ایران باستان

 • لوکونین، ولادمیرگریگورویچ . تمدن ایران ساسانی، ایران در سده های سوم تا پنجم میلادی، شرحی درباره ی تمدن ایران در روزگار ساسانیان / ترجمه ی عنایت الله رضا. تهران : شرکت انتشار علمی و فرهنگی.

  12 ژوئیه 2016
 • معرفی کتاب شهرهای ایران در روزگار پارتیان و ساسانیان کتاب شهرهای ایران در روزگار پارتیان و ساسانیان یکی از برجسته ترین آثاری است که محقق دانشمند شوروی بانو پیگولوسکایا پیرامون شهرهای غرب ایران به ویژه بین النهرین در عصر اشکانیان و ساسانیان زیر نظر موسسه ی تحقیقاتی سوربن فرانسه به رشته ی تحریرکشیده است . عنایت الهو رضا مترجم کتاب ، با مقابل قرار دادن متن اصلی روسی و متن فرانسوی کار خود را شروع کرده و با اضافه کردن فصلی تحت عنوان (( شورش در خوزستان در زمان خسرو انوشیروان )) که در متن اصلی آن نیامده به کار خود پایان داده است .

  05 ژوئیه 2016
 • در شمال میان رودان، شهر اربیل (اوربیلوم (Urbilum)، آربائیلو (Arba – ilu) و یا آربلا (Arbela) ) با دست کم 5 هزار سال تاریخ، یکی از متداوم­ترین استقرارهای دنیای باستان را تشکیل می دهد. این شهر به همراه نینوا و آشور در زمان امپراتوری آشور نو (10 – 7 ق.م) به نهایت اهمیت و اعتبار می رسد و به عنوان شهر مذهبی و اقامتگاه سلطنتی مطرح بود و جایگاه مرکزی اش را در منطقه میان زاب بزرگ و کوچک حفظ کرد. فصل اول کاوش باستان شناسی در این شهر و در ارگ آن در سال 2006 میلادی آغاز گردید که توسط موسسه هایی از کشورهای جمهوری چک و عراق صورت گرفت.

  19 ژوئن 2016
 • گر ز جـغرافی پُرسی، به تو بنـماید راسـت

  عرض و طول و جهت و مردم هر شهر و دیار

  «ملک­الشّعراء بهار»

  14 ژوئن 2016
 • گزارش وبگاه مهر ایران از جلسه  یکشنبه  انسان شناسی و فرهنگ
  پنجاه و چهارمین نشست «یک‌شنبه‌های انسان شناسی و فرهنگ» با سخنرانی دکتر «عبدالمجید ارفعی» درباره «گل‌نبشته‌های تخت جمشید» و دکتر «آزاده احسانی» درباره «جامعه یهود ایران در دوران ساسانی» همراه با پخش توژ (:فیلم) مستند «گنجینه ایلامی رامهرمز» ساخته سلیمان شریف‌پور در کانون مشارکت‌های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

  06 ژوئن 2016
 •    
  01 ژوئن 2016
 • سایت هفتوان تپه در حدود هیجده هکتار وسعت دارد و بزرگ­ترین استقرار در دشت سلماس است که در نزدیکی شهر جدید شاپور قرار دارد. کاوشهای باستان شناسی در این تپه  به سرپرستی چالز برنی در سال 1968 میلادی انجام گرفت. او هشت دوره استقراری از ماورای قفقاز تا ساسانی را در این تپه شناسایی کرد. دوره استقراری 6 (VI) که نخستین بار در سال 1971 میلادی شناسایی گردید، شواهدی زیاد از وجود سفال در آن شناسایی شد، در صورتی که فضای شهری در کاوش سال 1973 میلادی کشف گردید.

  31 می 2016
 • هنگامی که کوروش در سال 539 ق.م بر بابل غلبه یافت، خود را به عنوان "شاه بابل" معرفی کرد که دلالت بر حوزه ای فراتر از سنت ها و قلمرو بومی پارسیان می کرد. هنر میان رودانی به مقتضای خود در این فرمانبرداری مشارکت داشت و پارسیان از این هنر وام گرفتند. کاخ های هخامنشیان، مانند کاخهای میان رودان با تراس های بزرگ مصنوعی و نیز دروازه هایی که با دیو – خدایان بالدار و گاوهای بالدار با سر انسان (لاماسو) نگهبانی می شد، بودند. دیواره های آن با آجرهای لعاب دار و نیز کاشی های چند رنگ لعاب دار و الواح و قاب های سنگی تزیین شده بود.

  03 می 2016
 • شهر باستانی اوروک (وارکا) (Uruk) جایگاه ویژه­ای را در تاریخ بین النهرین در طول هزاره 4 ق.م داشته است، هر چند شواهد گسترده­ای نیز وجود دارد که نشان می­دهد این شهر از آبادانی فرهنگی و اقتصادی در هزاره اول ق.م و همزمان با حاکمیت شاهان سلوکی و جانشینان اسکندر سوم برخوردار بوده است.

  19 آوریل 2016
 • نوروز و آیین های نوروزی در وَرارودان، مؤلف روزی احمد، ویرایش و پانوشت نادر کریمیان سردشتی، تهران: سازمان میراث فرهنگی کشور(پژوهشگاه)، 1382.  سرزمین های نوروز، پهنه گسترده ای از مرزهای غربی و شمال غربی چین تا آن سوی میانرود (بین النهرین) و جای جای تا کناره های مدیترانه و از ورارودان(ماوراءالنهر) و قفقاز، تا کرانه های سند و شمال هند و خلیج فارس را در بر می گیرد. نوروز کهن ترین و جشن آیینی همه ملت های این حوزه گسترده فرهنگی است.

  10 آوریل 2016

صفحه‌ها