگاه تهران فعالیت کرده است.
دکتر دادستان از سال 1359 به عنوان دانشیار و مدیر گروه روانشناسی دانشگاه تهران فعالیت کرده و در سال 1365 به درجه استادی گروه روانشناسی دانشگاه تهران نایل شده بود.
وی از سال 1372 مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات علوم انسانی معاونت پژوهشی و برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و از 1375 تاکنون مدیر گروه روانشناسی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) و از سال 1381 استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی بود.
استاد دادستان از سال 1382 مدیرمسؤول و سردبیر فصلنامه روانشناسان ایرانی و از سال 1383 تاکنون عضویت شورای راهبری سند ملی آموزش و پرورش و از 1384عضو گروه علمی- تخصصی رشته روانشناسی منطقه هشت دانشگاه آزاد اسلامی و شورای مرکزی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی بود.
استاد که از برگزیدگان دومین مراسم بزرگداشت چهره‌های ماندگار در سال 1381 و برنده جایزه بخش تحقیقات بنیادی علوم انسانی در پانزدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی (1383) علاوه بر سال‌ها فعالیت آموزشی و تحقیقاتی، انتشار چندین عنوان کتاب و بیش از 30 مقاله و راهنمایی ده‌ها پایان‌نامه در مقاطع مختلف تحصیلی را در کارنامه علمی خود دارد.
کتاب «روانشناسی مرضی تحول از کودکی تا نوجوانی» تالیف استاد دادستان، برگزیده دوره دهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران است.

جام جم
چهره ماندگار روان‌شناسی ایران
استاد پریرخ دادستان درگذشت

جام جم آنلاین: دکتر پریرخ دادستان استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران و برگزیده دومین همایش چهره های ماندگار شب گذشته در سن 77 سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش واحد مرکزی خبر، مرحومه دکتر دادستان دانشنامه دوره دکتری خود را در سال 1953 از دانشگاه ژنو دریافت کرد و پس از عزیمت به کشور در سال 1354 بعنوان عضو هیات علمی به استخدام دانشگاه تهران درآمد و پس از 11 سال کار مداوم علمی و آموزشی در سال 1365 به مرتبه علمی استاد تمام این دانشگاه دست یافت و در طول دوران فعالیت علمی و آموزشی خود موفق به تربیت تعداد زیادی از جوانان این مرز و بوم ، ارائه صدها مقاله علمی ، تالیف چند جلد کتاب و سرپرستی تعداد 132 پایان نامه دانشجویی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را به عهده داشت.
دکتر دادستان در سال 1379 به افتخار بازنشستگی نایل و در سال 1381 در دومین همایش چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار عرصه روانشناسی برگزیده شد.
ستاد چهره های ماندگار ضمن عرض تسلیت به خانواده آن مرحومه و جامعه علمی کشور به اطلاع می رساند مراسم تشییع جنازه آن فقیده سعیده ساعت 10 یکشنبه 23-8-89 از مقابل منزل آن مرحومه واقع در لویزان- شیان 5 برگزار می شود و مجلس ترحیم نیز سه شنبه 25-8-89 از ساعت 13 و 30 تا 15 در مسجدالرضا واقع در خیابان خرمشهر میدان نیلوفر منعقد می شود.


پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
ریرخ دادستان، جهره ماندگار روان‌شناسی ایران درگذشت

پریرخ دادستان، دکترای روانشناسی بالینی و مسئول علوم انسانی انتشارات سمت استاد دانشگاه تهران و رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه آزاد و چهره‌ی ماندگار سال 81 بدلیل عفونت ریه و و سرطان ریه درگذشت.
مراسم تشییع این استاد دانشگاه؛ صبح فردا از مقابل منزل وی در شیان برگزار می‌شود.
پریرخ دادستان در 1312 در تهران بدنیا آمد. وی پس از اخذ دیپلم ادبی در سال 1330 برای ادامه تحصیل به سوئیس اعزام شد. وی؛ دکتری رشته‌ی روانشناسی را زیرنظر پروفسور ژان پیاژه در سال 1339( 1960م ) از دانشگاه ژنو دریافت کرد.
دادستان از سال 1354عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شد و تا مقام استادی( 1365) ارتقا یافت. او عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه شهید بهشتی بود و بسیاری از اساتید امروز روان‌شناسی ایران از شاگردان وی بوده اند. وی همچنین عضو بسیاری انجمن‌های مربوطه به رشتة خود بوده است.
دکتر دادستان از اساتید برجسته روان‌شناسی خدمات ارزنده ای را در علم روان‌شناسی به جامعه علمی کشورمان عرضه نموده و همکاری شایان توجهی با حوزه علمیه و مراکز آموزشی و پژوهشی آن در سال‌های متمادی داشت.
وی در سال 1381 به عنوان چهره‌های ماندگار در رشته روانشناسی معرفی شد. کتاب"روانشناسی مرضی تحوّل از کودکی تا نوجوانی "تالیف وی، در دوره دهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ضمن تسلیت ضایعه درگذشت این دانشمند فرزانه، از خداوند منان رحمت و مغفرت را برای وی و صبر و اجر برای بازماندگان، جامعه علمی کشور و شاگردان ارجمند ایشان مسئلت دارد.
روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه


زندگینامه  

خبرنامه انجمن روانشناسی ایران


نام و نام خانوادگی : پریرخ دادستان
تاریخ و محل تولد : تهران 1310
سوابق تحصیلی : دریافت دیپلم متوسطه از دبیرستان ناموس 1328 ـ قبولی در کنکور سراسری و دریافت بورس از وزارت فرهنگ و آموزش عالی و اعزام به کشور سوئیس ( به عنوان تنها زن پذیرفته شده ) 1330 ـ دریافت گواهینامه علوم تربیتی در رشته روانشناسی از دانشگاه ژنو 1331ـ دریافت دانشنامه تخصصی روانشناسی بالینی کودک ، ژنو1332ـ دریافت دانشنامه عمومی روانشناسی کاربردی ، ژنو 1332ـ دریافت دانشنامه لیسانس روانشناسی ،ژنو 1333ـ دریافت دانشنامه کارشناسی ارشد روانشناسی ، ژنو1335ـ دریافت دکتری روانشناسی ، ژنو1339ـ بازگشت به ایران 1339 و شرکت در دوره‌های تخصصی و کنگره‌های داخلی و خارجی ، تدریس ، پژوهش و ... تاکنون
سوابق شغلی : عضویت شورای راهبری سند ملی آموزش و پرورش 1383 تا کنون ـ مدیر مسئول و سردبیر فصلنامه روانشناسان ایرانی 1382 تا کنون ـ استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی 1381 تاکنون ـ مدیر گروه روانشناسی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی ( سمت ) 1375 تاکنون ـ مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات علوم انسانی معاونت پژوهشی و برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب 1372 تا کنون ـ استاد 1379- 1365 ، دانشیار 1365- 1359 ، مدیر گروه 1362- 1354 و استادیار 1359- 1344 گروه روانشناسی دانشگاه تهران
سوابق پژوهشی : مجری 16 مورد طرح پژوهشی و هنجار گزینی تست‌های متفاوت در دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش که در این میان
برخی از طرح‌های ایشان برنده جوایز ارزنده‌ای نیز شده‌اند . از آن جمله ‌روش‌های تشویق و تنبیه در مدارس راهنمایی از دیدگاه معلمان و دانش آموزان ( برنده طرح برگزیده سال 1377) ، بررسی توان ذهنی دانش آموزان دوره ابتدایی به منظورتعیین استانداردهای آموزشی (برنده پانزدهمین جشنواره بین‌اللملی خوارزمی) 1376 ،بررسی توانایی‌های کودکان غیر فارسی زبان در زبان فارسی در بدو ورود به نظام آموزشی ( برنده طرح برگزیده 1379 ) و میزان اضطراب دانش آموزان در جلسات امتحانی و راه‌های کاهش آن ( برنده طرح برگزیده سال 1375 )
سوابق فعالیت‌های آموزشی : 17 مورد پایان‌نامه دکترا و 101 مورد پایان‌نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مختلف استان تهران.
سوابق انتشاراتی : روانشناسی جنایی ،1382ـ اختلال‌های زبان ، روش‌های تشخیص و بازپروری (روانشناسی مرضی تحولی ، جلد سوم) 1380 ـ روانشناسی مرضی تحولی ، از کودکی تا بزرگسالی ، جلد دوم ، 1379 ـ تنیدگی یا استرس ، بیماری جدید تمدن ، 1377ـ روانشناسی مرضی تحولی ، از کودکی تا بزرگسالی ، جلد اول ، 1376 ـ گفتگوهای آزاد با ژان پیاژه ،1375ـ دیدگاه پیاژه ، در گستره تحول روانی ، 1375ـ ارزشیابی شخصیت کودکان بر اساس آزمون‌های ترسیمی ،1374 ـ روانشناسی ژنتیک 2 ،1372ـ نقاشی کودکان ، کاربرد تست ترسیم خانواده در کلینک ،1371ـ روانشناسی بالینی .1371ـ روانشناسی مرضی تحولی ، از کودکی تا نوجوانی ،1371 ـ تربیت به کجا ره می‌سپرد؟1369ـ بیماری‌های روانی ، 1368 ـ لغت‌نامه روانشناسی ، 1365و هم چنین ارائه 29 مقاله (1383ـ1355) که در مجلات مختلف روانشناسی داخلی به چاپ رسیده است.
عناوین و جوایز:
ایشان منتخب اولین دوره معرفی پژوهشگران قابل تقدیر دانشگاه تهران ، 1383‌ـ برنده چندین لوح تقدیر از انتشارات سمت ،1383 ـ برگزیده دومین مراسم بزرگداشت چهره‌های ماندگار 1381ـ پژوهشگر برگزیده جامعه اسلامی پژوهشگران ، 1380 ، برنده چندین طرح برگزیده از سوی وزارت آموزش و پرورش و در مجموع برنده 16 عنوان جایزه از سال 1371 تا1383 بوده‌اند.

سایت مشاهیر و چهره های ماندگار

خلاصه : پریرخ دادستان در 1312 درتهران بدنیا آمد. وی پس از اخذ دیپلم ادبی در سال 1330 برای ادامه تحصیل به سوئیس اعزام شد.ایشان دکتری رشته روانشناسی را زیر نظر پروفسور ژان پیاژه در سال 1339( 1960م ) از دانشگاه ژنو دریافت کرد. پریرخ دادستان از سال 1354عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شد و تا مقام استادی( 1365) ارتقا یافت نامبرده هم اکنون عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه شهید بهشتی می باشد. وی عضو بسیاری انجمن های مربوطه به رشتة خود است و در سال 1381 به عنوان چهره های ماندگار در رشته روانشناسی معرفی شد. کتاب"روانشناسی مرضی تحوّل از کودکی تا نوجوانی "تالیف وی ، در دوره دهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.گروه : علوم انسانیرشته : روان شناسیتحصیلات رسمی و حرفه ای : سوابق تحصیلی پریرخ دادستان به قرار زیر است : - تحصیلات ابتدایی در دبستان «خورشید» تهران و اخذ دو دیپلم علمی و ادبی به ترتیب از دبیرستان های «ناموس» و «شاهدخت» - دریافت دیپلم متوسطه از دبیرستان ناموس 1328 ـ قبولی در کنکور سراسری و دریافت بورس از وزارت فرهنگ و آموزش عالی و اعزام به کشور سوئیس ( به عنوان تنها زن پذیرفته شده ) 1330 ـ دریافت گواهینامه علوم تربیتی در رشته روانشناسی از دانشگاه ژنو 1331 ـ دریافت دانشنامه تخصصی روانشناسی بالینی کودک ، ژنو1332 ـ دریافت دانشنامه عمومی روانشناسی کاربردی ، ژنو 1332 ـ دریافت دانشنامه لیسانس روانشناسی ،ژنو 1333 ـ دریافت دانشنامه کارشناسی ارشد روانشناسی ، ژنو1335 ـ دریافت دکتری روانشناسی ، ژنو1339خاطرات و وقایع تحصیل : بیشتر دوران تحصیل پریرخ دادستان به تحصیل در رشته روانشناسی در کشور سوئیس ( دانشگاه ژنو) گذشته که در زندگی علمی وی مرحلة مهمی به شمار می رود.فعالیتهای ضمن تحصیل : پریرخ دادستان در کنار رشته و گرایش تخصصی خود همواره به گرایشهای دیگر یا رشته های دیگر نیز توجه داشت چنانکه در 1329علاوه بر دیپلم علمی، دیپلم ادبی و نیزدر 1953، علاوه بر دانشنامه تخصصی روانشناسی بالینی، دانشنامة عمومی روانشناسی کاربردی را دریافت کرد.استادان و مربیان : مهمترین استاد، پریرخ دادستان به ویژه در هنگام تحصیل در مرحله دکتری، استاد ژان پیاژه ، استاد روانشناسی دانشگاه ژنو در پاریس بوده است.وقایع میانسالی : پریرخ دادستان پس از بازگشت از سوئیس در سال 1329، مدتی به عنوان کارشناس فرهنگی تربیتی اداره کال تربیت معلم وزارت آموزش و پرورش فعال بود. وی از سال 1354عضو هئیت علمی دانشگاه تهران شد و تا مرحله استادی نیز ارتقا یافت. وی در بسیاری از مراکز مهم علمی در زمینه روانشناسی عضویت یا مسئولیت دارد. وی درسال 1381 به عنوان چهره ماندگار در عرصة روانشناسی معرفی شد. مشاغل و سمتهای مورد تصدی : برخی مسئولیت های پریرخ دادستان عبارت بوده اند از : - کارشناس فرهنگی تربیتی اداره کل تربیت معلم وزارت آموزش و پرورش - عضو هئیت علمی دانشگاه تهران از سال 1354 - مدیر دفتر مطالعات وتحقیقات روانشناسی و تحقیقات و علوم انسانی - عضویت شورای راهبری سند ملی آموزش و پرورش 1383 تا کنون ـ مدیر مسئول و سردبیر فصلنامه روانشناسان ایرانی 1382 تا کنون ـ استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی 1381 تاکنون ـ مدیر گروه روانشناسی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی ( سمت ) 1375 تاکنون ـ مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات علوم انسانی معاونت پژوهشی و برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب 1372 تا کنون ـ استاد 1379- 1365 گروه روانشناسی دانشگاه تهران -دانشیار 1365- 1359 گروه روانشناسی دانشگاه تهران - مدیر گروه 1362- 1354 - استادیار 1359- 1344 گروه روانشناسی دانشگاه تهران - استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی _ ۱۳۸۱ تاکنون - صاحب امتیاز و مدیرمسؤول مجتمع آموزشی رؤیا (وزارت آموزش و پرورش) طی سال های ۱۳۴۴ تا ۵۴ - ریاست مرکز تحقیقات روانشناسی پلی تکنیک تهران (وزارت آموزش و پرورش) از ۱۳۴۱ تا ۴۴ - مدیر گروه روانشناسی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) _ ۱۳۷۵ تاکنون - مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات علوم انسانی معاونت پژوهشی و برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی _ واحد تهران جنوب _ ۱۳۷۲ تاکنون -عضویت در گروه علمی _ تخصصی رشته روانشناسی منطقه هشت دانشگاه آزاد اسلامی _ ۱۳۸۴ -عضویت در شورای مرکزی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی _ ۱۳۸۴ فعالیتهای آموزشی : پریرخ دادستان از سال 1354 عضو هئیت علمی دانشگاه تهران شد. وی در سال 1359 به مرتبه دانشیاری و مدتی بعد به مرحلة استادی نایل آمد.سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : پریرخ دادستان علاوه بر تدریس و مسئولیت های اجرایی و به تحقیق مطالعه و تالیف آثار دررشتة روانشناسی مشغول بوده و هست.آرا و گرایشهای خاص : پریرخ دادستان عمدتا به روانشناسی بالینی و درمانگری توجه دارد. آثار وی نیز عمدتاً دراین حیطه نگاشته شده است.جوائز و نشانها : منتخب در همایش چهره های ماندگار به عنوان اولین روانشناس در این همایش - ۱۳۸۱ منتخب اولین دوره معرفی پژوهشگران قابل تقدیر دانشگاه تهران _ ۱۳۸۳ برنده جایزه بخش تحقیقات بنیادی علوم انسانی در پانزدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی _ ۱۳۸۰ برنده لوح تقدیر سازمان «سمت» به عنوان مدیر گروه پژوهشی روانشناسی برنده لوح تقدیر ریاست تشخیص مصلحت نظام به عنوان مدیر گروه پژوهشی روانشناسی سمت برنده لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مدیر گروه پژوهشی روانشناسی سمت پژوهشگر برگزیده جامعه اسلامی پژوهشگران _ ۱۳۸۰ برنده لوح تقدیر همایش علل و عوامل تقدم مسائل جمعی بر منافع فردی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت لوح تقدیر به مناسبت انتخاب کتاب "روانشناسی مرضی تحوّل از کودکی تا نوجوانی " تالیف پریرخ دادستان به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دوه دهم کتاب سال از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. چگونگی عرضه آثار : سوابق پژوهشی و آموزشی پریرخ دادستان به قرا زیر است: سوابق پژوهشی : مجری 16 مورد طرح پژوهشی و هنجار گزینی تست‌های متفاوت در دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش که در این میان برخی از طرح‌های ایشان برنده جوایز ارزنده‌ای نیز شده‌اند . از آن جمله ‌روش‌های تشویق و تنبیه در مدارس راهنمایی از دیدگاه معلمان و دانش آموزان ( برنده طرح برگزیده سال 1377) ، بررسی توان ذهنی دانش آموزان دوره ابتدایی به منظورتعیین استانداردهای آموزشی (برنده پانزدهمین جشنواره بین‌اللملی خوارزمی) 1376 ،بررسی توانایی‌های کودکان غیر فارسی زبان در زبان فارسی در بدو ورود به نظام آموزشی ( برنده طرح برگزیده 1379 ) و میزان اضطراب دانش آموزان در جلسات امتحانی و راه‌های کاهش آن ( برنده طرح برگزیده سال 1375 ) سوابق فعالیت‌های آموزشی : 17 مورد پایان‌نامه دکترا و 101 مورد پایان‌نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مختلف استان تهران. و ارائه 29 مقاله (1383ـ1355) که در مجلات مختلف روانشناسی .
________________________________________
آثار :    &nbsp1  اختلال های زبان و روش های تشخیص و بازپروری (روانشناسی مرضی تحولی ۳ _ کتاب برگزیده دانشگاه تهران ۱۳۸۰ - کتاب تشویقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۳۷۹)     &nbsp2  اختلالهای زبان     &nbsp3  ارزشیابی شخصیت کودکان براساس آزمون های ترسیمی     &nbsp4  بیماری جدید تمدن     &nbsp5  بیماریهای روانی      ویژگی اثر : 13686  تربیت به کجاره می سپرد      ویژگی اثر : 13697  تنیدگی با استرس     &nbsp8  دیدگاه پیاژه در گستره تحول روانی     &nbsp9  روانشناسی بالینی      ویژگی اثر : 137110  روانشناسی ژنتیک 2      ویژگی اثر : 137211  روانشناسی مرضی تحولی از کودکی تا نوجوانی      ویژگی اثر : 1371-(برنده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۱ از طرف در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی).آشنایی با کتاب:« روانشناسی مرضی تحول »: روانشناسی مرضی تحوُل / تألیف پریرخ دادستان -. تهران : ژرف، 1370.- 481ص . در این اثر، چرخۀ اختلالات روانی دوران تحوّل یعنی دوره های شیر خوارگی، کودکی و نوجوانی در حدّ پیشرفته ترین مرزهای دانش روانشناسی مرضی تحوّل ترسیم شده است، و برای آماده سازی علمی همۀ دانشجویان علوم انسانی و مخصوصاً دانشجویان رشته های روانشناسی بالینی تحوّلی و رشتۀ روانپزشکی کودک ، ابزاری مفید و ضروری است. این کتاب ، نخستین اثری است که به صورت روانشناسی مرضی تحولی به زبان فارسی انتشار یافته و گستردگی ، ظرافت و دقت و صحت مطالب آن بی سابقه است 12  روانشناسی مرضی تحولی، از کودک تا بزرگسال      ویژگی اثر : (جلد دوم کتاب تشویقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۳۷۹ - جلد اول کتاب برگزیده دانشگاه آزاد اسلامی ۱۳۷۶)13  روشهای تشخیصی و بازپروری     &nbsp14  گفت وگوهای آزاد با ژان پیاژه      ویژگی اثر : (با همکاری دکتر محمود منصور)15  لغت نامه روانشناسی      ویژگی اثر : 1365-(مشترک با دکتر منصور و دکتر میناراد)16  نقاشی کودکان ، کاربرد تست ترسیم خانواده در کلینک      ویژگی اثر : 137117  کار کودکان، کاربُرد تست ترسیم خانواده در کلینیک

مجله روان شناسان ایران
دکتر پریرخ دادستان
تاریخ تولد: 1/1/1312
محل تولد: تهران
تابعیت: ایرانی
آدرس: ایـران، تهـران، خیابـان سپهبد قـرنی، پلاک 165، معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهـران جنـوب، دفتر مطالعات علوم انسانی.
Tel: 22933808
Fax: 22934023
Email: Pdadsetan@Yahoo.com
Pdad@azad.ac.ir
سوابق تحصیلی:
1317 آغاز تحصیلات ابتدایی در دبستان خورشید تهران
1328 دریافت دیپلم علمی از دبیرستان ناموس تهران
1329 دریافت دیپلم ادبی از دبیرستان شاهدخت تهران
1330 شرکت و قبولی در کنکور سراسری اعزام (به عنوان تنها زن پذیرفته‌شده)
1330 دریافت بورس از وزارت فرهنگ و آموزش عالی و اعزام به کشور سوئیس
1952 دریافت گواهینامة علوم تربیتی در رشتة روانشناسی از دانشگاه ژنو
1953 دریافت دانشنامة تخصصی روانشناسی بالینی کودک از دانشگاه ژنو
1953 دریافت دانشنامة عمومی روانشناسی کاربردی از دانشگاه ژنو
1954 دریافت دانشنامة لیسانس روانشناسی از دانشگاه ژنو
1956 دریافت دانشنامة کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه ژنو
1960 دریافت دکتری روانشناسی از دانشگاه ژنو پس از گذراندن پایان‌نامه زیر نظر پروفسور ژان پیاژه
1339 بازگشت به ایران
از 1340 تاکنون شرکت در دوره‌های تخصصی و کنگره‌های داخلی و خارجی، ارائة مقاله، ایراد سخنرانی، ...
سوابق شغلی:
1384- تاکنون: عضویت در گروه علمی- تخصصی رشته روانشناسی منطقة هشت دانشگاه آزاد اسلامی
1384- تاکنون: عضویت در شورای مرکزی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی
1383 تاکنون: عضویت شورای راهبری سند ملی آموزش و پرورش
1382 تاکنون: مدیر مسؤول و سردبیر فصلنامة روانشناسان ایرانی
1381 تاکنون: استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی
1375 تاکنون: مدیر گروه روانشناسی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت)
1372 تاکنون: مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات علوم انسانی معاونت پژوهشی و برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد
اسلامی واحد تهران جنوب
1379-1365 استاد گروه روانشناسی دانشگاه تهران
1365-1359 دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه تهران
1362-1359 مدیر گروه روانشناسی دانشگاه تهران
1359-1354 استادیار گروه روانشناسی دانشگاه تهران
1354-1344 صاحب امتیاز و مدیر مسؤول مجتمع آموزشی رویا وزارت آموزش و پرورش
1344-1341 ریاست مرکز تحقیقات روانشناسی پلی‌تکنیک تهران وزارت آموزش و پرورش
1341-1340 کارشناس فرهنگی- تربیتی ادارة کل تربیت معلم وزارت آموزش و پرورش
عناوین و جوایز:
1383 منتخب اولین دورة معرفی پژوهشگران قابل تقدیر دانشگاه تهران
1383 لوح تقدیر سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی «سمت» به عنوان مدیر گروه پژوهشی روانشناسی
1383 لوح تقدیر ریاست تشخیص مصلحت نظام به عنوان مدیر گروه پژوهشی روانشناسی «سمت»
1383 لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مدیر گروه پژوهشی روانشناسی «سمت»
1381 برگزیدة دومین مراسم بزرگداشت چهره‌های ماندگار
1380 جایزه بخش تحقیقات بنیادی علوم‌انسانی پانزدهمین جشنوارة بین‌المللی خوارزمی
1380 پژوهشگر برگزیدة جامعة اسلامی پژوهشگران
1380 کتاب برگزیدة دانشگاه تهران: اختلالهای زبان، روش‌های تشخیص و بازپروری. تهران: انتشارات سمت.
1379 لوح تقدیر همایش علل و عوامل تقدم مسایل جمعی بر منافع فردی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
1379 کتاب تشویقی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی: اختلالهای زبان، روش‌های تشخیص و بـازپروری.
تهـران: انتشارات سمت.
1379 طرح برگزیدة وزارت آموزش و پرورش: بررسی تواناییهای کودکان غیرفارسی زبان در زبان فارسی در بدو ورود به نظام آموزشی، با همکاری زهره مجدآبادی فراهانی.
1378 کتاب تشویقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: روانشناسی مرضی تحولی، از کودکی تا بزرگسالی (جلد
دوم)، تهران: انتشارات سمت.
1377 طرح برگزیدة وزارت آموزش و پرورش: روش‌های تشویق و تنبیه در مدارس راهنمایی از دیدگاه معلمان و دانش‌آموزان، با همکاری زهرا دانش‌پژوه.
1376 کتاب برگزیدة دانشگاه آزاد اسلامی: روانشناسی مرضی تحولی، از کودکی تا بزرگسالی (جلـد اول)، تهران:
انتشارات سمت
1375 طرح برگزیدة وزارت آموزش و پرورش: میزان اضطراب دانش‌آموزان در جلسات امتحان و راههای کاهش آن، با
همکاری زهرا دانش‌پژوه.
1371 کتاب سـال وزارت فـرهنگ و ارشـاد اسلامی: روانشناسی مرضی تحـولی، از کودکی تا نـوجوانی، تهـران:
انتشارات ژرف.
 
 
کتابها:
1382 روانشناسی جنایی: تهران، انتشارات سمت.
1379 اختلالهای زبان، روشهای تشخیص و بازپروری (روانشناسی مرضی تحولی 3). تهران: انتشارات سمت. کتاب برگزیدة دانشگاه تهران (1380).
1378 روانشناسی مرضی تحولی، از کودکی تا بزرگسالی. جلد دوم، تهران: انتشارات سمت. کتاب تشویقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (1379).
1377 تنیدگی یا استرس، بیماری جدید تمدن. تهران: انتشارات رشد.
1376 روانشناسی مرضی تحولی، از کودکی تا بزرگسالی، جلد اول. تهران: انتشارات سمت. کتاب برگزیده دانشگاه آزاد اسلامی.
1375 گفتگوهای آزاد با ژان پیاژه. با همکاری دکتر محمود منصور، تهران: مؤسسه پژوهشی ابن‌سینا.
1375 دیدگاه پیاژه، در گسترة تحول روانی. با همکاری دکتر محمود منصور، تهران: انتشارات بعثت.
1374 ارزشیابی شخصیت کودکان براساس آزمونهای ترسیمی. تهران: انتشارات رشد.
1372 روانشناسی ژنتیک2. از روان تحلیل‌گری تا رفتارشناسی. باهمکاری دکترمحمود منصور، تهران: انتشارات ژرف.
1371 نقاشی کودکان، کاربرد تست ترسیم خانواده در کلینیک.باهمکاری دکتر محمود منصور، تهران: انتشارات ژرف.
1371 روانشناسی بالینی. با همکاری دکتر محمود منصور، تهران: انتشارات ژرف.
1370 روانشناسی مرضی تحولی، از کودکی تا نوجوانی. تهران: انتشارات ژرف. برندة کتاب سال (1371).
1369 تربیت به کجاره می‌سپرد؟ با همکاری دکتر محمود منصور، تهران: انتشارات دانشگاه تهران.
1368 بیماریهای روانی. با همکاری دکتر محمود منصور، تهران: انتشارات ژرف.
1365 لغت‌نامة روانشناسی. با همکاری دکتر محمود منصور، دکتر میناراد. تهران: انتشارات ژرف.
 
