سرآغاز

آغاز ساری و تمدن تاریخ در مازندران و گیلان

گروه کتاب و رسانه
Ketab- berenj.JPG

کولائیان، درویش علی(1385)؛ ساری و آغازگاه تمدن برنج؛ ساری انتشارات شلفین
درویش علی کولائیان کتاب پژوهشی خود را با یک پرسش آغاز می‏کند و آن این است که :  سکونت مردم در بخش جلگه ‏ای مازندران و گیلان از چه زمانی آغاز شده‏است؟ نگارنده بر این اعتقاد است که معدودی از همین مردم و با همین زبان ( سنسکریت کلاسیک) و یا زبانی نزدیک به آن

، به دلایلی که در متن به آن پرداخته شد،  به جلگه خالی از سکنه مازندران کوچانده شده. آنان در قرون اولیه قبل از میلاد، آغاز گر تمدن برنج در این ناحیه می‏شوند و زبان طبری و یا گویش مردم مازندران در اساس، یادگاری به جا مانده از فرهنگ همین مردم است.
محور پژوهشی این اثر بر «برنج» است؛ درویش علی کولائیان در دفاع از انتخاب خود، در مقدمه، می‏نویسد: کشت گندم نیز در این مناطق به دلیل نبود بیماری‏ها و آفات که در مناطق مرطوب جلگه‏ای دردسر ساز بود، آسان‏تر بود.... بدون تردید تنها برنج می‏توانست بهانه‎‏ای کافی برای اقامت تابستانی در جلگه را فراهم سازد. کشت و کار انواع برنجی که تا کنون در مازندران وجود داشته‏، همیشه تابستانی است و اوج فعالیت مرتبط با آن نیز در تابستان است.
در واقع کتاب پیش‏رو، نگاهی تازه به تاریخ مازندران قبل از اسلام از زاویه‏ای نو دارد. این نگاه مبتنی بر دو پایه است؛ اول، آگاهی نگارننده از فرهنگ و زبان و شیوه کشت و کار شالیکاران مازندرانی ؛ دوم، استفاده از شیوه‏های مدرن دریافت اطلاعات و استفاده از منابع و ماخذ موجود در جهان.
نویسنده، یادآور شده است که نگاه جدید و نو کتاب، نیازمند است که مخاطبانش قضاوتی با تامل داشته باشند و آن را عمیق بسنجند. مخاطب این نگاه را با مطالعه صفحات اول، بخش اول در خواید یافت؛ اینجا نویسنده به رد نظر لغت نامه دهخدا درباره برخی از واژگان می‏پردازد و دلایلی از منابع مختلف برای رد آنها می‏پردازد.
فهرست:
بخش اول: ساری و آغاز تمدن برنج در مازندران و گیلان...
بخش دوم: تنگه‏ای تاریخی و سیل قرن چهارم هجری در ساری...
بعضی واژه‏های دیگر در زبان مردم مازندران
نمایه واژههای مازندرانی که در این کتاب آمده‏‏اند

تلفن نشر: 2229011 – 0151

پیوندهای مرتبط:

•    صفحات مازندران و گیلان در  همین پایگاه
http://anthropology.ir/branches/mazandaran
http://anthropology.ir/branches/gilan

•    پایگاه نویسنده کتاب
http://kulaian.com/

Share this
تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.