معرفی مستند: خواب ابریشم

گروه کتاب و رسانه

خواب ابریشم ، مستند، کارگردان، ناهید رضایی،تهیه کننده،مرکز سینمای مستند و تجربی 36 دقیقه، 1382.
خلاصه فیلم: ناهید رضایی پس از بیست سال به دبیرستان تحصیل خود در یکی از محلات متوسط تهران باز میگردد تا شرایط امروز دختران این دبیرستان را به تصویر در بیاورد. «خواب ابریشم» نزدیک است. آنقدر نزدیک که از تماشایش شگفت زده خواهی شد؛ تماشای خود بر صحنه. تماشای زنانگی سرکوب شده و حقارت آمیز در لابه لای کلمات و نگاه ها و رفتار دختران دبیرستانی. تماشای خود وقتی « آنچه می خواهی را به دست نخواهی آورد.»، وقتی «کنکور تنها وسیله ای است برای دستیابی به همه چیز»، وقتی «زن در این جامعه حتی نمی تواند آرزویی داشته باشد.» ... «خواب ابریشم»، تماشای زمانی است که در پیله ای و خواب پروانه شدن می بینی!
یاسی تلخ و آشنا در «خواب ابریشم» صحنه ها را همراهی می کند. یاس نسبت به آینده ای در راه. آینده ای آنقدر دور که بیهوده پنداشتن و محروم بودن از امکان اختیار، در دسترس ترین و شایع ترین نتیجه ای است که می توان از نرسیدن به آن گرفت.
«خواب ابریشم» نمایانگر گوشه ای از وضعیتی است که نگاهی سرکوبگرانه، اروتیک و منع کننده رانسبت به "زن" در یک جامعه ی کوچک – اما به خوبی بیانگر – ،در یک دبیرستان دخترانه به نمایش در می آورد و هم چون دیگر فیلم هایی که هر کدام به نوعی سعی در تصویر نظام آموزشی ما دارند، اندوه و پرسشی را باقی می گذارد؛ اندوه نسبت به قربانیان این نظام بیمار و این پرسش که آیا تا چندین نسل دیگر باید در این چرخه ی بیهوده اما اثر گذار در آموزشی کژ رو، به بی حاصلی و انفعال کشیده شوند؟
«خواب ابریشم»، نه یک خواب، که واقعیتی است ملموس از آنچه هست در جستجوی خوابی رو به رهایی و توانایی.

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی