معرفی

«انسان‌شناسی و فرهنگ» یک نهاد علمی متشکل از اساتید، دانشجویان، اندیشمندان و هنرمندان از رشته‌های مختلفی است که در همکاری با یکدیگر تلاش می‌کنند با بهره‌مندی از مطالعات بین رشته‌ای، رویکرد جدید حوزه‌های فرهنگ را مطالعه نموده و گسترش دهند. این رویکرد از یکسو بر شناخت حوزه‌ها و شاخه‌های علمی در موضوعات گوناگون و از سوی دیگر بر فرهنگ‌های محلی و منطقه‌ای ایران و جهان استوار است. انسان‌شناسی و فرهنگ به وسیله‌ی اشخاص حقیقی (اساتید، دانشجویان، نویسندگان ...) و به صورت داوطلبانه اداره می‌شود.

این مجموعه به عنوان یک مجموعه ترویجی در حوزه علوم اجتماعی، فرهنگی و انسانی، در قالب یک وب‌سایت رسمی، فعالیت خود را با همکاری تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های تهران، از سال  1384 آغاز کرد و به مرور، دامنه فعالیت‌هایش را به سایر دانشگاه‌های داخلی و خارجی گسترش داد. در حال حاضر بیش از 200 استاد و پژوهشگر ایرانی و غیر ایرانی از رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی با آن همکاری کرده و به تولید علمی می‌پردازند. این مجموعه در سیر تحول خود، با هدف مطالعات و ترویج بین‌رشته‌ای در حوزه فرهنگ، به تدریج تبدیل به یک نهاد علمی در فضای واقعی شد و هم‌اکنون (بهمن 1393) فرآیند ثبت آن به عنوان یک انجمن غیردولتی در وزارت کشور، مراحل پایانی خود را طی می‌کند. در ساختار جدید، وب‌سایت، تنها بخشی از فعالیت‎‌های آن بوده و درواقع، سخنگو و نمود بیرونی اهداف و پروژه‌های آنست.

کنشگران انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ (و نیز سایت به عنوان نمود بیرونی آن) شامل سطوح زیر هستند:

شورای عالی انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل پیش‌کسوتان، اساتید و برجسته‌ترین چهره‌های فرهنگی ایران و جهان در حوزه‌های مختلف هستند. این شورا، وظیفه نظارت عالیه بر کل فعالیت‌های مجموعه و نیز حمایت معنوی و ارائه نظرات و رهنمودهایی کلانی را بر عهده دارند که توسط شورای مرکزی مجموعه لازم‌الاجرا خواهد بود. اعضای جدید این گروه، پس از مشورت و نظرخواهی شورای مرکزی، با سایر اعضای شورای عالی، انتخاب شده و معیار عضویت، پیش‌کسوت بودن و حسن شهرت در حوزه مربوطه است.

شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل 7 نفر از اعضای ثبت شده در نهادهای رسمی کشور است و این گروه، تمامی سیاستگذاری‌ها و امور جاری و اجرایی انجمن را بر عهده دارند. این اعضاء رسما اعلام شده‌اند و تغییراتی در ترکیب آن‌ها بر اساس اساسنامه انجمن خواهد بود.

مرکب از 7 نفر خواهد بود که از تاریخ تشکیل (مقارن با 12 اسفند 1391) تا زمان فراهم شدن امکان ثبت رسمی و انجام فرآیندهای قانونی مربوطه، با همین ترکیب به کار خود ادامه خواهد داد. جلسات با حضور 5 نفر رسمیت داشته و کلیه تصمیمات شورای مرکزی به جز مورد انحلال، با نصف به علاوه یک رای موافق (از کل 7 رای) تصویب شده و قابل اجرا خواهد بود. کلیه تصمیمات شورای مرکزی می‌بایست در دفتر مخصوص صورت‌جلسات ثت و امضاء شده و نگهداری گردد. وظایف این شورا به شرح زیر است:

  • سیاست‌‌گذاری و تعیین اهداف و اولویت‌های کاری موسسه
  • برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌هایی در راستای اهداف موسسه
  • تصمیم‌گیری در مورد همکاری‌ها با سایر نهادها و سازمان‌ها و افراد
  • جذب و سازماندهی علاقمندان در بخش‌های مختلف مجموعه و تلاش برای گسترش آن
  • برنامه‌ریزی جهت جذب اعتبارات و تسهیلات به منظور استمرار موسسه
  • پیگیری جهت ثبت مجموعه به عنوان یک موسسه حقوقی
  • اصلاح و تکمیل اساسنامه در صورت نیاز

مدیران گروه‌های تخصصی که شامل متخصصان هر یک از «حوزه‌های فرهنگی و جغرافیایی» و یا «شاخه‌های علمی» است. مدیران این بخش می‌بایست حداقل ماهی یک مطلب اصلی (غیربازنشری) به نام خود در صفحه‌شان منتشر کرده و موقعیت سازمانی خود در مجموعه را نیز در سایر رسانه‎ها و نشریات اعلام کنند. با دادن یادداشت، مشارکت در ویژه‌نامه سالیانه مجموعه داشته و جهت شبکه‌سازی در گروه خود فعالیت کنند. همچنین پاسخ به نامه‌های ارسالی و بررسی یادداشت‌های ارسالی برای انتشار در صفحه‌شان از تعهدات آنهاست. اعضای جدید این گروه، بر اساس نظر مشورتی شورای عالی توسط شورای مرکزی، انتخاب می‌شوند.

اعضای پیوسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل اساتید، نویسندگان و سایر همکاران در تمامی پروژه‌های نوشتاری، دیداری و... است. این افراد به صورت منظم هفتگی یا یک هفته در میان، در برنامه‌های نوشتاری و سایر فعالیت‌های مجموعه، مشارکت دارند و در یک یا چند حوزه مشخص به انتخاب خودشان فعالیت دارند. این اعضا، با درخواست خود و پس از تشکیل پرونده، توسط شورای مرکزی انتخاب می‌شوند.

اعضای وابسته انسان‌شناسی و فرهنگ که شامل تمام علاقمندان و همکاران مجموعه می‌شوند که مایل به همکاری آزاد با انجمن بوده ولی تعهد زمانی و یا فعالیتی مشخص را نداده‌اند. عضویت آن‌ها پس از ارائه درخواست از سوی خودشان و تشکیل پرونده توسط شورای مرکزی، ایجاد شده و در قالب کمتر سازمان‌یافته‌تری به مجموعه، تعلق و با آن، همکاری دارند.