هشتاد سالگی‌ات مبارک، مهربان عکاس!

مهرداد اسکوئی

روزی آفتابی بود. سر قرار رسیدم. آقای فخرالدینی با مهربانی و لبخند به استقبالم آمد. نشستیم به چای‌نوشی و گپ و گفت. آنقدر صحبت‌ها و تجربه‌هایش جالب و شنیدنی بود که فراموش کردم  برای چه آمده‌ام به خانه‌ی پر از مهر و صفایش. خودم را که آماده کردم برای عکاسی، سازش را آورد و من متعجب که قرار است از یک عکاس عکس بگیرم! چه اتفاقی دارد می افتد؟ گفت می‌خواهم بخشی از مهم‌ترین علاقه و دلمشغولی تنهایی‌هایم را به تو نشان دهم و شروع کرد به نواختن تار. من مجذوب شدم و چرخیدم و عکس گرفتم. سپس از دستانش، چهره‌اش و نیز با دوربین رولی فلکس مورد علاقه اش چند عکس گرفتم. پیوسته با خنده‌هایش به من آرامش می‌داد. تا آن‌روز از هنرمندان بسیاری عکس گرفته بودم. اما تجربه عکاسی از یک عکاس بزرگ پرتره برایم قدری هراس انگیز بود. اما استاد فخرالدینی این تجربه را به یکی از دوست داشتنی‌ترین تجربه های عکاسی زندگی‌ام بدل کرد. کتاب "یاد و نگاه- چهره‌های فرهنگ و هنر ایران" که آماده شد برای چاپ، ناشر آقای رضا یساولی گفت که تصمیم گرفته‌ام  فخرالدین فخرالدینی عکس پرتره ات را برای ابتدای کتاب بردارد. بسیار خوشحال شدم. تجربه‌ای یگانه بود که بدانم استاد پشت دوربین، چگونه با شخصیت ها و مدل های عکاسی اش رفتار می کند.

روزی ابری بود. سر قرار رسیدم. در آتلیه اش را با همان مهربانی و لبخند همیشگی به رویم باز کرد و من مهمان آن روزش شدم. چای خوردیم و گپ زدیم . احساس کردم که آقای فخرالدینی تلاش دارد که من در آرامش و راحتی کامل در مقابل دوربینش قرار بگیرم. دیدن عکس‌های اساتید فرهنگ و هنر ایران که به زیبایی بر دیوار‌ آتلیه‌اش خودنمایی می کرد، هر لحظه بر کنجکاوی‌ام می افزود. من جوانِ چهارده سال پیش بر روی صندلی در مقابل دوربین قطع بزرگش نشستم، قدری دست و پایم را گم کرده بودم، اما وقتی پشت دوربین قرار گرفت و شروع به صحبت کرد، اصلا متوجه نشدم که عکاسی چه زمانی تمام شد. آنجا بود که آموختم استاد چگونه شخصیت ها را در مقابل دوربین اش به آرامش و راحتی می رساند. به نظر من،که هم از آقای فخرالدینی عکاسی کردم و هم توسط او عکاسی شدم، ایشان بسیار شریف، دوست داشتنی، متواضع، توانمند، خلاق و کم نظیر هستند. جایی خواندم که در عکاسی پرتره یکی از الگوهایش "یوسف کارش" عکاس چهره‌نگار آمریکا بوده. به نظرم امروز استاد چیزی از الگویش کم ندارد. بسیار خوشحالم که در زمانه‌ای زیستم که توانستم در مقابل دوربینش بنشینم. دوربینی که بسیاری از چهره‌های فرهنگ و هنر وطنم را به تاریخ سپرده و خوشحالم که توانستم او را مقابل دوربینم بنشانم و عکس‌هایش را به تاریخ بسپارم.

استاد من: تولدت مبارک!

مهرداد اسکوئی، فیلمساز و عکاس مستند، مدیر پیشین گروه فیلم و عکس مستند انسان شناسی و فرهنگ و مشاور علمی ارشد کنونی آن است.  

پرونده ی «مهرداد اسکوئی» در انسان شناسی و فرهنگ
http://www.anthropology.ir/node/5941

 

دوست و همکار گرامی

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «انسان شناسی و فرهنگ» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که برای تداوم کار این سایت و خدمات دیگر مرکز انسان شناسی و فرهنگ، در کنار همکاری علمی،  نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وجود دارد. برای اطلاع از چگونگی کمک رسانی و اقدام در این جهت خبر زیر را بخوانید

http://anthropology.ir/node/11294

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی