معرفی سازمان بین المللی مهاجرت

سارا پیرزاده

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) یک  تشکیلات بین دولتی است که در سال 1951 با رسالت سامان دهی امور مهاجرت در سرتا سر جهان تأسیس گردید. سازمان بین المللی مهاجرت دارای 120 کشور عضو، 19 کشور ناظر و بیش از 100 دفتر کشوری، در جهان است. اهم فعالیت های سازمان در دو بخش « خدمات» و « برنامه ها و سیاست گذاری» در قالب پنج محور اصلی شامل مهاجرت و توسعه، تسهیل مهاجرت، قانونمندسازی مهاجرت، مهاجرت اجباری و حوزه میان بخشی (همکاری های فنی، پژوهش، حقوق بین المللی مهاجرت، مباحث سیاست گذاری و تدوین خط مشی، حقوق مهاجرین، مهاجرت و بهداشت، ابعاد جنسیتی مهاجرت و ....) متمرکز است.
سازمان بین المللی مهاجرت فعالیت خود را در ایران در مرداد 1369 با تمرکز بر تخلیه اتباع کشورهای ثالث در جریان درگیری های عراق و کویت آغاز کرد. متعاقباً در 1374 جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر شورای حکام این سازمان درآمد. تا پایان 1379، سازمان بین المللی مهاجرت قریب به 000/370 نفر از اتباع افغانی را طی    برنامه های مشترک خود با کمیساریای عالی امور پناهندگان ملل متحد به صورت دواطلبانه به افغانستان بازگردانید.
ایران در سال 1380 به عنوان عضو کامل شورای حکام پذیرفته شد. متعاقبا سازمان   بین المللی مهاجرت از 1383 تاکنون دیدگاه « پناهنده محور» خود را در ایران تغییر داده و یک دیدگاه راهبردی « برنامه مدار» را با هدف یاری ایران در جهت مدیریت مهاجرت و حل چالش های جدید فرا روی کشور اتخاذ کرده است.

وظایف سازمان بین المللی مهاجرت
رسالت اصلی سازمان بین المللی مهاجرت بر این باور متکی است که مهاجرت انسانی و قانونمند در جهت منافع همگان از جمله دولت ها و جوامع انسانی است.  حوزه های فعالیت سازمان بین المللی مهاجرت عبارت اند از:
- همکاری های فنی در حوزه مدیریت مهاجرت؛
- مبارزه با قاچاق انسان/ مهاجر؛
- مهاجرت نیروی کار؛
- مهاجرت و بهداشت؛
- بازگشت داوطلبانه و استقرار مجدد؛
- خدمات تسهیلی مهاجرت.

فعالیتهای اصلی سازمان بین المللی مهاجرت در ایران
سازمان بین المللی مهاجرت به منظور فراهم کردن زمینه بهره گیری حداکثر جمهوری اسلامی ایران از تجارب بین المللی در حوزه مدیریت مهاجرت بر ارتقای کیفی ظرفیت های مدیریتی و استمرار راهبردهای کلان نگر تکیه می نماید.
در این راستا فعالیت هایی چون موارد زیر مورد توجه قرار می گیرند:
- همکاری های فنی با ارگان های دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه مدیریت مهاجرت و تدوین سیاست ها؛
- مبارزه با مهاجرت غیر متعارف من جمله قاچاق انسان و مهاجر؛
- مهاجرت نیروی کار؛
- بازگشت داوطلبانه و استقرار مجدد؛
- همکاری در حوزه مدیریت مرزی؛
- تدوین سیاست ها و استراتژی های کشوری و منطقه ای مهاجرتی.

توضیح: سازمان بین المللی مهاجرت در سطح ستادی از سازمان ملل متحد منتزع و در کشورهای عضو به عنوان عضو تیم کشوری ملل متحد عمل می نماید.

آدرس سازمان بین المللی مهاجرت در ایران:
تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی شمالی، کوچه کشفیان، پلاک 32.
تلفن: 88043377- 88060443- 88060442
فکس: 88047504
پست الکترونیک: iomtehran@iom.int
وب سایت: www.iom.int

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی