سینایی، خسرو

 • به پرواز آيد مرغي از فراز، هر آن مرغي که آدم نام گيرد. گَهي مرغان که آدم را مانند، گَهي آدم که آن‌را مرغ خوانند. از اين مرغان يکي بنشست، تنها... پريد از پنجره در کارگاهي، از درون روشنايي بر سياهي.

  «نه‌مرغِ نه‌آدم» به تاريکي نگاهي داشت... بسي «آهن» در انبوه سياهي نمايان کرد، سپس سَرها و تَن‌ها يک‌به‌يک خود را از فضاي تنگِ «آهَنگاه»2رهانيدند... «آهنستان»ي عيان است. نگاه «نه‌مرغِ نه‌آدم» به «آهن»‌ها است، آهن‌هايي که خود را هم‌چو انسان مي‌شناسانند.

  16 ژوئیه 2016
 • تصویر: سینما رادیو سیتی تاسیس شده در 1337

  02 ژوئیه 2016
 • شاعر، موسیقی دان و فیلمساز
  1319، ساری 

  10 مارس 2016
 • به بهانه اجرای «هملت و تو» به کارگردانی حامد سلیمان‌زاده

  09 مارس 2016
 • فیلم "گفتگو با سایه" ساخته ی خسرو سینایی، در سال 1384-1385 (و پس از حداقل هفت سال پژوهشِ حبیب احمد زاده)، درباره ی زندگی و آثار صادق هدایت، و بخصوص رمزگشایی از بوف کور، ساخته شده است. این فیلم - که کلاً به زندگی هدایت و ارتباط خودکشی او با رمزهای بوف کور اختصاص دارد - دارای نشانه های بسیاری است که برای بررسی آنها در ساختار این فیلم ناچاریم به متن بوف کور نیز ارجاعاتی داشته باشیم؛ از جمله غربت، تنهایی، پرسشگری و حقیقت جویی و رمزگشایی، باورها و اعتقادات، جایگاه دست نیافتنی عشق، خیالی بودن زن، مرگ، تکرار، تفکر خیامی، سفال و نهر سورن و تپه های ری و راغ و غیره.

  03 فوریه 2016
 • شهر ورشو، پایتخت کشور لهستان، در 27 سپتامبر 1939، به‌وسیله ارتش آلمان نازی سقوط کرد. یک روز بعد، یعنی در 28 سپتامبر، قراردادی میان هیتلر و استالین، به‌وسیله وزرای امور خارجه‌شان، مولوتُف و ریبن تروپ، امضا شد که در آن، میان خود، لهستان را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کردند. صدها هزار نفر از مردم شرق لهستان که زیر سلطه روس‌ها قرارگرفته بود، به اردوگاه‌های کار اجباری در سیبری فرستاده شدند و تعدادی بی‌شماری از آن‌ها در سخت‌ترین شرایط زندگی و کار، در آنجا مردند.

  09 دسامبر 2015
 • نشست تخصصی "هنر و صلح" روز دوشنبه 30 شهریورماه، برابر با 21 سپتامبر )روزجهانی صلح)، در تالار استاد شهنازِ خانه هنرمندان ایران برگزار شد. مصطفی ملکیان، استاد فلسفه و روان شناسی اخلاق؛ خسرو سینایی، کارگردان نامی سینما و فرزاد ادیبی هنرمند و طراح گرافیک، سخنرانان این نشست بودند که هر یک از دریچه ی  تخصص خود به ارتباط میان هنر و صلح پرداختند.

  07 اکتبر 2015
 • مرکز اسناد و تاریخ فرهنگی «انسان شناسی وفرهنگ»مجموعه بزرگی از فیلم های داستانی و مستند  خود را به ترتیب  فهرست بندی و ارائه می دهد.  این فیلم ها  در زمینه های مختلف فرهنگی، به دو صورت طبقه بندی می شوند: بر اساس نام کارگردان و بر اساس موضوع یا موضوع های فیلم. بنابراین در فهرست های موضوعی  یک فیلم می تواند در چند  مورد طبقه بندی شود. در هر مورد تنها فیلم هایی که در دسترس مرکز اسناد قرار دارند ذکر می شوند و در صورت افزایش فیلم ها فهرست تغییر خواهد کرد.

  19 ژوئیه 2011

شاعر، موسیقی دان و فیلمساز
 متولد 1319، ساری 

خسرو سينايي متولد سال 1319  در ساري است، اما رابطه اي بيشتر دورادور با اين شهر دارد كه به  سال هاي نخستين كودكي اش مربوط مي شود، به  پدري كه به شدت تحسينش مي كند و برايش يك الگوي فرهنگي و اخلاقي به حساب می آید: پدري كه با بالاترين تحصيلات پزشكي در فرانسه و امكانات زياد، هرگز مطب قديمي خود را در ساري و خانه ای اجاره ای در آن شهر راترك نكرد؛ پدری که چندان در فکر انباشت ثروت نبود و برايش كمك به ديگران اصلي اساسي در زندگي به حساب می آمد. 

ادامه مطلب در...

http://anthropology.ir/node/31148