روان‌کاوی و انسان‌شناسی(1)

وود کراک برگردان فاطمه سیارپور

انسان‌شناسی و روان‌کاوی اشتراکات زیادی باهم دارند. برای مثال توانایی شنیدن برای هر دو رشته حیاتی است. رویکرد روان‌کاوی  به بیماری‌های ذهنی گوش‌فرادادن به بیمار و تلاش برای فهم ساختار نشانه‌های بیماری و خاستگاه این علائم از خلال امیال سرکوب‌شده یا انکار‌شده است. روان‌کاو به جستجوی بیمار برای فهم علت امیال انکارشده‌ای کمک می‌کند که در تعارض میان امیال و ارزش‌های شخص در مجموعه‌ای از پنداشت‌ها درباره‌ی زندگی رشد کرده و به عنوان عکس‌العملی در تجربه‌های کودکی است. انسان‌شناسی نیز بر مبنای شنیدن- شنیدن از فرد(«اطلاع‌رسان» یا«مشارکت‌کننده») و تلاش برای فهم ساختار نظام نمادین او شامل نظام ارزشی و پنداشت‌های ریشه‌دار در واقعیت بناشده است. با وجود تفاوت‌های آشکار- روان‌کاو مسئول فرد بیماری است که از رنج شخصی وی بکاهد؛ انسان‌شناس نیز در تلاش برای فهم فرهنگ مشترک مجموعه‌ای بی‌شمار از انسان‌هاست- هم‌پوشانی این‌ها  قابل ملاحظه است. ادوارد ساپیر ( 1938/ 1963 ب) انسان‌شناس زبان‌شناس که انسان‌شناسی آمریکا را در دهه‌ی 1930 شکل داده معتقد است که انسان‌شناسی و روان‌کاوی باید تحت زمینه‌ی مشترکی از روان‌پزشکی فرهنگی گردهم آیند.

از زمان ریورز- روان‌پزشکی که اختلال‌های عصبی جنگ را با متدهای روان‌درمانی درمان کرد، بر تفسیر رویاها تأثیرگذاشت(ریورز، 1917 -18، 1923) ، مردم‌نگاری کلاسیکی از تداها انجام داد و تأثیر مهمی در توسعه‌ی انسان‌شناسی اجتماعی داشت(اسلوبودین، 1978)- اثر متقابل و زمینه‌های مشترک انسان‌شناسی و روان‌کاوی توسعه داده شده است. پیروان ساپیر در دو رشته هم‌گرایی به وجود آوردند، روان‌کاوان اریک اریکسون ، جرج دوروکس و اخیرن ژاک لاکان  و ویلی آپالون فرهنگ و زبان را مرکز تفکر روان‌کاوی خویش قرارداده‌اند.

زمینه‌های ویژه برای انسان‌شناسی پزشکی، مطالعه‌ی شیوه‌های مناسکی درمان بیماری‌های روانی (شمنیسم، آیین‌های جن‌زدگی و سایر) و آیین‌هایی  هستند که اثر پیش‌گیرانه بر سلامتی در حل تعارض عاطفی در موقعیت‌های آسیب‌زا مانند سوگواری دارند. یک انسان‌شناس/روان‌کاو درک فرهنگی را برای درمان مؤثر پسیکوز به کاربرد(آپولون، 1991). چند نویسنده مقایسه‌ای میان ارتباط انسان‌شناس و مشارکت‌کنندگان بومی یا «اطلاع‌رسان‌ها»یش با نوعی ارتباط برقرارشده در موقعیت درمانی ترسیم کرده‌اند. شوک فرهنگی نیز که ابتدا در انسان‌شناسی شناخته‌شده بود عواقب مهمی برای سلامتی روانی دارد- چه انسان‌شناس میدانی یا مشاهده‌گر یا مهاجر به دیگر فرهنگ‌ها باشد(کراچه، 1987). زمینه‌های انسان‌شناسانه باعث توسعه‌ی جنبش‌های روان‌کاوی در قرون جدید، به ویژه در جهان سوم شدند. فرهنگ‌های جدید ممکن است روان‌کاو را با انواعی از مشکلات شخصی مواجه کنند و فرهنگ خودش ممکن است مفاهیم محوری روان‌کاوی را در شیوه‌ی عمل و تفکر در هر سرزمین تغییردهد. حرکت‌های روان‌کاوانه در فرهنگ‌های مختلف اروپایی- برای مثال رشد ویژه‌‌ی روان‌کاوی در انگلستان و فرانسه؛ حتا بیش‌تر روان‌کاوی ریشه‌دار در بسیاری از کشورهای جهان سوم، رشد آن در هند(کاکار، 1990) و ژاپن (اوکونوگی، 1978-9)و اخیرن در هند دیده شده است.

 

 

ترجمه‌ای از کتاب:

Encyclopedia of Medical Anthropology: Health and Illness in the World's Cultures Topics - Volume 1; Cultures -, Volume 2

با عنوان:

Psychoanalysis and Anthropology / Waud H. Kracke

 

بخش های دیگر این بخش به طور تدریجی از طریق همین وبگاه منتشر خواهد شد.

پرونده ی  «فاطمه سیار پور»  در انسان‌شناسی و فرهنگ
http://www.anthropology.ir/node/22543

ایمیل:
  fsayyarpour@gmail.com

 

دوست و همکار گرامی

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «انسان شناسی و فرهنگ» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که برای تداوم کار این سایت و خدمات دیگر مرکز انسان شناسی و فرهنگ، در کنار همکاری علمی،  نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وجود دارد.

کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند:

شماره حساب بانک ملی:

0108366716007

 شماره شبا:

 IR37 0170 0000 0010 8366 7160 07

 شماره کارت:

6037991442341222

به نام خانم زهرا غزنویان

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

سیارپور، فاطمه / معاونت انتشارات و مدیر مرکز اسناد

مطالب نویسنده