ورهرام، فرهاد

 • در جهان هنر، تبلور اسطوره گستره ی وسیعی دارد و هنرمندان چه به صورت خودآگاه و چه ناآگاهانه از اسطوره در آثار خود بهره مند می شوند. یکی از پربسامدترین این اساطیر، اسطوره ی آب است؛ که طی هزاره های اخیر، مخصوصاً در ایران باستان، به آناهیتا منسوب بوده و فرشته ی نگهبان چشمه ها و باران و نماد باروری و عشق تلقی می شده است؛ آناهیتایی که از طرفی هم با مفهوم پیروزی در جنگ در ارتباط است.

  12 ژانویه 2016
 • درباره سینمای مردم‌شناسی، باید اشاره کنم که ما در ایران تعریفی از آن نداریم. هر تعریفی را باید از متون صحیح علمی‌ و تولیدات آن انجام داد تا صحیح باشد. ما در هیچ دانشکده، موسّسه یا مکان علمی ‌و یا تلویزیون تولیداتی نداشته‌ایم، تا بتوانیم به تعریفی برسیم زیرا معمولاً اوّل تعریف وجود ندارد و مثلاً کسی اوّل نمی‌گوید می‌خواهم نقاشی کوبیسم بکشم،

  ضیائی: تعریف شما از سینمای مردم‌شناسی، انسا‌ن‌شناسی تصویری و فیلم اتنوگرافیک چیست؟

  29 ژوئن 2015
 • فرهاد ورهرام مستندساز حوزه‌ی مردم‌نگاری شرط تداوم یک آیین یا آداب و رسوم را تغییر آن دانست و گفت: یک آیین باید بتواند همگام با تغییر شرایط زندگی مردم تحول یابد.

  10 دسامبر 2013
 • فرهاد ورهران از قدیمی ترین فیلم سازان مستند ایران و از دوستان و همکاران انسان شناسی و فرهنگی است که تاکنون در برنامه های متعددی در همکاری با ما داشته است. امروز فیلمی از او در سینما آزادی به نمایش در می آید. انجمن مستند سازان خبر این نمایش را اعلام کرده است:  نمایش فیلم مستند ” سرزمین خانه خورشید ” به کارگردانی فرهاد ورهرام در سینما آزادی
  انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۶ عصر فیلم مستند ” سرزمین خانه خورشید “ را ، در سینما آزادی به نمایش می گذارد .

  18 فوریه 2012
 • فرهاد ورهرام متولد ۱۳۲۷ در بروجرد است، وی در مدرسه عالی تلویزیون و سینما، رشته فیلمبرداری را نیمه‌تمام و در دانشکده هنرهای دراماتیک رشته کارگردانی سینما را خواند، تا کنون در زمنیه فلیمبرداری، تحقیق و عکاسی فعالیت های مختلفی داشته¬است، از جمله فعالیت¬های هنری وی برگزاری چند نمایشگاه عکس در ایران، فرانسه و اتریش بوده است و امسال از جمعه ۱۵ آبان به مدت یک هفته نمایشگاه عکسی با موضوع «مترسک» در نگارخانه «دی» برگزار کرده است، به همین دلیل مؤسسه میراث فردا با وی مصاحبه¬ای به منظور آشنائی با این نمایشگاه عکس و موضوع جدید آن یعنی؛ مترسک انجام داده¬است.

  21 نوامبر 2009
 • مجله بخارا که تا کنون شب هایی همچون شب بهرام بیضایی ، نصرت کریمی ، دکتر هوشنگ کاووسی و منوچهر طیاب را در بزرگداشت هنرمندان سینمای ایران برگزار کرده ، شصت و چهارمین شب خود را به «فرهاد ورهرام » مستند ساز برجسته ایران اختصاص داد.این مراسم عصر روز یکشنبه شانزدهم تیرماه با همکاری مرکز هنرپژوهی نقش جهان در محل این مرکز برگزار شد.
  در ابتدای این مراسم ، علی دهباشی با موضوع « ورهرام و سینمای مستند » سخن خود را چنین آغاز کرد :

  17 نوامبر 2009