نوروز؛جشن نوزایی آفرینش

گروه کتاب و رسانه

نوروز؛جشن نوزایی آفرینش، علی بلوکباشی، دفتر پژوهشهای فرهنگی: مجموعه "از ایران چه میدانم؟"، 1380، 120 صفحه
«نوروز ایرانیان در آغاز فروردین و فصل بهار هم جشن اهورامزدا، ایزد بزرگ دین مزدیسناست، که در روز اورمزد، نخستین روز از نخستین ماه سال برگزار می شود و هم روز آفرینش جهان و کائنات و انسان است. نوروز به بیان ابوریحان بیرونی، روز «نوزایی آفرینش» و به روایت شمس الدین محمد دمشقی، روز «آفرینش نور» و روزی است که مردم را در این "روزی نو از سالی نو از ماهی نو، به آراسته و نو گردانیدن آنچه که گذشت زمان کهنه کرده، بر می انگیزاند" و... » (مقدمه- بلوکباشی)

یکی دیگر از مجموعه کتاب های "از ایران چه می دانم؟" ، کتاب نوروز جشن نوزایی آفرینش، به قلم علی بلوکباشی، استاد پیشکسوت و یکی از بزرگان انسان شناسی ایران، تالیف شده است. این کتاب همانگونه که نویسنده در پیش سخن آن بیان نموده ، کتابی است کم حجم برای آشنایی علاقمندان با جشن نوروز و برگزاری مراسم آن در گذشته و امروز، این کتاب در 4 فصل ارائه شده است. با سرفصل های:
- نوروز، خاستگاه و پیشینه
- نوروز، پیک های نوروزی و پیشواز رفتن
- نوروز، آیین های نوشدگی سال
- نوروز، جشن سیزده فروردین

+ سخن پایانی/ پی نوشت/ کتابنامه

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی