آغاز ساری و تمدن تاریخ در مازندران و گیلان

گروه کتاب و رسانه

کولائیان، درویش علی(1385)؛ ساری و آغازگاه تمدن برنج؛ ساری انتشارات شلفین
درویش علی کولائیان کتاب پژوهشی خود را با یک پرسش آغاز می‏کند و آن این است که :  سکونت مردم در بخش جلگه ‏ای مازندران و گیلان از چه زمانی آغاز شده‏است؟ نگارنده بر این اعتقاد است که معدودی از همین مردم و با همین زبان ( سنسکریت کلاسیک) و یا زبانی نزدیک به آن ، به دلایلی که در متن به آن پرداخته شد،  به جلگه خالی از سکنه مازندران کوچانده شده. آنان در قرون اولیه قبل از میلاد، آغاز گر تمدن برنج در این ناحیه می‏شوند و زبان طبری و یا گویش مردم مازندران در اساس، یادگاری به جا مانده از فرهنگ همین مردم است.
محور پژوهشی این اثر بر «برنج» است؛ درویش علی کولائیان در دفاع از انتخاب خود، در مقدمه، می‏نویسد: کشت گندم نیز در این مناطق به دلیل نبود بیماری‏ها و آفات که در مناطق مرطوب جلگه‏ای دردسر ساز بود، آسان‏تر بود.... بدون تردید تنها برنج می‏توانست بهانه‎‏ای کافی برای اقامت تابستانی در جلگه را فراهم سازد. کشت و کار انواع برنجی که تا کنون در مازندران وجود داشته‏، همیشه تابستانی است و اوج فعالیت مرتبط با آن نیز در تابستان است.
در واقع کتاب پیش‏رو، نگاهی تازه به تاریخ مازندران قبل از اسلام از زاویه‏ای نو دارد. این نگاه مبتنی بر دو پایه است؛ اول، آگاهی نگارننده از فرهنگ و زبان و شیوه کشت و کار شالیکاران مازندرانی ؛ دوم، استفاده از شیوه‏های مدرن دریافت اطلاعات و استفاده از منابع و ماخذ موجود در جهان.
نویسنده، یادآور شده است که نگاه جدید و نو کتاب، نیازمند است که مخاطبانش قضاوتی با تامل داشته باشند و آن را عمیق بسنجند. مخاطب این نگاه را با مطالعه صفحات اول، بخش اول در خواید یافت؛ اینجا نویسنده به رد نظر لغت نامه دهخدا درباره برخی از واژگان می‏پردازد و دلایلی از منابع مختلف برای رد آنها می‏پردازد.
فهرست:
بخش اول: ساری و آغاز تمدن برنج در مازندران و گیلان...
بخش دوم: تنگه‏ای تاریخی و سیل قرن چهارم هجری در ساری...
بعضی واژه‏های دیگر در زبان مردم مازندران
نمایه واژههای مازندرانی که در این کتاب آمده‏‏اند

تلفن نشر: 2229011 – 0151

پیوندهای مرتبط:

•    صفحات مازندران و گیلان در  همین پایگاه
http://anthropology.ir/branches/mazandaran
http://anthropology.ir/branches/gilan

•    پایگاه نویسنده کتاب
http://kulaian.com/

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی