یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ

از مهمترین نشست‌های علمی این مجموعه باید به سلسله برنامه‌های هفتگی موسوم به «یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ» اشاره کرد که هدف از آن به وجود آوردن محیطی واقعی بود که اعضا و دوستداران این مجموعه و تمام علاقمندان به موضوع های فرهنگی مورد بحث در وب‌سایت انسان‌شناسی و فرهنگ بتوانند به صورت  منظم گرد هم بیایند. از دیگر اهداف این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خارج شدن از فضای مجازی و گسترش روابط در فضای واقعی در راستای سیاست کلی مجموعه در راستای تبدیل شدن به یک موسسه آموزشی- پژوهشی
  • تقویت تفکر بین‌رشته‌ای و ارتباطاتش با حوزه فرهنگ که از طریق تنوع موضوعات نشست‌ها و همچنین دعوت از مخاطبان مختلف، پیگیری خواهد شدو
  • تقویت ارتباط بین اندیشه تصویری و متنی که از طریق تاکید بر پخش فیلم‌های مستند دنبال می‌شود.
  • معرفی نسل جدیدی از کارشناسان هر حوزه در کنار اندیشمندان پیش‌کسوت که با ترکیب جلسات یعنی یک سخنران جاافتاده در کنار یک سخنران جوان‌تر پیگیری می‌شود.

این جلسات به گونه ای طراحی شده است که  در آن واخد هم بتوانند  مخاطبان متخصص داشته باشند که با تخصص های یکدیگر  در  رویکردی بین رشته ای آشنا شوند و هم  عموم دوستدارن علم و فرهنگ  را به خود جذب کنند تا بتوانند به آسانی و بدون هزینه از جلساتی با کیفیت بالا در خوزه های تخصصی فرهنگ  شرکت و در جریان آخرین تحولات  و مباخث علمی قرار بگیرند. یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ همچنین، هدف خود را  تبدیل شدن به محلی برای به نمایش درآمدن فیلم های مستند قرار داد که از مهم ترین ابزارهای هنری و بازنمایی اجتماعی برای  پژوهشگران به شمار می آیند و در خود اطلاعات و  تحلیل های بلسیار زیادی را دارند که می توانند نیازهای مخاطبان بی شماری را پاسخ دهند. در این جلسات  تلاش شد و می شود از هر گونه شکل گیری محفلی و  حلقه های غیر علمی جلوگیری شده و مباحث تا حد ممکن کاربردی  و به زندگی  واقعی فرهنگی ایران و جهان اختصاص داشته و در عین حال سخنرانان از برحسته ترین  اساتید و ممتفکران  باشند.

جلسه ها در  روز و ساعت مشخصی  هر هفته یکشنبه ها از ساعت 4 تا 7 بعداز ظهر  برگزار می شوند. دوره نخست و دوم این جلسات در چارچوب کانون «انسان شناسی و فرهنگ» در مرکز مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شده است. دوره برگزاری جلسات از مهر ماه هر سال تا پاین خرداد ماه سال بعد است، زیرا در طول تابستان ، برنامه های ویژه  کارگاهی و نمایش فیلم مستند انسان شناسی و فرهنگ برگزار می شوند. هر برنامه  متشکل از جهار قسمت است:

  • نمایش فیلم مستند با موضوع مشخص جلسه
  • سخنرانی اصلی یکی از اساتید برجسته در آن موضوع
  • سخنرانی یکی از پژوهشگران یا اساتید جوان در آن حوزه
  • میزگرد نهایی  و پرسش و پاسخ درباره موضوع جلسه

تمام جلسات به صورت کامل فیلم برداری، صدا  و عکس برداری شده و گزارش کامل و مفصلی از آنها تهیه می شود که در کتاب مستقلی هر سال به انتشار می رسد. تمام گزارش ها  همچنین به فاصله حداکثر ده روز بعد از تشکیل جلسات بر روی وب‌سایت انسان شاسی و فرهنگ در دسترس هستند. لوح ویژه هر جلسه  شاملف گزارش و عکس ها و فیلم مستند و تما اسناد مکتوب جلسه  در انتهای دوره سالانه منتشر می شود. بازتاب جلسات در  شبکه های اجتماعی اینترنتی و همچنین در روزنامه ها مطبوعات و سایت های  گوناگون تاکنون بسیار  مناسب  بوده و تاثیر بالای این جلسات را در ترویج علم  نشان می دهند. در این جلسات  در محبطی سالم آخرین مباحث علمی  در همه حوزه های فرهنگ ارائه و به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.

دوره نخست جلسات «یکشنبه هی انسان شناسی و فرهنگ» از مهر 1392 تا خرداد 1393 ، شامل 31 جلسه به شرح زیر به انجام رسیده و دوره دوم از مهر 1393 اغاز شده است. این جلسات همچنین فرصتی هستند که از برخی از بزرگان فرهنگ کشور  تقدیر به عمل بیاید. تاکنون (بهمن 1393) از دکتر بلوک‌باشی، دکتر نیک‌گهر، آقایان پرویز کلانتری، محمد تهامی‌نژاد و نیز دکتر محسن حبیبی و دکتر منصور فلامکی تقدیر به عمل آمده است.

برای مشاهده فهرست سخنرانان دو دوره قبلی یکشنبه‌ها، فایل ضمیمه را مشاهده نمایید.