مقاله‌ها:
1385 بررسی تحولی مفهوم طبقه بندی. با همکاری جمیله کلانتری خاندانی، فصلنامه روانشناسان ایرانی،10،
1384 اثربخشی روان¬درمانگری پویشی کوتاه¬مدت و دارو درمانگری در بیماران افسرده. با همکاری دکتر فاتح رحمانی، دکتر محمدکاظم عاطف وحید و دکتر ایرج امیدی، مجلة رواشناسی (دورة جدید)، 34، 138-114.
1383 تحول مفاهیم اخلاقی و دیگردوستی در دانش‌آموزان دورة راهنمایی شهر تهران، با همکاری معصومه پور محمدرضا تجریشی، فصلنامة روانشناسان ایرانی، 2، 103-91.
1383 جدایی روانشناختی از والدین و پیشرفت تحصیلی: یک پژوهش دربارة تفاوتهای جنسی وفرهنگی. با همکاری محسن حق‌بین، سعیده بزازیان و محمدرضاحسن‌زاده توکلی، فصلنامة روانشناسان ایرانی، 1، 20-3.
1382 بررسی رابطه نشانه¬های مرضی مادر با شکل¬گیری دلبستگی و مشکلات رفتاری/ اجتماعی کودکان پیش¬دبستانی. با همکاری دکتر زینب خانجانی، مجلة روانشناسی، (دورة جدید)، 27، 252-233.
1381 بررسی تحول بازخورد کودکان نسبت به بیماری‌های روانی برحسب فاصلة اجتماعی. با همکاری سعیده بزازیان، مجلة علوم روانشناختی، 3، 313-286.
1381 دین و تحول شناخت، مجلة علوم روانشناختی، 2، 149-122.
1381 بررسی تحولی خودپنداشت در کودکان 6 تا 12 ساله و رابطه آن با طبقه اجتماعی و جنس. با همکاری دکتر رضا پورحسین، دکتر جواد اژه¬ای و دکتر علیرضا کیامنش. مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 23، 226-211.
1380 تأثیر تنش‌زدایی بر اضطراب، پیشرفت تحصیلی و حافظة کودکان دبستانی. با همکاری دکتر مسعود جان‌بزرگی و ناهید نوری، مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 17، 30-4.
1379 بررسی تواناییهای کودکان غیرفارسی زبان در زبان فارسی در بدو ورود به نظام آموزشی. با همکاری زهره مجدآبادی فراهانی، مجموعه مقالات علوم‌انسانی دانشگاه آزاد اسلامی- تهران جنوب، معاونت پژوهشی و برنامه‌ریزی، دفتر دوم، 30-7.
1379 تحول شناختی و آموزش دینی، رشد آموزش ابتدایی، 23، 25-20.
1379 نقش عوامل شخصیتی بر راهبردهای مقابله¬ای و تاثیر روش مقابله درمانگری بر عوامل شخصیتی و افسردگی. با همکاری دکتر علیرضا آقایوسفی، دکتر جواد اژه¬ای، دکتر محمود منصور، مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 16، 370-347.
1379 وارسی مقایسه¬ای نمره Z آزمون "رورشاخ" در آزمودنیهای سطوح عینی و انتزاعی. با همکاری دکتر محمدرضا شعیری، دکتر محمود منصور و دکتر جواد اژه¬ای. مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 14، 130-115.
1378 بررسی توانمندیهای ذهنی دانش‌آموزان دورة ابتدایی. رشد آموزش ابتدایی، 3 (2)، 31-26.
1378 بیش از این فرصتهای بهینة آموزشی را از دست ندهیم. رشد آموزش ابتدایی، ویژه‌نامة همایش نقد و بررسی کتابهای دورة ابتدایی، 216-210.
1378 پیامدهای شکست مقاومت و افشای هیجانی در سطح سلولهای تسهیل کننده و مهاری لمفوسیتهای T و آسیبهای روانشناختی. با همکاری دکتر نیما قربانی، دکتر جواد اژه ای و دکتر حسین مطیعیان، مجله روانشناسی (دورة جدید)، 12، 389-368.
1378 بررسی مولفه¬های بنیادین سازش¬یافتگی در آزادگان ایرانی (قسمت اول). دکتر هادی بهرامی احسان، دکتر پریرخ دادستان، دکتر جواد اژه¬ای، دکتر علیرضا کیامنش. مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 12، 319-299.
1378 بررسی مولفه¬های بنیادین سازش¬یافتگی در آزادگان ایرانی (قسمت اول). با همکاری دکتر هادی بهرامی احسان، دکتر جواد اژه¬ای و دکتر علیرضا کیامنش. مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 11، 268-249.
1378 تنیدگی (استرس)، فعالیت مغزی/ رفتاری و تغییرات ایمونوگلوبولین ترشحی A. با همکاری دکتر پرویز آزادفلاح، دکتر جواد اژه¬ای و دکتر سیدمحمد موذنی، مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 9، 268-249.
1378 پیشگیری از عقب‌ماندگی کاذب، نخستین گام در راه تأمین بهداشت روانی. فصلنامة حوزه و دانشگاه، 18، 56-37.
1378 نقش تعامل اجتماعی در تحقق آرمانهای گروهی. مقالة ارائه شده در همایش بررسی علل و عوامل تقدم مصالح جمعی بر منافع فردی، ادارة کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، مقالة برتر.
1377 نقش تلویزیون در شکل‌گیری و تقویت مفاهیم مذهبی و اخلاقی کودکان دورة ابتدایی. مجلة پژوهش و سنجش، مرکز پژوهش و سنجش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، 5 (16 و 15)، سال پنجم، 29-22.
1377 بررسی ویژگیهای شخصیتی مبتلایان به میگرن و مقایسه تاثیر دارو درمانگری با روش آموزش تنش¬زدایی همراه با پسخوراند زیستی حرارتی در این بیماران. با همکاری دکتر کاظم رسول زاده طباطبایی، مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 7، 230-211
1377 بررسی توان ذهنی و درک مفاهیم دانش‌آموزان دورة ابتدایی به منظور تعیین استانداردهای آموزشی. مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 5، 39-5.
1376 آدلرو آدلری‌نگری. مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 4، 329-303.
1376 پیاژه در جدال با روان تحلیل‌گری. مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 2. 144-122.
1376 سنجش و درمان اضطراب امتحان. مجلة روانشناسی (دورة جدید)، 1، 60-31.
1374 سنجش و درمان اضطراب امتحان. مقالة ارائه شده در همایش علمی-کاربردی بهبود کیفیت آموزش عمومی، ادارة کل آموزش و پرورش شهر تهران، آذرماه.
1372 استقلال‌طلبی و تعارض نسلها. دنیای سخن، 54، 45-44.
1372 هوش و خلاقیت. مجلة استعدادهای درخشان، 2(1)، 18-6.
1371 بررسی تحول عقلی دختران بر اساس یافته‌های ترسیمی. مجلة دانشکدة ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه تهران، 30، (4-1)، 64-33.
1370 شکل‌گیری اضطراب در جریان تحول و بررسی تجربی آن در دورة نوجوانی. مجلة دانشکدة ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه تهران، 29(2-1)، 164- 125.
1370 بررسی تجربی حافظه و موقعیت آن در گسترة کنشهای شناختی: دیدگاه عملیاتی. مجلة دانشکدة ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، 28( 4 و 3)،320-295.
1367 نارساخوانی. مجلة دانشکدة ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه تهران25، (4-1) ، 422- 405.
1367 گسترة روانی پرخاشگری. مجلـة دانشکدة ادبیات و علوم انسانی دانشگـاه تهران، 26 (4-1) ، 245-235.
1358 بررسی نظریه‌های هوش از دیدگاه نظریة عملیاتی. مجلة دانشکدة ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه تهران، 24 (4 و 3)، 292-274.
1358 نقاشی به منزلة گواه تحول ذهنی و ویژگیهای انفعالی. مجلة روانشناسی، 7 (20)، 115-98.
1357 زبان و فکر در نظریه پیاژه. مجلة روانشناسی، 7 (21)، 115-97.
1356 امکان ارزشیابی هوش در کودکان. مجلة دانشکدة علوم تربیتی دانشگاه تهران ،7 (1)، 40-26.
1356 مسألة سرآمدان و بررسی انتقادی روشهای مشخص کردن آنان. مجلة روانشناسی6 (18)، 294-273.
1355 روانشناسی پیاژه و کاربرد آموزشی آن. مجلة روانشناسی ، 5 (15و 14) ، 225-207.
1343 علل عقب¬افتادگی تحصیلی. ماهنامه آموزش و پرورش، 34(7)، 46-42.
پژوهشها:
1385 نظر جوانان ایرانی پیرامون پیامدهای فرهنگی- اجتماعی تسهیل انتقال اطلاعات در سطح بین¬المللی. طرح ملی سازمان ملی جوانان.
1381 بررسی جدایی روانشناختی از والدین و تأثیر آن بر پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد- معاونت پژوهشی و برنامه‌ریزی واحد تهران جنوب.
1380 بررسی تحول توان ذهنی، اخلاقی و اجتماعی دانش‌آموزان دورة راهنمایی به منظور تعیین استانداردهای آموزشی. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش.
1380 تأثیر روش تنش‌زدایی بر اضطراب، پیشرفت تحصیلی و حافظه کودکان دبستانی. دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1377 نقش تلویزیون در شکل‌گیری و تقویت مفاهیم مذهبی و اخلاقی کودکان دورة ابتدایی. مرکز تحقیقات و مطالعات و سنجش برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.
1376 بررسی توان ذهنی دانش‌آموزان دورة ابتدایی به منظور تعیین استانداردهای آموزشی. (در سه جلد) سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش (برندة پانزدهمین جشنوارة بین‌المللی خوارزمی).
1376 روشهای تشویق و تنبیه در مدارس راهنمایی از دیدگاه معلمان و دانش‌آموزان. با همکاری زهرا دانش‌پژوه، وزارت آموزش و پرورش (برندة طرح برگزیدة سال 1377).
1375 بررسی تواناییهای کودکان غیرفارسی زبان در زبان فارسی در بدو ورود به نظام آموزشی. با همکاری زهره مجدآبادی فراهانی، وزارت آموزش و پرورش. (برندة طرح برگزیدة سال 1379).
1374 میزان اضطراب دانش‌آموزان در جلسات امتحانی و راههای کاهش آن. با همکاری زهرا دانش‌پژوه، شـورای
تحقیقات استان تهران، وزارت آموزش و پرورش (برندة طرح برگزیدة سال 1375).
1373 هنجارگزینی تست آدمک رنگی به منظور ارزشیابی شخصیت کودکان دبستانی. با همکاری سوسن رحیم‌زاده، دانشگاه تهران.
1371 بررسی تحول کودکان ایرانی براساس تحلیل نتایج بالینی و آماری یک تست فرافکن تولیدی. با همکاری دکتر محمود منصور، دانشگاه تهران.
1371 هنجارگزینی تست «حرمت خود» کوپر اسمیت. دانشگاه تهران.
1368 هنجارگزینی مقیاس اضطراب کتل. دانشگاه تهران.
1367 هنجارگزینی تست افسردگی بک. دانشگاه تهران.
1365 هنجارگزینی تست 16 عاملی شخصیت کتل. دانشگاه تهران.
1365 هنجارگزینی مقیاس هوش حسی-حرکتی پیاژه. با همکاری سوسن رحیم‌زاده، دانشگاه تهران.
1363 طرح آماده‌سازی تست هوش گروهی «ویل». دانشگاه تهران. این طرح در حد تحلیل مواد تست و تعیین درجة دشواری آنها در مورد یک نمونة 600 نفری از دانش‌آموزان مناطق بیست‌گانة تهران انجام شده است.
پایان‌نامه‌های دکتری:
1385 نقش آموزش هوش هیجانی بر پیشرفت تحصیلی و سلامت عمومی دانش¬آموزان. منصوره نیکو گفتار. دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1383 بررسی رابطه جدایی روانشناختی و الگوهای دلبستگی بر رضایتمندی روانی و اجتماعی دانشجویان سال سوم و چهارم دانشکده¬های علوم¬انسانی دانشگاههای دولتی در سطح شهر تهران. محمدابراهیم مداحی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1382 اثربخشی رواندرمانگری پویشی کوتاه‌مدت و دارو درمانگری بر آزمایش فرونشانی دگزامتازون، وضعیت روان پویشی و نارساکنش‌وری بازخوردها در بیماران افسرده. فاتح رحمانی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1381 بررسی تحولی خودپنداشت در کودکان 6 تا 12 سالة ایرانی و رابطة آن با جنس و طبقة اجتماعی-اقتصادی. رضا پورحسین، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.

