کلانتری، پرویز

 • امروز مراسم تشیع پرویز کلانتری ، هنرمند و نقاش برجسته ایران  ساعت 8 و نیم صبح در مقابل خانه هنرمندان برگزار می شود.    آذر 1393 بود که خبر سکته مغزی پرویز کلانتری همه دوستان و دوستدارانش را حیران کرد. مردی که به‌رغم 83 سال سن، چنان فعال بود، چنان سرزنده و شاداب  بود، چنان از زندگی با تمام وجود لذت می‌برد، چنان پیوسته در تلاش بود تا به دیگران، به همه دیگران در تحقق یافتن آرمان‌هایشان یاری رساند، که هرگز نمی‌توانستی فکر کنی، مرگی هم برای او در کار باشد.         ***  
  24 می 2016
 • تصویر: امیر رجبی
  آنا: مراسم تشییع پیکر پرویز کلانتری، هنرمند نقاش ایرانی صبح روز دوشنبه 3 خرداد 1395 از مقابل خانه هنرمندان ایران به سوی بهشت زهرا (س) برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا، مراسم تشییع پیکر شادروان پرویز کلانتری، هنرمند مدرن نوگرای نقاشی ایران، نویسنده، روزنامه‌نگار و تصویرگر برجسته تصاویر خاطره‌‌انگیز کتاب‌های درسی صبح روز دوشنبه 3 خرداد 1395 با حضور جمع کثیری از هنرمندان از مقابل خانه هنرمندان ایران به سوی بهشت زهرا (س) برگزار شد.

  24 می 2016
 • پرويز کلانتري، با نقاشي هايش، با رنگ هايش و با زندگي اش، يک عمر براي همه ما الگوي خوشبختي و اميد و زندگي و سرشار از شادي و شادماني بود؛ پرويز. يک عمر سرمشقي بود که چگونه با سختي هاي زندگي کنار بياييم، لبخند بزنيم و به کار خود ادامه دهيم. چگونه با وجود همه جريان هاي مخالف، همچنان بر باورها، هنر و انديشه خود پاي فشاريم و چگونه بي توجه به خرده گيري هاي بي حاصل و سترون، آينده را بر اساس خلاقيت هاي خود و ديگران بسازيم.

  24 می 2016
 • پرویز کلانتری نقاش مطرح نوگرا، طراح، نویسنده و روزنامه‌نگار معاصر ایرانی درگذشت.

  نام پرویز کلانتری در تاریخ و فرهنگ معاصر ایران می درخشد اما تصویرگری کتاب های درسی کودکان در ایامی که خبری از تنوع رنگارنگ کتاب های آموزشی و کمک آموزشی، شبکه های اینترنتی و اجتماعی و غیره نبود و کودکان می بایست فرهنگ ایران و جهان را از خلال نقاشی های او در کتاب های درسی درک کنند و بشناسند، درخشندگی خاصی به حیات پربار او داده است.

  23 می 2016
 • نقاش و گرافیست

  1310 زنجان - 1394 تهران

  10 مارس 2016
 • پرویز کلانتری،هنرمندی است نام آشنا، نقاشی که بیش از60 سال عمر پربارخود را بدون لحظه ای استراحت، صرف پیشبرد هنر این کشورو آموزش وتشویق شاگردان بیشمارش به ادامه دادن راه خود کرده است. درسالهای دهه 1340 زمانی که هنوز کتابهای درسی نه شکل و شمایل جذابی  داشتند و نه مطالبی  که بتوانند کودکان و دانش آموزان را به تاریخ و جغرافیا ومردمان این پهنه گسترده فرهنگی، علاقمند کنند، کلانتری بود که بوم ورنگ های خود را در خدمت انتقال این هویت به  فرزندان این فرهنگ قرارداد.

  31 اوت 2015
 • بزرگداشت استاد پرویز کلانتری، با حضور و سخنرانی بزرگان فرهنگ و هنر ایران چهارشنبه 30 اردیبهشت، در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این مراسم که به پاس یک عمر فعالیت هنری در عرصه هنرهای تجسمی و ادبیات ایران توسط خانه هنرمندان ایران و موسسه انسان‌شناسی و فرهنگ برپا شد، هنرمندانی چون محمد سریر، ناصر فکوهی، علی‌اکبر صادقی، لیلی گلستان، خسرو سینایی،

   

  23 می 2015
 • انسان‌شناسی و فرهنگ با همکاری خانه‌ی هنرمندان مراسم بزرگداشتی از هنرمند گران‌پایه، پرویز کلانتری،  روز چهارشنبه، 30 اردیبهشت 1394، در خانه‌ی هنرمندان از ساعت 5 تا 8 عصر برگزار خواهد کرد. این مراسم با سخنرانی آقایان؛ «ایرج کلانتری»، «نصراله افجه‌ای»، «محمدابراهیم جعفری»، «غلامرضا امامی»، «محمدرضا اصلانی»، «محمد سریر»، «ناصر فکوهی» و پخش فیلم هایی از آثار و آخرین گفتگوی پرویز کلانتری با ناصر فکوهی برگزار خواهد شد.

  20 می 2015
 • (متن کامل)

  07 ژانویه 2015
 • شرح تصویر: بیستمین یکشنبه انسان‌شناسی و فرهنگ، 11 اسفند 1392؛ منبع: سایت کانون پرورش فکری

  04 ژانویه 2015

صفحه‌ها

متولد 1310 در طالقان
نقاش و گرافیست

پرویز کلانتری دانش آموخته دانشکده های هنرهای زیبا و از نسل نخست جوانانی است که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هنر مدرن را عمدتا در قالب تجسمی وارد فرهنگ عمومی ایران کردند. کلانتری این تاثیر گزاری  را به ویژه از طریق نقاشی در کتاب های درسی مدارس پیش از انقلاب انجام داد. مضامین این نقاشی ها، تاریخ، جغرافیا و تصاویر مردم نواحی مختلف ایران و به خصوص عشایر و رستائیان بودند که در  نقاشی های کلانتری به شیوه ای زیبا و رنگارنگ به نمایش در می آمدند که گاه  مورد انتقاد  مخالفان رژیم گذشته هم قرار می گرفت. 
ادامه در...
http://anthropology.ir/article/31143