زلزله بوشهر

بار دیگر کشور ما به سوگ گروهی از محرومترین مردمانش می نشیند. قربانی گرفتن زلزله را در این پهنه ظاهرا پایانی نیست. آنچه باید گفته شود، بارها و بارها گفته شده است. بافت های فرسوده شهری و به ویژه روستایی، ساخت و ساز  های غیر عقلانی  در کشوری به شدت زلزله خیز که نیاز به شیوه های ساخت و زیست و سبک های زندگی خاصی در آن ضروری است، مسائلی هستند که متخصصان زلزله شناسی و متخصصان اجتماعی و آسیب شناسی  آنقدر بر آنها پای فشرده اند و تاکید کرده اند که نیازی به آن نیست که تکرارشان کنیم. تنها کاری که به نظر مهم و ضروری می رسد آن است که همه کسانی که غم و دغدغه این پهنه و مردمش  را دارند با هر وسیله تلاش کنند در این راه و قانع کردن  همه  مدیران مسائل برای اقدام جدی در این  روند  وارد عمل شوند. انسان شناسی و فرهنگ به سهم خود این فاجعه را به  تمام مردم ایران تسلیت می گوید و پرونده کوچکی از این واقعه را برای ثبت، همچون موارد پیشین(بم، آدربایجان) فراهم آورده است که در آینده احتمالا کامل تر خواهد شد.


نیاز هموطنانمان در منطقه زلزله زده استان بوشهر چیست ؟

گزارشی از نیازهای منطقه زلزله زده استان بوشهر جهت اطلاع شما عزیزان علاقمند به موضوع حمایت از آسیب دیدگان از زلزله برایتان ارسال می گردد.
اینجانب علیرضا سعیدی دبیر جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران جهت برآورد میزان خسارت و نیاز سنجی هموطنانمان به مدت دو روز در منطقه زلزله زده "کاکی" و "شنبه" حضور یافته و نسبت به جمع آوری اطلاعات اولیه از نیازهای اولیه هموطنانمان که مورد توجه مدیران بحران قرار نگرفته است اقدام نمودم.
در حال حاضر تمرکز هلال احمر و مدیران بحران تا روز چهارم زلزله بر تأمین ماشینهای آب معدنی / جیره های غذایی یک ماهه / زیر انداز و چادر قرار داشته و هنوز سرویسهای بهداشتی و حمام های صحرایی به منطقه وارد نشده اند با توجه به وضعیت خاص منطقه که به پشه مالاریا و سالک و نیز حیوانات گزنده همچون عقرب و مار آلوده است در حال حاضر نگرانی مردم خصوصا مادران در خصوص گزیده شدن کودکانشان به وضوح مشاهده می شود. در این خصوص از مردم که پرس و جو کردم اسپری های حشره کش، پشه بند برای بچه ها، کرم های  ضد گزیدگی برای کودکان، از اقلام بسیار با اهمیت برای مادران بود. در ضمن در خصوص لوازم بهداشتی، کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب، مسواک و خمیر دندان، لوازم بهداشتی برای بانوان، لباس زیر و رو برای بانوان و کودکان، در اولویت دوم خانواده ها قرار داشت.
از جمله نیازهای اساسی  که تا کنون مورد غفلت قرار دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد: ملافه، دبه آب بیست لیتری، منبع های آب 500 و 1000 5000 لیتری برای تأمین آب آشامیدنی برای خانواده ها و اردوگاه ها.
 ما در گروه نجات موج پیشرو و جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران فردا جلسه ای خواهیم داشت برای تصمیم گیری در خصوص نوع و شیوه کمکهایی که برای منطقه زلزله زده می توان جمع آوری کرد. خبر این جلسه را بزودی بر روی سایت جمعیت و موج پیشرو قرار خواهیم داد.
با احترام فراون مهندس علیرضا سعیدی
دبیر جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران و موسس تیم نجات موج پیشرو
www.mojepishro.net


مشرق

32 کشته، 850 زخمی؛ آخرین آمار رسمی زلزله امروز
آخرین اخبار از وقوع زلزله 6 ریشتری در بوشهر از ده ها پس لرزه حکایت دارد و بر اساس آمارها 700 خانه تخریب شده و بیش از 882 نفر کشته و زخمی شدند.
به گزارش مشرق به نقل از "بوشهرنیوز" یکی از ساکنین شهر شنبه در تماسی با این پایگاه خبری گفت: مردم شنبه در انتظار کمک سایر مردم استان بوشهر هستند.