1380 ارتباط نشانگان وسواس-بی‌اختیاری با اضطراب، افسردگی و گسیخته ریختی.همایون مهین، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1380 نقش عوامل شخصیتی بر راهبردهای مقابله‌ای و تأثیر روش مقابله درمانگری بر عوامل شخصیتی و افسردگی. علیرضا آقا یوسفی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1379 بررسی رابطة جدائی‌های موقت روزانه و نشانه‌های مرضی مادر با شکل‌گیری دلبستگی و بروز مشکلات رفتاری/ اجتماعی در سطح پیش دبستانی. زینب خانجانی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1379 سیستمهای مغزی/ رفتاری: ساختارهای زیستی شخصیت. پرویز آزاد فلاح، دانشکده علوم¬انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1378 بررسی اثربخشی رواندرمانگری کوتاه‌مدت «آموزش خودمهارگری» با و بدون جهت‌گیری مذهبی (اسلامی) بر مهار اضطراب و تنیدگی. مسعودجان بزرگی. دانشکده علوم-انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1378 بررسی مؤلفه‌های بنیادین سازش‌یافتگی در آزادگان ایرانی. احسان بهرامی احسان، دانشگاه تربیت مدرس.
1378 پیامدهای فیزیولوژیک و روانشناختی شکست مقاومت و افشای هیجانی در رواندرمانگری. نیما قربانی. دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1378 تأثیر سازگاری و الگوهای فرزندپروری والدین بر تحول روانی- اجتماعی دانش‌آموزان دبیرستانی شهر تهران. احمد برجعلی، دانشگاه علامه طباطبایی.
1377 بررسی اثربخشی مداخلات برنامه‌های بهداشت روانی در مدارس راهنمایی شهر تهران. علی‌اصغر اصغرنژاد، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1377 تعیین تنیدگی مادران شاغل و غیرشاغل برحسب ویژگیهای مادر- کودک و تأثیر شیوه درمانگری تنیدگی‌زدایی بر تنیدگی و ویژگیهای تنیدگی‌زای آنان. محمد حاتمی، دانشگاه علامه طباطبایی.
1376 بررسی علل و پیامدهای اضطراب سخنرانی در دانشجویان دانشگاه و تأثیر روش خود آموزش‌دهی در کاهش آن. عصمت دانش، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1376 تعیین پرخاشگری نوجوانان برحسب مؤلفه‌های شخصیت و بررسی رابطه این مؤلفه‌ها و سطح پرخاشگری با مؤلفه‌های شخصیتی پدران و تأثیر شیوه درمانگری تنیدگی‌زدایی بر پرخاشگری. عباسعلی اللهیاری، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1375 بررسی ویژگیهای شخصیتی مبتلایان به میگرن و مقایسة تأثیر دارو درمانگری و روش تنش‌زدایی تدریجی همراه با پسخوراند زیستی. کاظم رسول‌زاده طباطبایی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1374 بررسی تأثیر شناخت درمانگری در کاهش افسردگی و افزایش هماهنگی مؤلفه‌های خودپنداشت. مهناز مهرابی‌زاده هنرمند، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1374 بررسی تحولی تصور از خود، حرمت خود، اضطراب و افسردگی در نوجوانان تیزهوش و عادی. علی فتحی آشتیانی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد:
1385 اثربخشی آموزش مهارتهای فرزندپروری بر کاهش تنیدگی مادران و مشکلات رفتاری کودکان مدارس عادی. سیده زینب فرزاد فرد. دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی.
1385 اعتباریابی و رواسازی آزمون راهبردهای مقابله¬ای نوجوانان. مرضیه حاجی¬زادگان. دانشکده علوم¬انسانی دانشگاه پیام نور واحد تهران.
1385 بررسی اثربخشی روش آموزش رفتاری والدین بر نشانه¬های برونی¬سازی شده کودکان 7 تا 9 سال. سعید قنبری. دانشکده علوم¬تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی.
1385 بررسی اثربخشی شناخت- رفتار درمانگری گروهی نوجوانان، مهارت آموزی والدین توأم با جلسات مشترک نوجوانان- والدین در کاهش نشانه¬های افسرده¬وار. اشکان ناصح. دانشکده علوم¬تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی.
1385 رابطه بین مکانیزمهای دفاعی با اختلال شخصیت خوددوستدار. زهرا علی¬بخشی. دانشکده علوم¬تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی.
1384 تنیدگی والدینی و سلامت عمومی: پژوهشی درباره رابطه تنیدگی حاصل از والدگری با سلامت عمومی در مادران پرستار و خانه¬دار دارای کودکان خردسال. علی احمدی ازغندی. دانشکده علوم¬انسانی دانشگاه گیلان.
1382 بررسی تأثیر برخی از عوامل اقتصادی-اجتماعی بر تحول اجتماعی- عاطفی کودکان پیش‌دبستانی. محبوبه قربانعلی اله‌یاری، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1382 تأثیر تحصیل در شاخة کاردانی بر سطح حرمت خود، سلامت عمومی و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان دختر پایه‌های دوم و سوم دبیرستانهای شهر تهران. ملوک اسدالهی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.

