درباره خاور میانه(5):اقتصاد

سامال عرفانی

همانند اغلب کشورهای کم توسعه یافته، از اواسط قرن 19، توسعه ی اقتصادی در خاورمیانه به سمت تولید محصولات نقدی یا مواد اولیه برای بازارهای کشورهای خارجی روی کرده-است. در قرن 19 و اوایل قرن 20، این محصولات، محصولات کشاورزی بودند» کتان از مصر، سیلک از لبنان، و دانه-های مختلف از کشورهای ترکیه، عراق و سوریه و کشورهای همسایه اش. از اواسط قرن 20، محصولات صادراتی اصلی، نفت از کشورهایی بوده است که دارای منابع نفت بوده اند، و کارگر از کشورهای فقیر تری که منابع نفت ندارند. با این حال، صرف نظر از صنعت نفت، منطقه ی خاورمیانه توسعه نیافته باقی مانده است و نیز یک وارد کننده ی شبکه ی محصولات شامل محصولات غذایی باقی مانده است.
بعد از انقلابات سیاسی دهه ی 1950، شکلی از دولت پس از انقلابهای سیاسی دهه 1950 نوعی کنترل دولتی مبتنی بر مدل طراحی متمرکز جمهوری های سوسیالیستی اتحاد شوروی بر اقتصادهای مصر، عراق و یمن جنوبی (که اکنون بخشی از جمهوری یمن است) تحمیل شد.
حکومت های این کشور ها، سیاست اقتصادی را تنظیم کرده و صنایع اصلی را کنترل می کردند. مالکیت های بزرگ زمین تقسیم شده و مورد توزیع مجدد قرار گرفتند، در حالیکه کنترل واردات، نرخ های مبادله خارجی تعیین شده توسط دولت و یارانه برای اقلام خوراکی ضروری افزوده شد.
اتحاد جماهیر شوروی، تهیه کننده ی اصلی جنگ افزار برای این کشورها شد. مقداری از این ساختار هنوز باقی مانده است، اما با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 و گرایش جهانی به خصوصی سازی، اشکال کمک دولت به شیوه ی اتحاد جماهیر، مانند یارانه های غذا و دسترسی آسان به مراقبت های بهداشتی، آموزش، و رفاه، تا حد زیادی کاهش یافته است. ضمنا، ابتدا در دهه ی 1950، دیگر کشورهای طرفدار غرب، مانند ایران، اسرائیل، اردن، و ترکیه، حمایت مالی یا فنی و تجهیزات ارتشی از غرب دریافت-کردند.


منبع: دایره المعارف اینکارتا

erfani.samal@gmail.com

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

عرفانی، سامال

مطالب نویسنده