تهران(شهر)

 • محمود اولیا - از پیشگامان امپرسیونیسم در ایران./  نویسنده :ع.اولیا / نوجوانی هنرمند به نام ابوالحسن صدیقی در معیت استاد بزرگ خود کپی مجسمه ی ونوس ساخته ی خود را در بغل می فشرد تا با گذر از میادین بهارستان و توپخانه ساخته ی هنری خود را در کاخ گلستان تقدیم شاه قاجار نماید. تصاویر درهم محراب گونه ی سیمای شهرداری در میدان توپخانه و گنبد شکوهمند ساختمان تلفن خانه هر لحظه در پیوند و تداخل در چهره ی آن مجسمه و در راستای قامت تگامل یافته هنرمندی بزرگ، می رفت تا زمینه ساز بستری

   نوجوانی هنرمند به نام ابوالحسن صدیقی در معیت استاد بزرگ خود کپی مجسمه ی ونوس ساخته ی خود را در بغل می فشرد تا با گذر از میادین بهارستان و توپخانه  ساخته ی هنری خود را در کاخ گلستان تقدیم شاه قاجار نماید.

  26 آوریل 2016
 • حرکت و جابجایی با اتومبیل، طی کردن مسافت‌های طولانی طی یک روز در شهر، و بهره‌گیری از فضای مجازی در برقراری ارتباط و ایجاد شبکه‌های اجتماعی، از ویژگی‌های زندگی روزمره بسیاری از ساکنان کلانشهر تهران امروز (1388) هستند.  در چنین شرایطی آیا "فاصله نزدیک به محل سکونت" و چگونگی آن در کیفیت زندگی ساکنان کلانشهر اثرگذار است؟ چه عواملی بر شکل‌گیری مفهوم محله و تأثیرگذاری آن موثر است؟

  27 ژوئیه 2011
 • تهران ، ناصر تکمیل همایون ، مجموعه ی از ایران چه میدانم؟/45 ، دفتر پژوهشهای فرهنگی ، 1382

  04 آوریل 2010
 • کلان شهرها از جمله پدیده هائی هستند که در دنیای امروز پیرامون آنها رشته های متنوع و خاصی پدید آمده که هر یک به جنبه هائی از مسائل مربوط به کلان شهرها می پردازد،از این جمله اند رشته های مدیریت شهری،معماری شهری،شهرسازی،جامعه شناسی شهری ، انسان شناسی شهری و.اگر از بعد فیزیکی و معماری و زیبائی شناختی شهرها بگذریم و بر ابعاد فرهنگی – اجتماعی آنها متمرکز شویم، با طیف گسترده ای از مسائل روبه رو می شویم.

  17 نوامبر 2009
 • شهرنشینی بیش از 5 هزار سال قدمت دارد. اما در روند شهرنشینی حاشیه هایی در اطراف این شهرها به وجود آمد که عنوان زاغه به آنان اطلاق شد. این حاشیه نشینی همواره مورد توجه مسئولان شهری بوده است. اما نه از نظر رسیدگی به کیفیت آن ها بلکه حذف آن ها. زاغه نشینان یا همان حاشیه نشینان از گروه های خاص مردم بوده و همواره سبک زندگی خاصی را دارند. محل مورد نظر تحقیق نیز از گروهی افراد تشکیل شده که همگی زنان مطلقه یا بیوه و تنها هستند و در این تحقیق به نوع زندگی آنها اشاره شده است. شناسایی جغرافیا، اقتصاد و برنامه ریزی و موارد دیگر در این حاشیه ها از نکاتی است که همواره مورد توجه انسان شناسان بوده است.

  16 نوامبر 2009
 • کارکرد لباس ازمنظرانسان شناسی ،درجوامع سنتی حفظ امنیت وحفاظت از بدن در محیط زیست او بوده است.چنین کارکردی درطول سالیان حفظ شده اما با پیچیدگی جوامع وگسترش روزافزون ارتباطات وفرهنگ ،کارکردهای دیگری بدان افزوده شده که درک آن ها درگرو درک بافت تاریخی ،مذهبی ، سیاسی ودر یک کلام فرهنگ جوامع است.این پژوهش سعی دارد تا با شناخت عوامل تاثیرگذار در پوشش زنان درطول تاریخ معاصر،که شروع آن به تجددطلبی شاهان قاجار به علل تاریخی مختلف ازجمله شکست های پی در پی سپاه ایران درجنگ های متعدد،سفرهای شاهان به اروپاو..

  16 نوامبر 2009
 • موضوع پژوهش :بررسی اقتصاد غیر رسمی در بازار تهران،استاد راهنما:دکتر ناصر فکوهی، دانشجو:منصوره بلخاری قهی، سال ارائه 1385، پایان نامه کارشناسی، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، 70 صفحه + لوح فشرده + فیلم مستند(15 دقیقه) + عکس

  16 نوامبر 2009
 • در این رساله شیوه زندگی مجموعه‏ای از روشها در زندگی روزمره یا یک گروه اجتماعی در نظر گرفته شده که براساس آن فرد به ساخت اجتماعی زندگی خود جهت می‏دهد و این ساخت به شکلی ملموس و عینی با در نظر گرفتن در حوزه عمومی و خصوصی و نیز در پیوند با الگوی مصرف در چارچوب تعارض سنت و مدرنیته شکل می‏گیرد.

  16 نوامبر 2009