1382 رابطة جهت‌گیری مذهبی با عوامل شخصیت براساس آزمون 16 عاملی کتل. محمدرضا کیومرثی اسکویی، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1382 مقایسه نتایج آزمون انتزاعی شرک با آزمون هوش وکسلر بزرگسالان در دانشجویان دانشگاه تهران. محمدرضا حسن زاده توکلی. دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1381 بررسی تأثیر روشهای مهارگری اضطراب بر حافظه، پیشرفت تحصیلی و اضطراب دانش‌آموزان دختر مقطع دبیرستان. فرحناز فرد، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1381 بررسی رابطة تحول یافتگی من و اختلالهای شخصیت در افراد زندانی و مقایسة آن با افراد غیرزندانی. حسن هادی نژاد، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1381 بررسی رابطة عملکرد دانش‌آموزان در درس ریاضی با مراحل تحول شناختی و حافظة دیداری- تجسمی... . زبیده آریافر، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران
1381 مقایسة تولیدات ترسیمی کودکان آزاردیدة جنسی با کودکان عادی و مطالعة اثر بازی درمانگری بر کاهش مشکلات یک کودک آزاردیدة جنسی. نینت مرادی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1380 آزمون جهت‌گیری مذهبی با تکیه بر اسلام. مسعود آذربایجانی، پژوهشکدة حوزه و دانشگاه.
1380 بررسی رابطة تحول شناختی (طبقه‌بندی) و تحول مذهبی در دانش‌آموزان دختر و پسر مقطع راهنمایی شهر تهران. زهرا عباسی، مرکز آموزش عالی فرهنگیان.
1380 بررسی رابطة تحول مفهوم زمان با پیشرفت تحصیلی در دانش‌آموزان دورة راهنمایی. حمیرا کلانتری، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1380 بررسی شکل‌گیری منابع اضطرابی بر مبنای طراز تحول روانی- اجتماعی در دختران سال سوم متوسطة شهر تهران. سهیلا پیروزی، مرکز آموزش عالی فرهنگیان.
1380 رابطة ایمنی- ناایمنی با ترجیحات ارزشی دانش‌آموزان دختر سال سوم دبیرستانهای شهر تهران. زهرا زینال، مرکز آموزش عالی فرهنگیان.
1380 مقایسة دیگردوستی و تحول اخلاقی در نوجوانان بزهکار و غیربزهکار. فاطمة سعادتمند، مرکز آموزش عالی فرهنگیان.

1380 مقایسه سلامت روانی سرپرستاران زن با مدیران دبیرستانهای دخترانه تهران. حسن بصیری، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1379 بازخورد طلاب و دانشجویان نسبت به حقوق زن در اسلام. ابوالقاسم باقریان، مؤسسة آموزشی و پژوهشی
امام خمینی.
1379 بررسی تأثیر احساس ایمنی- ناایمنی بر سطح حرمت خود در طلاب پایه اول و هفتم حوزه علمیه قم. علی زینتی، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1379 بررسی بازخورد کودکان نسبت به بیماری روانی برحسب فاصلة اجتماعی. سعیدة بزازیان، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1379 بررسی تأثیر احساس کهتری بر حافظه. حسین جلالی، مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1379 بررسی تحول مفهوم فضای اقلیدسی در دانش‌آموزان ناشنوا و شنوا در مقطع راهنمایی. عزت‌الله احمدی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1379 بررسی تطبیقی نظریة درمانگری الیس با منابع و آثار اسلامی. اکبر عباسی، پژوهشکدة حوزه و دانشگاه.
1379 بررسی مقایسه‌ای سلامت عمومی نوجوانان شنوا و ناشنوا. حسنی بافندة قراملکی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1379 بررسی مؤلفه‌های شخصیتی و هوش طلاب موفق و ناموفق حوزة علمیة قم. محمدرضایی، مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1379 رابطة احساس ایمنی ناایمنی با موفقیت تحصیلی در طلاب سالهای اول و پنجم حوزة علمیة قم. محمد دولتخواه، مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1379 مقایسه سلامت عمومی دانش‌آموزان شاهد و عادی. . محمدعباسپور، پژوهشکدة حوزه و دانشگاه.
1378 ارزیابی و مقایسة سطح پرخاشگری و ارتباط آن با مؤلفه‌های شخصیت دانش‌آموزان دختر و پسر دبیرستانی. ابوالقامس بشیری، مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1378 بررسی اعتبار تست ترسیم درخت در پیش‌بینی سطوح اضطراب، افسردگی و پیشرفت تحصیلی. فرزانه خسرو جردی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.

1378 بررسی عوامل مؤثر در رضایت و عدم رضایت شغلی معلمان زن و مرد مدارس دورة ابتدایی آموزش و پرورش شهرستان قم. رحیم میردریکوندی، مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1378 بررسی و مقایسة خودپنداشت و نظام ارزشی دانشجویان مدارس حوزوی با دانشجویان نظام دانشگاهی (هنر، فنی و الهیات). جمشید مطهری طشی، مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1378 تأثیر افسردگی بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان نابینای سال دوم راهنمایی شهر تهران. لیلاچرمفروش جلالی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1378 تحلیل محتوای روانشناختی کتابهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان براساس مراحل تحول جاندارپنداری. رقیه بلالی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1378 رابطة حمایت اجتماعی ادراک شده، حرمت خود و افسردگی در دانش‌آموزان دورة متوسطة شهر تهران. مسلم پرتوعین الدین، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1378 رابطة هیجان‌طلبی و سطوح پردازش اطلاعات در حافظة آشکار. فاطمه معصومی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1378 سازمان یافتگی فضایی- زمانی در کودکان نارساخوان و عقب‌ماندة ذهنی خفیف. فریدة دیبایی، دانشگاه تهران.
1378 مقایسة سطوح اضطراب و افسردگی دانش‌آموزان مدارس دینی و عادی. حجت‌الله رحمانی، مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی.
1377 بررسی رابطة بین سلسله مراتب ارزشها و سلامت روان در مقطع سنی 18 تا 30 سال. منصوره نیکو گفتار، دانشگاه اصفهان.
1377 تأثیر شیوه‌های مقابله با تنیدگی بر سلامت روانی در دانش‌آموزان دبیرستانهای شهر تهران. مهین توکلی خمینی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1376 اثربخشی بازی درمانگری متمرکز بر کودک بر پرخاشگری. مهرناز احمدی مبارکه، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1376 ارزیابی رابطة بین سلامت روانی و مسند مهارگری. محسن جوینده، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.

1376 بررسی اثر آموزش عملیات طبقه‌بندی و ردیف کردن بر تسریع طراز تحول مفهوم عدد در کودکان پیش دبستانی. رابعه طهماسبی گنجور، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1376 بررسی اثر سطح حرمت خود بر رغبتهای اوقات فراغت. فریبا زرانی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1376 بررسی ارتباط بین آفرینندگی و خودپنداشت در دانش‌آموزان کلاس پنجم دبستان. کوروش گودرزی، دانشگاه علامه طباطبایی.
1376 بررسی تحول شناختی کودکان براساس آزمون ترسیم درخت. فریبا مرادی عباس‌آبادی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1376 بررسی نقش مداخلات رفتاری- شناختی در کاهش افسردگی نوجوانان. معصومه گزرسه، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1376 تأثیر آموزش کلامی در تسریع تحول نگهداری ذهنی مایعات در کودکان پیش‌دبستانی. مرجان مالکی تهرانی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1376 شناسایی ویژگیهای پیش‌بینی‌کنندة سهل‌انگاری درمادران و رابطة آن با افسردگی.پروین شریعتی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1376 عوامل رقابت‌جویی و رابطة آن با پیشرفت تحصیلی در دانش‌آموزان دورة متوسطه. جهانبخش صادقی گندمانی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1376 مقایسه اثربخشی دو روش درمانگری چندوجهی و تنش‌زدایی تدریجی در کاهش اضطراب. پرویز دباغی، دانشگاه علامه طباطبایی.
1376 مقایسه فرایند خواندن در افراد ناشنوا و شنوا. فرناز کشاورزی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1375 آزمون سنجش مهارتهای پایة ریاضی کودکان در بدو ورود به دبستان. صوفیا کهن صدق، دانشگاه علامه طباطبایی.
1375 بررسی تحول فضای توپولوژیک در کودکان پیش‌دبستانی در تهران. مریم گلی‌زاده، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1375 بررسی تحول مسند کنترل و رابطة آن با پرخاشگری (کودکان 8-16 ساله). زهره مجدآبادی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1375 بررسی خصوصیات شخصیتی نوجوانان پرخاشگر و ساخت خانوادگی آنها در استان لرستان. رحیم سبحانی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1375 تأثیر راهبردهای شناختی و رایانه‌ای در کارآمدی نوشتاری نمونه‌ای از کودکان نادرست نویس. فرحناز نورمحمدی، دانشگاه تهران.
1375 کاهش آهنگ تنفس بعنوان تکنیکی برای تعدیل اضطراب و پاسخهای خودمختار برانگیختگی در بیماران مبتلا به اختلال تنیدگی پس ضربه‌ای مربوط به جنگ. فرشاد نعمتی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1374 اثر انواع پس‌خوراند بر انگیزة درونی و عملکرد دانش‌آموزان کلاس پنجم ابتدایی. پرنیان احسانی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1374 بررسی اختلال خواندن و اختلال نوشتن در دانش‌آموزان ابتدایی. سیدرضا فلاح چای، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1374 بررسی ارتباط بین بازخوردهای مادران نسبت به تولد اولین فرزند و ویژگیهای شخصیتی آنان. زینب اثباتی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1374 بررسی ارتباط بین تعداد فرزندان خانواده با پرخاشگری و افسردگی در دانش‌آموزان. حجت‌الله راغب، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1374 بررسی رابطه تحول روانی- اجتماعی و تحول شناختی در دختران 6 تا 12 ساله. زهرا تیزرو، دانشگاه الزهرا.
1374 بررسی سوگیری حافظه تحت شرایط خلقی متفاوت با توجه به میزان برونگردی- درونگردی در دختران دانشجو. منصوره شهریاری احمدی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1374 بررسی میزان تأثیر فقدان پدر در وضع روانی نوجوانان شاهد با اندازه‌های خانوادگی مختلف. بهرام ملکی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1374 بررسی ویژگیهای شخصیتی دانشجویان رشته‌های هنری. طاهر فتحی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1373 بررسی تحول اخلاقی و دیگر دوستی در نوجوانان سرآمد و عادی. نوراله محمدی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.

