اصلانی، محمد رضا

 • انتشارات دیداری شنیداری انسان شناسی و فرهنگ

  03 می 2016
 •  ناصر فکوهی  در چارچوب پروژه‌ی «انسان‌شناسیِ تاریخیِ فرهنگِ ایران مدرن» از تهیه‌ی فیلمی مستند درباره‌ی محمدرضا اصلانی (مستندساز و نویسنده) خبر داد که حامد کلجه ای  مدیر  انتشارات دیداری شنیداری این موسسه ساخته و در بخش دیداری شنیداری این  دائرة المعارف شبکه ای، قرار می گیرد.

  01 می 2016
 • «گروه جامعه شناسي هنر» انجمن جامعه شناسي ايران و همين طور «انجمن انسان شناسي و فرهنگ» با همکاري «گروه علوم اجتماعي خانه انديشمندان علوم انساني» قرار است ١٤ ارديبهشت در تالار فردوسي برنامه اي تحت عنوان «نکوداشت انديشمند و سينماگر معاصر محمدرضا اصلاني» برگزار کنند. در اين همايش يک روزه دکتر ناصر فکوهي، مهندس حسين شيخ زين الدين و سودابه باباگپ درباره اصلاني گفت وگو خواهند کرد.

  01 می 2016
 • پوستر: مرضیه جعفری

  هشتاد و دومین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ  در روز 29 فروردین 1395 به نمایش نسخه جدید فیلم جام حسنلو ساخته محمد رضا اصلانی، سخنرانی وی همراه با سخنرانی  خانم سودابه فضایلی درباره احتمال منشاء  میترایی این جام و همچنین تقدیر از خدمات پنجاه ساله استاد اصلانی به فرهنگ ایران اختصاص دارد.

  16 آوریل 2016
 • محمد رضا اصلانی

  فیلمساز، شاعر، نویسنده

   1322 رشت

   

  13 مارس 2016
 • سخن گفتن از سینمای تجربی به باور من نوعی دامن زدن به یک ابهام است که از ابتدای پدید آمدن هنر سینما وجود داشته است.  توهمی که شاید بتوان گفت امری «ذاتی» در سینما باشد و به این نکته  پایه ای و بسیار گفته بر می گردد که هر فیلمی  از یک بیست چهارم ثانیه شروع می شود که فریمی از فریم های بیست و چهارگانه ای است که یک ثانیه را می سازند: پس هر فیلمی از یک عکس شروع می شود.  به عبارت دیگر هر پویایی که ما در بازنمایی فیلمیک می بینیم، از یک ایستایی آغازین  حرکت می کند و به  توهم  «تداوم» ی که زاده سکون است، می رسد تا سپس این توهم را به یک واقعیت کنشی اجتماعی تبدیل کرده یا یک بازنمایی از یک واقعیت اجتماعی

  12 مارس 2016
 • پیش از هر چیز جای آن هست که از موسسه فضا و دکتر فلامکی گرامی تشکر کنم که این  مجموعه از برنامه ها را درباره سینمای محمد رضا اصلانی  برگزار کرده اند. خوشبختانه در کشور ما هنوز هستند  موسسات و اندیشمندانی  همچون دو استاد بزرگوارم آقایان فلامکی و اصلانی عزیز  که می توان در آنها امید به کار خوب کردن  و پشتگرمی و اخلاق را یافت. بسیار ارزشمند است که این جلسات به بحث و مبادله فکر درباره  آثار اصلانی اختصاص یافته است.

  09 فوریه 2016
 • آخرین جلسه از مجموعه جلسات بررسی  آثار سینمایی محند رضا اصلانی، روز شنبه 17 بهمن، در محل موسسه فضا  برگزار می شود. در این جلسه با حضور حمید رضا اردلان (مشاور  فیلمنامه آتش سبز) و ناصر فکوهی، مدیر انسان شناسی و فرهنگ، برگزار می شود. موضوع جلسه در آن واحد  بررسی آتش سبز به عنوان  یکی از مهم ترین فیلم های داستانی در کارنامه  سینمایی  اصلانی و  مرور و تحلیلی عمومی بر سینمای اصلانی است. 

  02 فوریه 2016
 • یازدهمین جلسه‌ی تأملی بر سینما و اندیشه‌ی محمدرضا اصلانی، برای دیدن فیلم سینمایی آتش سبز؛ آتش سبز(35میلمتری- رنگی،110دقیقه)، یک فیلم داستانی متفاوت که هشت سال پیش ساخته شد و نمایش درستی از آن صورت نگرفت،فیلمنامه و کارگردانی: محمدرضا اصلانی؛ بازیگران: مهتاب کرامتی، مهدی احمدی، پگاه آهنگرانی، فرخ نعمتی، آهو خردمند؛ مدیرفیلمبرداری: مرتضی پورصمدی؛ موسیقی: محمدرضا درویشی، آواز: همایون شجریان؛ تدوین: امین اصلانی؛ تهیه کننده: قاسم قلی‌پور.

   با حضور و سخن سودابه فضایلی.

   روزشنبه10بهمن‌ماه94، ساعت18

  27 ژانویه 2016
 • دهمین شب از پرونده «سینما و اندیشه محمدرضا اصلانی» به باز نمایش نخستین فیلم بلند سینمایی او؛ «شطرنج باد» (90 دقیقه – 1355) اختصاص دارد. این جلسه شنبه 3 بهمن ماه 1394، ساعت 18 در موسسه فضا برگزار خواهد شد.

  مشخصات فیلم: (35میلمتری- رنگی،90دقیقه) فیلمنامه و کارگردانی: محمدرضا اصلانی

  بازیگران: فخری خوروش، محمدعلی کشاورز، شهره آغداشلو و اکبر زنجان پور

  مدیرفیلمبرداری: هوشنگ بهارلو

  تدوینگر: عباس گنجوی

  موسیقی: شیدا قرچه داغی

  تهیه کننده: بهمن فرمان‌آرا

  18 ژانویه 2016

صفحه‌ها

محمد رضا اصلانی
فیلمساز، شاعر، نویسنده

محمد رضا اصلانی متولد 1322 در رشت و دانش آموخته دانشکده هنرهای تزئینی در نقاشی است. اصلانی  در تجربه فرهنگی گستره و بزرگ خود، گوناگونی شگفت انگیزی از  مهارت های  فکری و هنری را گرد آورده است. او در نیم دهه 40، همزمان با  آغاز به فعالیت رادیو تلویزیون ملی ایران همکاری خود را با این موسسه  زیر نظر فریدون رهنما در فعالیت های گرافیک و فیلمسازی آغاز کرد...

ادامه مطلب در... 

http://anthropology.ir/article/31144