بوف کور (کتاب)

 • هشتادمین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ با عنوان «جامعه شناسی و انسان شناسی ادبیات» در روز یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ در پژوهشگاه فرهنگ٬ هنر و ارتباطات برگزار خواهد شد. در این نشست که از ساعت ۴ تا ۷ بعد از ظهر است٬ فیلم مستند «از خانه شماره ۳۷» ساخته آقایان محسن شهرنازدار و سام کلانتری به نمایش در می آید. سخنرانی این نشست توسط آقای دکتر فرهنگ ارشاد (جامعه شناس و استاد دانشگاه) با عنوان «بحثی بینا رشته ای درباره جامعه شناسی ادبیات٬ انسان شناسی و آثار ادبی» انجام خواهد شد.

  مکان: میدان ولی عصر، خیابان ولی عصر، خیابان دمشق، شماره 9، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

  05 مارس 2016
 • اشاره: من بعد از ده سالی، در مهر 56 به تهران برگشتم و چند ماهی در تئاتر چهارسو کار می کردم. صدرالدین زاهد، نمایشی بر مبنای کاری از هدایت به صحنه برد و من این مصاحبه را با هدایت نوشتم تا در کتابی که قرار بود از این کار درآید چاپ شود، که کتاب درنیامد و این مصاحبه چاپ نشد. در صندوقچه نوشته‌هایم به دنبال مطلبی این مصاحبه را پیدا کردم. چه کسی بهتر از هدایت برای بهارانه. باری تمام جملات و کلمات و حتی حروف وصل و غیره را از کتابهای هدایت استخراج کرده بودم و از آنجا که آن زمان‌ها اشاره به مأخذ چندان باب نبود، یادم نمی‌آید دقیقاً از کجا برداشته‌ام.

  27 سپتامبر 2015
 • چکیده

  اصطلاح بینامتنیت را برای اولین بار یولیا کریستوا در سال 1966 در مقاله ای با عنوان «کلمه ٬ گفتگو ٬ رمان» به کار برد. این اصطلاح که بر تاثیر متقابل متون بر یکدیگر دلالت دارد٬ بر این اصل استوار است که هیچ متنی بدون پیش متن نیست. در نظر کریستوا یک متن پدیده ای کاملا مستقل و منحصر به خود نیست بلکه همانند پازلی از تکه های متون دیگر تشکیل یافته است.[1]

  19 دسامبر 2012
 •  پیدایش سینما و تمهیداتش درسالهای اولیه ی قرن بیستم علاوه بر اینکه باعث سرگرمی و شگفتی  تماشاگران شد امکانات جدید روایت و توصیف را برای شماری از نویسندگان فراهم آورد به طوری که نمی توان رابطه ی ادبیات و سینما و تا ثیرشان برهم را نادیده گرفت. واکنش اولیه ی برخی نویسندگان در مواجهه با سینما و تاثیری که دربرخی موارد برسبک نوشتاریشان داشت در عین متفاوت بودن بسیار تامل برانگیز است.

  11 سپتامبر 2011
 • بازتاب اسطوره در بوف کور؛ (ادیپ یا مادینه جان؟) ، جلال ستاری ، انتشارات توس ، 1377
  فروید عقده ی ادیپ را ، اصل و منشاء دین، اخلاق و هنر می دانست. او که با خود کاوی به کشف عقده ی ادیپ نائل آمده بود، آن را نه امری شخصی ، که پدیده ای جهانشمول می پنداشت. چنان که مدعی بود در بسیاری از اسطوره ها نیزعقده ی ادیپ متجلی است و هم چنین هنر و ادبیات نیز در ارتباط با اساطیر و انعکاس آن در روایت هایشان، نشانی از ادیپ دارند.

  10 می 2010

انسان شناسی تاریخی ایران مدرن

اثر

نام : بوف کور

نوع: رمان

تاریخ آفرینش: 1315(1937)

نشانی  در ویکیپدیا:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%88%D9%81_%DA%A9%D9%88%D8%B1

شرح مختصر: بوف کور اثر صادق هدایت، رمای کوتاه و رمز آمیز و ترکیبی از اندیشه های  گوناگون وتاثیرات مختلفی است که صادق هدایت به مثابه یک جوان تحصیلکرده و با فرهنگ و آشنا با  ادبیات و فرهنگ غرب و در عین حال شیفته شرق عرفانی و ایران باستان، از خود نشان می داد. در هنگام نوشتن این اثر  هدایت سی و جهار ساله بود. بوف کور یکی از تاثیر گزارترین  نوشته ها در تاریخ قرن بیستم ایران است که هر چند در زمان انتشار خود بازتاب چندانی نداشت، اما با گذشت زمان دائما بر اهمیت آن و تاثیر گزاری اش بر نسل های پی در پی از نویسندگان، متفکران و هنرمندان ایرانی افزایش یافت. ترجمه های بوف کور  بسیار زود و تقریبا از نیمه قرن بیستم به زبان های اروپایی آغاز شد و  به یکی از معدود آثار ادبی ایران تبدیل شد که چهره شناخته شده ای از ایران مدرن عرضه می کرد. در ایران، بوف کور یکی از  آثاری بود و هست که بیشترین اختلاف را میان گروه های اجتماعی متمایل به مدرنیته و سنت گراین ایجاد کرده است که البته در مورد شخصیت خود صادق هدایت نیز چنین است. افزایش نفوذ بوف کور با  مقالات، رساله ها وکتاب ها و فیلم های متعددی که از آن ساخته شد در طول 80 سال اخیر  همچنان ادامه دارد. 

نوشته ها و پیوند های مربوط