1373 بررسی رابطة حرمت خود و افسردگی در دانشجویان جانباز. ابراهیم علیزاده موسوی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1373 بررسی مشکلات یادگیری حساب و رابطة آن با تراز عملیاتی و بهرة هوشی کلامی و غیرکلامی وکسلر. مهناز گیلک، دانشگاه علامه طباطبایی.
1373 تأثیر درجة هیجان‌خواهی و حالات خلقی بر باز سازماندهی حافظه و قضاوت اجتماعی. اسدالله صحتی متنق، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1373 رابطة بین حرمت خود و افسردگی در دانشجویان جانباز. ابراهیم علیزاده موسوی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1373 هنجارگزینی تست شخصیتی NEO. منصور حکیم جوادی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1372 بررسی تأثیر فعالیتهای بدنی و بازی در تحول ذهنی کودکان پیش‌دبستانی. زهرا سلمان، دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس.
1372 بررسی تجربی سازمان‌یافتگی مفهوم زمان در دختران. محترم نعمت طاووسی،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1372 بررسی تحول مفهوم خانواده در کودکان پرورشگاهی و غیرپرورشگاهی. زهره صیادپور، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1372 بررسی رابطه بین بازی رمزی و تحول شناختی در کودکان 4 تا 7 سالة پرورشگاهی و غیرپرورشگاهی. فریبا یوسف‌نظری، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1372 بررسی رابطة دیگردوستی با روابط انسانی، سطح تحول اخلاقی و موقعیت‌های مختلف در نوجوانان و جوانان. سوسن رحیم‌زاده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1372 بررسی شکل‌گیری تجسم‌ فضایی در کودکان نابینا و بینا. رابعة نوربخش، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1372 مقایسة سطح حرمت خود در بین زنان ورزشکار و غیرورزشکار. همیلا تکلی، دانشکده علوم ورزشی و تربیت بدنی دانشگاه تهران.
1372 هنجاریابی آزمون حافظة وکسلر در شهر تهران. غلامرضا صرامی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1371 بررسی اثرات آموزش تنش‌زدایی تدریجی برعوامل اضطرابی شخصیت. مسعود جان بزرگی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1371 بررسی تجربی شکل‌گیری نگهداری ذهنی ماده، وزن و حجم در کودکان باسواد و بیسواد روستایی. حسین مریر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1371 بررسی میزان افسردگی و پرخاشگری درکودکان شاهد.گلنار بخشی،دانشکده روانشناسی وعلوم تربیتی دانشگاه تهران.
1371 بررسی و مقایسة وضعیت عاطفی کودکان ادرار- بی‌اختیار و بهنجار بر اساس آزمون فرافکن روآیه. لیلا حیدری‌نسب، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1371 مقایسة تحول قضاوت اخلاقی در کودکان و نوجوانان بزهکار و بهنجار و بررسی تأثیر شرایط خانوادگی. ناهید اکرمی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1370 بررسی رابطة آموزش پیش‌دبستانی وتحول عقلی کودکان.شهناز معینی،دانشگاه آزاداسلامی واحدتهران مرکز.
1370 بررسی رابطة تحول روانی- اجتماعی و تحول شناختی در پسران 5- 12 ساله. ناصر غفارزاده، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکز.
1370 بررسی نقش عوامل عاطفی در «نارسایی توجه» کودکان. ماندانا گیوتاش، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1370 بررسی نگهداری ذهنی عدد و ردیف کردن عملیاتی در کودکان 5 تا 9 ساله.رضا پورحسین، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1370 تأثیر انتظار در ارزشیابی معلم. امیرحسین خوشنام، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1369 بررسی تجربی تحول زمینة نگهداری ذهنی سطح. صغری خاتم ساز، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1369 بررسی تراز تحولی ترسیمی و عملیاتی کودکان 5 و 6 ساله در رابطه با تراز فرهنگی- اجتماعی والدین آنها. شیرین حسین‌زادة گلسری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1369 بررسی رابطة اضطراب وپیشرفت تحصیلی براساس مقیاس کتل.تقی¬دوست قرین،دانشگاه آزاد اسلامی واحدتهران مرکز.
1369 بررسی رابطة تحول حرکتی و توانایی خواندن در کودکان 7 ساله (کلاس اول). اشرف السادات مرنیان، دانشگاه آزاد اسلامی و احد تهران مرکز.
1369 تحول مفهوم عدد از سطح پیش عملیاتی تا سطح عملیات عینی و ارتباط آن با تراز فرهنگی و پیشرفت تحصیلی. رکسانا طیار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.

1369 ساخته شدن مختصات فضای اقلیدسی و رابطة آن با پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان و تراز فرهنگی والدین آنها (آزمون افقی بودن سطح آب). طاهره ناصر نخعی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1369 مقایسة تحول عملیاتی در کودکان ناشنوا و شنوا (عملیات ردیف کردن). علی اصغر کاکوجویباری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1369 یادگیری ساختهای شناختی براساس آزمون نگهداری ذهنی مقدار ماده. ساسان امرپور امرایی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1368 بررسی تجربی تحول ظرفیت عملیاتی و رابطة آن با تحول اخلاقی. عبدالعظیم کریمی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1368 بررسی رابطة ناشنوایی و تراز تحول عقلی براساس آزمون آدمک. غلامعلی امیرخیابانی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1368 بررسی رابطة هوش و پیشرفت تحصیلی براساس یک تست تحلیل عاملی. نصرت کاظمی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز.
1367 بررسی کارآیی آزمون 16 عاملی شخصیت کتل در پیش آگهی سازمان یافتگیهای روان‌گسیختگی و آشفتگی- افسردگی. منصورة شریفی نارانی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1366 بررسی تجربی تحول عملیاتی و رابطة آن با نتایج تحصیلی از کودکی تا نوجوانی (آزمون شناوری اجسام). رضا سمیع عادل، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1366 تحول ظرفیت عملیاتی از کودکی تا نوجوانی و ارتباط آن با پیشرفت تحصیلی در گروهی از کودکان نوجوان ایرانی (آزمون آونگ). سیمین تاج شیبانی مقدم، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
1366 تربیت اخلاقی کودک در دورة دبستان. فتانه زرین پوش، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس.
1356 بررسی جاندار پنداری و مراحل تحول آن در کودکان ایرانی. مریم نودز آران، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی