افشار نادری، نادر

 • نادر افشار نادری،  را باید بی شک یکی از مهم ترین چهره های انسان شناسی ایران و به طور خاص انسان شناسی تصویری، به حساب آورد. میراث وی نه تنها در  موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی و گروه مطالعات عشایر، بلکه در  ایجاد زمینه های لازم برای تاسیس دانشکده علوم اجتماعی  دانشگاه تهران، برای همیشه در یاد ها ثبت شده است. نادر افشار نادی در عین حال یک ورزشکار حرفه ای، یک معلم واقعی و به ویژه مردی دارای اخلاق و مورد احترام تمام دست اندرکاران علوم اجتماعی کشور از گذشته تا کنون بوده است.  روزنامه شرق پرونده ای را در تابستان گذشته به یا د او منتشر کرد که در زیر عینا نقل می شود.
   

  23 نوامبر 2011
 • روز چهارشنبه 16 دی ماه 1388، به دعوت انجمن مستند سازان سینمای ایران، جلسه ای برای نمایش فیلم های  مستند مرحوم نادر افشار نادری و  همچنین فرهاد ورهرام، همراه با بحث درباره سینمای مستند و انسان شناختی به وسیله این فیلم ساز و  ناصر فکوهی از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران،  در خانه سینما برگزار شد. در این جلسه  اساتیدی همچون علی بلوکباشی، اصغر کریمی ، جواد صفی نژاد، محمد تهامی نژاد، و بسیاری دیگر از پیشکسوتان  انسان شناسی و  سینمای مستند و مردم نگارانه حضور داشتند. در زیر گزارشی مختصر از جلسه را به نقل از ایسنا می خوانیم:


  23 ژانویه 2010
 • متن گفتگوی الویا رسترپو (ELVIA RESTREPO) همسر پیشین و همکار مرحوم نادر افشار نادری و ناصر فکوهی : پاریس اکتبر 2006( آبان 1385)

  17 نوامبر 2009
 • (1305-1358)

  16 نوامبر 2009
 • دکتر الویا رسترپو- شیبانی (ELVIA RESTREPO-CHEYBANI)، همسر سابق مرحوم دکتر نادر افشار نادری، از انسان شناس فرانسوی است که سالها قبل به همراه دکتر افشار نادری درباره عشایر ایرانی به تحقیق پرداخته است. او در سال 1348 (1969) دیپلم زبان و تمدن فارسی را از دانشگاه پاریس/فرانسه دریافت کرد و در سال بعد موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران گردید. پس از آن، در سال 1355 (1975) از دانشگاه پاریس هفتم مدرک کارشناسی و دکترای انسان شناسی اجتماعی دریافت دارد. آغاز حضور وی در ایران به سال 1345 (1966) باز می گردد.

  16 نوامبر 2009