وی که از وضعیت موجود بسیار متاسف و نگران بود به "بوشهرنیوز" گفت: هم اکنون مردم در حال بیرون کشیدن اجساد از زیرآوار بوده و بیش از نیمی از این شهر ویران شده است.

گفته می شود تاکنون جسد سه نفر از شهروندان شنبه ای از زیرآوار بیرون کشیده شد.

متاسفانه به دلیل ایجاد اشکال در تلفن های همراه امکان ارتباط با مسئولین و پرسش از چگونگی تلفات جانی و مالی تا این لحظه وجود ندارد.

17.58: در حال حاضر و بر اساس اخبار غیررسمی تعداد مصدومین شهر کاکی نیز چهار نفر گزارش شده است.

18.17: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" از دشتی حاکیست، هم اکنون آمار کشته ها در شنبه به 7 نفر رسید.

18.31: گفته می شود هم اکنون شهر شنبه از وضعیت عادی خارج شده و مردم در خیابان ها حضور دارند.

بخشی از مردم نیز در حال کمک به نیروهای امدادی و خروج مصدومین و کشته شدگان احتمالی از زیر آوار هستند.

هم اکنون آب و برق شهر شنبه نیز قطع شده است.

معاون عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به شدت زلزله گفت که چهار استان فارس، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و چهارمحال بختیاری که در مجاورت بوشهر بوده‌اند نیروهای امدادی خود را به سمت مناطق زلزله‌زده اعزام کرده‌اند.

شاپور رستمی افزود: ستاد بحران استان بوشهر تشکیل شده است و بسیج امکانات نیز صورت گرفته است.

بر اساس آمار رسمی این زلزله تاکنون 100 مجروح و سه کشته داشته است اما آمار غیررسمی از کشته شدن حداقل هفت نفر در این زلزله خبر می دهند.

18.59: گزارش ها حاکیست، هم اکنون فرمانده نیروی انتظامی به همراه روسای پلیس‌های تخصصی، نیروهای راهور، پلیس راه، نیرو‌های عملیاتی و پشتیبانی پلیس در مناطق زلزله‌زده حاضر شدند.

بر اساس این گزارش، راه‌های خروجی و ورودی منطقه زلزله‌زده شنبه به وسیله ایست و بازرسی موقت پلیس تحت کنترل قرار گرفته است.

19.04: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" از دشتی حاکیست، هم اکنون ازدحام جمعیت در مقابل بیمارستان زینبیه خورموج وجود دارد.

دقایقی قبل، خبرگزاری فارس به نقل از محمد تقی طالبیان، افزود: تیم ارزیاب اورژانس کشور به منطقه زلزله‌زده اعلام شده و برآورد اولیه نشان می دهد زلزله استان بوشهر حدود 500 نفر را در روستاهای شنبه و سنا مجروح کرده است به همین علت تیم امداد اورژانس که از استانهای مجاور اعزام می شوند، افزایش یافت.

وی گفت: 7 اتوبوس آمبولانس که هر کدام مجهز به 100 بسته تخصصی نجات شامل گاز، باند، آنژیوکت، آتل و ... است از اهواز،شیراز،یاسوج،جهرم و آبادان به منطقه زلزله زده اعزام شدند.

وی گفت: در حال ارزیابی هستیم که اگر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نمی تواند تا 24 ساعت آینده به همه مجروحان این زلزله خدمات رسانی کند، فردا بیمارستان صحرایی را که در شیراز و اهواز آماده است در منطقه زلزله زده برپا کنیم.

رئیس اورژانس کشور ادامه داد: هنوز گزارش دقیقی از موارد فوتی این حادثه نداریم اما در گزارشهای بعدی به این موارد اشاره می کنیم.

19.18: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" از بیمارستان زینبیه خورموج حاکیست، آمار غیررسمی کشته شدگان دشتی به 21 تن افزایش یافت.

هم اکنون خبرنگار "بوشهرنیوز" در حال گفتگو با مردم وحشت زده دشتی در مقابل بیمارستان زینبیه خورموج می باشد.

19.22: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" حاکیست، در حال حاضر راه فرعی خورموج به شنبه دارای ازدحام بسیار شدید جمعیت شده و تردد از آن ناممکن شده است.

19.27: وضعیت مقابل بیمارستان زینبیه خورموج بسیار اسفناک گزارش شده است.

خبرنگار "بوشهرنیوز" گزارش داد: مردمی که در مقابل این بیمارستان ازدحام کردند به هیچ عنوان توانایی صحبت کردن نداشته و عمق فاجعه بسیار بالاست.

بر اساس این گزارش، هم اکنون صدای گریه و فریادهای مردمی که در این زمین لرزه عزیزان خود را از دست داده اند بسیار ناراحت کننده است.

19.36: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" حاکیست، در حال حاضر ازدحام شدیدی در مسیر منتهی به روستای رزم آباد و شهر شنبه وجود داشته که لازم است مردم به جز به قصد کمک رسانی در این منطقه تردد نکنند.

این گزارش حاکیست، نیروهای امدادی و مردمی در حال انتقال مصدومین از شنبه و روستاهای اطراف به بیمارستان خورموج هستند.

مشاهدات عینی خبرنگار "بوشهرنیوز" حاکیست، عمق فاجعه در شهر شنبه و روستاهای اطراف بسیار بالاست.

19.41: بر اساس این گزارش، دیوارهای منازل در روستای چاه گاه کاملا تخریب شده و ترس و وحشت همه جا را فرا گرفته است.

گزارش "بوشهرنیوز" از این منطقه حاکیست، هم اکنون مردم از ترس و وحشت در کوچه ها و خیابان ها به سر می برند.

19.46: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کشته شدن 31 نفر در زلزله عصر امروز در شهرستان دشتی تاکنون خبر داد.

وی گفت: زلزله 6.1 ریشتری دشتی تاکنون 31 نفر کشته بر جای گذاشته است.

حیدری در گفتگو با فارس افزود: تجهیزات پزشکی شامل آمبولانس، پزشک و نیروهای امدادی به مناطق زلزله‌زده فرستاده‌ شده‌ است.

وی تصریح کرد: 22 آمبولانس به مناطق زلزله‌زده فرستاده‌ایم و همکاران بهداشت محیط و بیماری‌های عفونی‌ هم در منطقه حضور دارند.

غلامرضا حیدری افزود: درمان‌های اولیه را در محل انجام می‌دهیم و اگر نیاز به درمان‌های تخصصی بود افراد مجروح را به بوشهر اعزام می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امکانات ما برای درمان مجروحان کافیست اما نیروهای پزشکی اصفهان و شیراز هم اعلام آمادگی کرده‌اند.

19.51: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" حاکیست، تخریب در روستای حاجی احمدی بسیار بالاست.

20.16: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" از عسلویه حاکیست، مهندس مسعود نصوری، مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس با بالگرد از پارس جنوبی به سمت دشتی در حرکت است.

این گزارش حاکیست، نصوری جهت کمک رسانی به زلزله زدگان، دو بالگرد را به منطقه ارسال کرد.

20.32: فارس گزارش به نقل از رئیس هلال احمر دشتی گزارش داد: 500 چادر ، 2000 تخته پتو ، 200 طاقه موکت و 2 تن مواد غذایی در بین زلزله‌زدگان دشتی توزیع خواهد شد.

سید اسماعیل جعفری گفت: 500 چادر ، 2000 تخته پتو ، 200 طاقه موکت و 2 تن مواد غذایی در بین زلزله‌زدگان توزیع خواهد شد.

حجت‌الاسلام محمد محمدی امام جمعه کاکی نیز با ابراز تاسف از حادثه اخیر گفت: حادثه دلخراشی در منطقه رخ داده است که این حادثه را به مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت می‌گویم.

فرمانده نیروی انتظامی استان بوشهر نیز گفت: بعد از وقوع زلزله فرماندهی انتظامی با بسیج امکانات و نیروهای موجود با کمک فرماندهی انتظامی دیر و تنگستان به محل حادثه اعزام شدند.

حیدر عباس‌زاده گفت: هم‌اکنون مشکل انتظامی نداریم و پلیس راه در منطقه حضور دارد و شاهد ترافیک شدید به سمت شنبه هستیم.

20.33: مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر از اعلام آمادگی صلیب سرخ ترکیه و ژاپن برای کمک به زلزله زدگان بوشهر و رد این درخواست از سوی ایران خبر داد.

پویا حاجیان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: سفارت ژاپن لحظاتی پیش با ارسال پیامی از آمادگی کشورش برای ارسال کمک به زلزله‌زدگان جنوب کشور خبر داد.

وی افزود: جمعیت هلال احمر ایران نیز ضمن تقدیر و تشکر از جمعیت هلال احمر این دو کشور عنوان کرده است که با توان داخلی امکان امدادرسانی به زلزله‌زدگان وجود دارد و در حال حاضر نیازی به کمک‌های خارجی نیست.

21.50: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" از شنبه حاکیست، حوزه مقاومت کربلای شنبه به عنوان مرکز ستاد بحران انتخاب شده است.

هم اکنون جلسه با حضور مسئولین ارشد استان در حال برگزاری است.

22.30: معاون عمرانی استاندار بوشهر نیز گفت: بر اساس آخرین آمار بر اثر زلزله عصر امروز در دشتی، 32 نفر کشته و 850 نفر زخمی شدند.

‌شاپور رستمی ‌اظهار داشت: امکانات لازم برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان وجود دارد و امدادگران در حال امدادرسانی به زلزله‌زدگان هستند.

 وی افزود: مردم باید با نیروهای امدادی همکاری کرده و با بازشدن معابر مختلف زمینه برای کمک به زلزله‌زدگان تسهیل می‌شود.

معاون استاندار بوشهر تصریح کرد: امدادرسانی به زلزله‌زدگان همچنان ادامه دارد و تمام امکانات استان بوشهر برای کمک به حادثه دیدگان هم بسیج شده است.

22.56: گزارش خبرنگار "بوشهرنیوز" از منطقه زلزله زده شنبه حاکیست، بسیج جامعه پزشکی با ارسال 15 دستگاه آمبولانس، در حال کمک رسانی به آسیب دیدگان ناشی از زمین لرزه عصر امروز است.

همچنین سازمان منطقه ویژه انرژی پارس نیز با ارسال 10 دستگاه آمبولانس به خدمات دهی به مردم زلزله زده می پردازد.

گزارش "بوشهرنیوز" می افزاید: در حال حاضر چهار گردان از شهرستان های دشتی، تنگستان و شهر کاکی به منطقه زلزله زده اعزام شده که گفته می شود شامل 1000 نفر می باشد.

23.00: آخرین خبرهای دریافتی از شنبه حاکیست، با ارسال 40 خودروی سبک و سنگین به منطقه، تامین برق مورد نیاز زلزله زدگان در دستور کار قرار گرفت.

در حال حاضر و با پیگیری های صورت گرفته، روشنایی به مناطق زلزله زده بازگشت.عصر ایران
زلزله بوشهر و درسهایی که از تجربه زلزله آذربایجان آموخته شد
در حادثه زلزله آذربایجان نه از اطلاع رسانی سریع و به موقع صداوسیما خبری بود و نه مسئولان دولتی و استانی به سرعتی که در مورد زلزله بوشهر واکنش نشان دادند وارد عرصه امدادرسانی شدند و محمود احمدی نژاد نیز پس از این زلزله به جای لغو سفر عازم عربستان شد.
عصر ایران - زلزله روز گذشته در استان بوشهر که منجر به مرگ و جراحت صدها تن از هموطنانمان شد حادثه ای غمبار و تاسف برانگیز بود که ملت ایران به ویژه مردم خوب و خونگرم استان بوشهر را در ماتم عزیزانشان نشاند.

بی گمان وقوع رویدادهایی چون زلزله و سیل و بلایایی طبیعی از این دست در دست انسان نیست و بسیاری از آنها (همچون زلزله) حتی قابل پیش بینی دقیق زمانی و مکانی نیز نیستند، اما انسان می تواند با روش های گوناگون این بلایای طبیعی را کنترل کرده و از میزان آسیب ها و تلفات مادی و انسانی آن بکاهد.
 
تجربه نحوه عمل نهادهای و سازمان های دولتی و رسانه ها در مورد زلزله بوشهر و مقایسه آن با زلزله سال گذشته در آذربایجان نوید بخش وقوع تغییراتی جدی و مهم در نحوه واکنش رسانه ها و سازمان های دولتی در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله است و از این جهت جا دارد همان طور که از نحوه اطلاع رسانی و واکنش در برابر زلزله آذربایجان از نهادهای مسئول و صداوسیما انتقاد شد ، در مورد زلزله بوشهر از مسئولان و رسانه صداوسیما تقدیر شود.

روز گذشته از زمان انتشار خبر وقوع زلزله در استان بوشهر رسانه صداوسیما به سرعت وارد عرصه اطلاع رسانی شد و در بخش های خبری  در شبکه های مختلف به این موضوع به عنوان خبر اول پرداخت .

همچنین علاوه بر بخش های خبری ، صداوسیما روز گذشته از زمان وقوع حادثه با زیر نویس کردن آخرین اخبار درباره این حادثه به صورت خبر فوری مردم را در جریان آخرین اخبار و تحولات زلزله بوشهر قرار داد.

مسئولان دولتی و استانی نیز روز گذشته پس از زلزله به سرعت وارد عرصه شدند و گروه های امدادی را به منطقه حادثه اعزام کردند.

محمود احمدی نژاد نیز به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور روز گذشته رفتاری متفاوت از زلزله سال گذشته به نمایش گذاشت و در نخستین ساعات پس از وقوع حادثه درباره این حادثه واکنش نشان داد و شخصا پیام تسلیت صادر کرد.

اینها همه در حالی اتفاق افتاد که در واقعه سال گذشته زلزله آذربایجان ، رفتارهای متفاوتی را شاهد بودیم . در حادثه زلزله آذربایجان نه از اطلاع رسانی سریع و به موقع صداوسیما خبری بود و نه  مسئولان دولتی و استانی به سرعتی که در مورد زلزله بوشهر واکنش نشان دادند وارد عرصه امدادرسانی شدند و محمود احمدی نژاد نیز پس از این زلزله به جای لغو سفر خود به عربستان   که کاری مرسوم در بین مقامات سیاسی جهان است عازم عربستان شد و شخصا پیام تسلیت صادر نکرد.گرچه هیات دولت در همان روز زلزله بیانیه ای برای ابراز همدردی با قربانیان حادثه صادر کرد.

هدف از قلمی کردن این نوشتار یادآوری تجربه تلخ سال گذشته و یا حتی مقایسه دو زلزله آذربایجان و بوشهر نیست ، بلکه هدف این است که از رفتار درست و تصحیح اشتباه و پذیرش انتقادها استقبال کنیم و این مساله را یادآور شویم که همان طور که سال گذشته از رفتارهای نادرست صداوسیما و مسئولان دولتی و استانی در قبال زلزله آذربایجان انتقاد کردیم ، این بار هم باید از واکنش درست و به موقع صداوسیما و مسئولان دولتی و استانی در قبال این حادثه طبیعی یاد کنیم.

هر چند که مسئولان و صداوسیما به وظیفه ذاتی خود عمل کردند و از این جهت هیچ منتی بر گردن هیچ شهروندی ندارند، اما وقتی واکنش ها در قبال زلزله آذربایجان  با واکنش صداو سیما و مسئولان به زلزله بوشهر مقایسه شود می توان تاثیرات ناشی از انتقادهای رسانه ها و نهادهای غیر دولتی و مردم از عملکرد مسئولان و رسانه صداوسیما در آن موقع را در رفتار دیروز صداوسیما و مسئولان در قبال زلزله بوشهر به طور ملموسی حس کرد.
 
خوب است که انتقادها سازنده باشند و چه انتقادی سازنده تر از اینکه بتواند در تغییر یک رفتار نادرست و ایجاد یک رفتار مطلوب و بهنجار، موثر و سازنده باشد.

وظیفه ذاتی رسانه ها اطلاع رسانی بی طرفانه و منصفانه از حوادث ، یاد آوری و بیان سابقه و تاریخچه وقایع روی داده و نیز انعکاس نظرات مختلف مردم و صاحب نظران پیرامون موضوعات مختلف ملی و بین المللی است و از این جهت انتقادی که به رفتار صداوسیما در مورد زلزله آذربایجان وارد بود این بود که این رسانه در برخی مواقع با اعمال استانداردهای دوگانه و برخوردهای سلیقه ای اخبار و وقایع عادی در دیگر کشورها را بزرگنمایی می کرد؛ در حالی که از کنار حادثه ای در حد واندازه حادثه زلزله سال گذشته آذربایجان به آسانی عبور می کرد ، گو اینکه اصلا حادثه ای در کار نبوده است.

ولی در مورد زلزله بوشهر به نظر می رسد انتقادهای سال گذشته از صداوسیما و تجربه تلخ حادثه آذربایجان درس عبرتی برای مسئولان این رسانه و مسئولان دولتی شد که هم به سرعت و دقت اطلاع رسانی کنند و هم اینکه در کار امداد و نجات پس از حادثه با سرعت بیشتری وارد عمل شوند.

به هر جهت حادثه زلزله بوشهر هر چند بسیار تاسف بار بود و سبب مرگ و بی خانمانی هزاران نفر از هموطنانمان شد، اما این نتیجه را نیز داشت که متوجه شویم مسئولان رسانه صداوسیما و دیگر مسئولان هر چند شاید به صراحت بر زبان نیاورند، اما با واکنش روز گذشته شان به واقعه زلزله بوشهر نشان دادند که از حادثه تلخ زلزله سال گذشته در آذربایجان درس عبرت های لازم را فرا گرفته اند و همین مساله برای منتقدان رفتار سال گذشته و مشوقان رفتار امروز صداوسیما و مسئولان دولتی کافی است.نقشه زلزله : عصر ایران

نقشه های زلزله


جمعیت هلال احمر

زلزله بوشهر
ابراز همدردی برخی کشورها و مجامع جهانی با زلزله زدگان بوشهر
معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر از ابراز همدردی روسای جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ کشورهای ترکیه، ژاپن، آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان، اسپانیا، صربستان، سومالی، فرانسه و نهادهای بین المللی همچون فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر و دفتر نمایندگی یونیسف در ایران با مردم زلزله …
گزارش امدادرسانی هلال احمر در بوشهر تا ساعت ٩ صبح روز ٢۴ فروردین
گزارش امدادرسانی هلال احمر در بوشهر تا ساعت ٩ صبح روز ٢۴ فروردین: چادر: ۵۵٠٠ دستگاه موکت: ٨۵٠٠ تخته پتو: ١۵٠٣۵ تخته بطری آب: ١٠٧٠٠٠ بطری بسته غذائی یک نفره: ٢١٠٠٠ بسته سبد غذایی خانوار(یکماهه):١٠۵۶ بسته ست بهداشتی: ٢۶٩٨ ست نایلون پوشش چادر: ١۵ تن (توزیع در شهر شنبه و ٢٧ روستا)
 
زلزله استان بوشهر
امدادرسانی به زلزله زدگان و بازدید مسئولان از مناطق زلزله زده استان بوشهر.  
 
کلاس درس دانش‌آموزان زلزله‌زده بوشهر در چادرهای هلال احمر
کلاس‌های درس دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده استان بوشهر در چادرهای جمعیت هلال‌احمر تشکیل می‌شود. معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان بوشهر در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر گفت:« با توجه به ادامه پس‌لرزه‌ها و ‌به درخواست آموزش و پرورش شهرستان دشتی تعداد ۳۰ دستگاه چادر امدادی جمعیت هلال احمر به ۱۵ …
تهیه و آغاز توزیع ۳۰۰۰ ست بهداشتی ویژه زنان در مناطق زلزله زده
رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر با اشاره به حضور یکصد نفر از زنان داوطلب به منظور خدمت رسانی به زنان مناطق زلزله زده بوشهر، از تهیه و آغاز توزیع ۳۰۰۰ ست بهداشتی ویژه زنان در این مناطق خبر داد.
سرعت عمل امدادگران بسیار بیشتر از زلزله ورزقان بود
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی: در ۲۴ ساعت اولیه بعد از وقوع زلزله بوشهر گام‌های خوبی برای امدادرسانی به مردم انجام شده و سرعت عمل امدادگران بسیار بیشتر از زلزله ورزقان بوده است.
فعال سازی شماره تلفن ۸۱۱۵ ایرانسل برای کمک‌ به زلزله زدگان
دارندگان خط تلفن همراه ایرانسل می‌توانند با ارسال یک پیامک بدون متن به شماره ۸۱۱۵ کمک‌های نقدی خود را جهت زلزله زدگان بوشهری به جمعیت هلال احمر اهدا نمایند
 
بیش از نیاز زلزله زدگان دشتی چادر و اقلام زیستی توزیع شده است
مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر کشور گفت: چادر و سایر اقلام زیستی به اندازه کافی در انبارهای جمعیت هلال احمر در منطقه زلزله زده وجود دارد و حتی بیش از میزان نیاز این اقلام در میان حادثه دیدگان توزیع شده است. پویا حاجیان روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در منطقه زلزله زده شنبه افزود: …
 
نصب وسایل شهربازی در مناطق زلزله‌زده/برگزاری مراسم ترحیم برای جانباختگان
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از اعزام ۱۰۰ نفر از اعضای این سازمان در قالب کاروان‌های نیکوکاری به مناطق زلزله‌زده خبر داد. محمد جعفریان با اشاره به اعزام کاروان‌های نیکوکاری به مناطق زلزله‌زده، گفت: در راستای ارائه امدادهای اجتماعی فرهنگی به مردم مناطق زلزله‌زده از امروز ۱۰۰ نفر از اعضای جوانان این سازمان در …
گزارش امدادرسانی هلال احمر در بوشهر
اقلام امدادی توزیع شده تا ساعت ۲۴ روز ۲۲ فرودین؛ چادر: ۵۰۵۰ دستگاه موکت: ۷۲۲۵ تخته پتو: ۱۵۰۳۵ تخته بسته غذایی یکنفره: ۲۱۰۰۰ بسته سبد یکماهه خانواده: ۱۰۵۶ آب معدنی ۱۰۰ هزار بطری ست بهداشتی: ۲۶۹۸ ست در شهر شنبه و ۲۶ روستا


آخرین اخبار و عکس ها

انتخاب : آخرین اخبار و عکس ها


آخرین اخبار از زلزله بوشهر +تصاویر
 
آخرین اخبار از وقوع زلزله 6 ریشتری در بوشهر از ده ها پس لرزه حکایت دارد و بر اساس آمارها 700 خانه تخریب شده و بیش از 882 نفر کشته و زخمی شدند.
 
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد: ساعت 16 و 22 دقیقه عصر سه شنبه زلزله ای در عمق 12 کیلومتری زمین در مقیاس 6 و 1 دهم ریشتر و بعد از چند دقیقه دو زلزله دیگر در منطقه شهر کاکی به وقوع پیوست که تعداد پس لرزه ها و زلزله ها در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش همچنان تیمهای امدادی و اورژانس در حال امدادرسانی هستند. این زلزله موجب تخریب برخی از روستاها و ریزش بخشیهایی از منطقه کوه مند شهرستان دشتی استان بوشهر هم شده است.

آخرین آمار کشته ها و زخمی ها

زلزله بوشهر تا کنون 32 کشته و 850 زخمی بر جای گذاشته است.

استاندار بوشهر با اعلام این خبر گفت:تمامی نیروهای امدادی اعم از امداد و نجات هلال احمر ،نیروهای انتظامی ،شهرداری ها ، فرمانداریها ،نیروهای بسیجی و سپاهی در حال امدادرسانی به مجروحان و مصدومان زلزله هستند.

وی افزود: اکثر مصدومان به صورت سرپایی مداوا و بقیه مجروحان به مراکز درمانی و بیمارستانی اعزام شدند .

آقای حسنوند گفت : هم اکنون در آخرین مرحله آوار برداری در مناطق زلزله زده هستیم و نیروهای امداد و نجات مشغول خدمات رسانی و اسکان زلزله زدگان هستند.

اعلام سه روز عزای عمومی در استان بوشهر

در پی وقوع زلزله در شهرستان دشتی نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه بوشهر سه روز عزای عمومی در استان بوشهر اعلام کرد.

آیت اله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه بوشهر در پیامی ضمن تسلیت درگذشت تعدادی از هم استانی ها در حادثه زلزله شهرستان دشتی اعلام کرد از فردا سه روز در استان بوشهر عزای عمومی خواهد بود.

در این پیام آمده حادثه تاسف برانگیز وقوع زلزله در منطقه دشتی و خبر کشته و مجروح شدن جمعی از اهالی عزیز آن خطه مایه تاسف و تالم شدید همگان واینجانب شد.

این ضایعه جانگداز را به حضرت بقیه اله الاعظم رهبر معظم انقلاب و مردم گرانقدر استان بوشهر به وی‍ژه خانواده های داغدار تسلیت می گویم.

فعالیت کامل نیروگاه اتمی بوشهر

معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد : فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر طبق روال معمول ادامه دارد و زلزله امروز بوشهر هیچ تاثیری بر روند فعالیت نیروگاه نداشته است .

محمد احمدیان در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: نیروگاه اتمی بوشهر مانند هر تاسیسات حساس هسته ای دیگر با در نظر گرفتن تمام احتمالات ساخته شده و هیچ خطری متوجه آن نیست .

وی افزود: کانون زلزله فاصله زیادی با نیروگاه اتمی بوشهر داشته است و هیچ مشکلی در روند فعالیت نیروگاه وجود ندارد.

تخلیه برج های مسکونی و تجاری در دوحه

شبکه تلویزیونی الجزیره از تخلیه برج های مسکونی، اداری و مراکز تجاری در دوحه قطر پس از وقوع زلزله در بوشهر خبر داد.

این شبکه اعلام کرد: زلزله ای که در جنوب ایران روی داد چند کشور حوزه خلیج فارس مانند بحرین، قطر و امارات را نیز لرزاند.

به گزارش این شبکه، برخی برج های مسکونی و اداری، و مراکز تجاری در دوحه قطر برای جلوگیری از خسارت های احتمالی پس لرزه ها مدتی تخلیه شدند و کارگران مراکز و ساختمان ها نیز از ساختمان ها خارج شدند.


آفتاب: افزایش تعداد قربانیان

افزایش شمار مجروحان زلزله بوشهر به 950 تن
استاندار بوشهر گفت: روند امدادرسانی به حادثه دیدگان زلزله روز گذشته کاکی و شنبه مطلوب است.
آفتاب: به گزارش ایسنا، فریدون حسنوند افزود: امدادرسانی به حادثه دیدگان زلزله همچنان در حال انجام است و تمام نیروهای استان در حوزه‌های مختلف با بسیج امکانات خود در حال کمک، استقرار و انتقال مصدومان و حادثه دیدگان هستند.

وی گفت: در حال حاضر شمار مجروحان زلزله به 950 نفر رسیده است، اما آمار کشته شدگان بدون افزایش، همان 37 نفر است.

وی تصریح کرد: وزیر بهداشت و درمان، رییس سازمان هلال احمر، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون اول رییس جمهور و شماری دیگر از مسوولان کشوری امروز برای بازدید از منطقه زلزله زده به استان بوشهر سفر می کنند.

حسنوند ادامه داد: از مردمی که قصد کمک به زلزله زدگان را دارند می خواهیم با مسوولان همراهی و همکاری کنند.


تصاویری از زلزله : بویر نیوز


پرونده زلزله بم در انسان شناسی و فرهنگ
http://anthropology.ir/node/5856


پرونده زلزله آذربایجان
http://anthropology.ir/node/14565

 

بم، گدشته ما، بم، آینده ما
http://www.anthropology.ir/node/5850

 

آسیب شناسی فکری یک پدیده ی «طبیعی»
http://www.anthropology.ir/node/14235


 

در حال حاضر هیچ محتوایی با این واژه طبقه‌بندی نشده است.

اشتراک در RSS - زلزله بوشهر