دولت آبادی، محمود

 • تصویر: دولت آبادی

  21 ژوئیه 2014
 • فرقی که سفر با سایر داستانهای دولت آبادی دارد اینست که کوشش شده تا یک نفر قهرمان داستان نباشد، در حالی که در داستانهای قبلی این نویسنده ، تمام حوادث داستان بخاطر قهرمان روی می داد و اگر شخصیتی دیگر از گوشه ای پیدا می شد تنها به این جهت مورد توجه قرار می گرفت که با قهرمان داستان رابطه ای داشت و گر نه خود به تنهایی در داستان دارای اهمیت نبود.

  25 می 2014
 • شکل برخورد نویسندگان روزگار ما با نثر و موازین و ویژگی های آن، با گذشتگان، بسیار تفاوت دارد. نثر در برابر شعر و نظم  در آثار قدما به صرف نثر بودن، قابل بررسی است. عوامل و اسباب زیبایی خود را دارد و معیار بررسی متون نثر قدیم. اما نثر در روزگار ما، بیشتر، یکی از عناصر مقوله ای ادبی به نام " داستان " است که در اصطلاحات ادبیات داستانی  " لحن"  داستان  را می سازد.

  17 می 2014
 • محمود دولت آبادی، نویسنده ی ایرانی، پس از دستگیری توسط پلیس مخفی شاه، «ساواک» در مورد جرمش از بازجویان سوال کرد و با این پاسخ روبه رو شد: «شما جرمی مرتکب نشده اید، اما تمام افرادی که دستگیر میکنیم ظاهراً نسخه هایی از نوشته های شما را داشته اند، پس میشود گفت شما به نوعی در تحریک انقلابیون دست داشته اید!»
  البته از آن پس، ایران. انقلاب اسلامی و سه دهه حاکمیت دینی را تجربه کرده است و آقای دولتآبادی که اکنون 71 ساله است، چندین کتاب دیگر نوشته از جمله کتاب «کلنل» که به تازگی در ایالات متحده منتشر شده است.

  26 آوریل 2014
 • روز یک شنبه ای از روزهای اواخر بهمن ماه 1392 یکی از روزنامه های صبح با چاپ عکس تقریباً تمام صفحه ای از محمود دولت آبادی در صفحه ی اول نوشت: رمان زوال کلنل نوشته ی محموددولت آبادی بعد از پنج سال توقیف، نیمه ی اسفند در ایران چاپ خواهد شد و تیراژ چاپ اول رمان حداقل 50 هزار نسخه خواهد بود.

  12 آوریل 2014
 • نکوداشت 72سالگی و بیش از نیم‌ قرن فعالیت ادبی «محمود دولت‌آبادی» در پراستقبال‌ترین نشست «عصر روشن» با گرامی‌داشت یاد زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی در حالی برگزار شد که داستان‌خوانی طولانی این نویسنده‌ی پیشکسوت، با اشک و تشویق بسیار حاضران همراه شد.
  به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مراسم نکوداشت 72سالگی دولت‌آبادی با سکوت برای زلزله‌‌ی اخیر آذربایجان شرقی و گرامی‌داشت یاد هموطنانی که در این فاجعه جان باختند، آغاز شد.

  01 سپتامبر 2012
 • اندیشمندان و مورخان برداشت های متفاوتی از تاریخ داشته اند ، ولی با همه تعاریف که درستی بیشتر آنان ثابت است ، تاریخ همواره  راه خود را می رود ، شاید ملتی همگام و یا  سوار بر ارابه تاریخ با آن هماهنگ و در حال حرکت رو به جلو باشند و ملتی دیگر از قافله جا مانده و راه خود را در لابه لای ماهها و سالها گم کرده باشد.

  13 سپتامبر 2011
 • دولت آبادی، محمود (1388)، نونِ نوشتن، تهران: نشر چشمه .

  05 سپتامبر 2011