ایتالیایی

 • تاریخ

  تصویر:اویزینگااندک اند کتابهایی که با گذشت یک قرن از انتشارشان همچنان در دانشگاهها مورد مطالعه و پی در پی چاپ میشوند. خزان قرون وسطی، نوشته ی ژوان اویزینگا از آن دست است(۱). در دورهای که تاریخ قرون وسطی به نقل هایی از جنگ، شاه و رویدادهای بزرگ خلاصه میشد، این اثر در سال ۱۹۱۹ در هلند با بررسی افراد جامعه و احساساتشان به درک جامعه ی قرون وسطایی از رهگذر ادبیات و هنر میپردازد: در قرون چهارده و پانزده، چه چیز باعث ترس، خشم یا حسادت میشده؟ به چه چیز میخنیده اند؟ چگونه یکدیگر را دوست میداشته اند؟

  19 ژوئن 2016
 • پیتر برک در این نه جستار، محتوا، اهمیت و تحولات فرهنگ مردم پسند در اروپا را طی دوره ی 1500-1800 می کاود.  در این کتاب سه مضمون مربوط به هم اما متمایز ترکیب شده اند: تاریخ مطالعه ی فرهنگ مردم پسند، مسائل تفسیر آن، و نتیجه هایی که درباره ی نگرش های "مردم" گرفته می شود. برک فرهنگ را "نظامی از معناها، نگرش ها و ارزش ها، و صور نمادین مشترک می خواند که در آن ها بیان شده یا متجسم می شوند."

  15 ژوئن 2016
 • هفت نقاش زن سوررئالیست فراموش شده. جستن اسرار از درون/ نوشته ی پریسیلا فرنک. برگردان: عاطفه اولیایی./

  آندره  بروتون در مانیفست فرا واقع گرایی نوشت: «  اگر به هم پیوستن  رؤیا و واقعيت (که به نظر بسیار متضاد می آیند)،‌ در واقعیتی مطلق  امکان پذیر شود،  فکر می کنم آن سوررئالیسم باشد.»  این متن در ۱۹۲۴ بنیان جنبش سوررئالیسم قرار گرفت،‌  جنبشی که به قول بروتن  « فعالیت خود به خودی و خالص روانی» است. معمولا نام هایی مانند ماکس ارنست، سالوادور دالی، هانس آرپ، مارسل دوشان، و ایو تنگی با این جنبش تداعی می شوند . و عجبا که همگی نام هنرمندان مردند!

  04 می 2016
 • در سال 1970 پولانتزاس کتاب خود در رابطه با مطالعه "اشکال استثنایی" دولت را در قالب کتاب "فاشیسم و دیکتاتوری: انترناسیونالیسم سوم و مساله فاشیسم" منتشر کرد. این کتاب که بر اشکال و ماهیت فاشیسم آلمانی و ایتالیایی تکیه دارد و به بررسی نظری اشکال مشخص دولت و روابط طبقاتی متناظر با آن‌ها در دو کشور آلمان و ایتالیا می‌پردازد. هم‌چنین کتاب به طور دائم مواجهه نظری پولانتزاس را با  نظرات انترناسیونال سوم نسبت به فاشیسم در دوره تاریخی ظهور آن نشان می‌دهد.

  پولانتزاس، نیکوس، فاشیسم و دیکتاتوری، ترجمه دکتر احسان، آگاه، 1360

  25 آوریل 2016
 • خلاصه ای از برنامه ی جنبش پنج ستاره ی ایتالیا / از پپه گریلو ـ برگردان: عاطفه اولیایی

  در ۴ اکتبر ۲۰۰۹   پپه گریلو، در سالن تئاتر ازمرالدو در میلان ،  برنامه ی جنبش پنج ستاره را توصیف کرد. . در زیر خلاصه ای از آن آورده شده است.

   ۱) دولت و شهروندان

  « یکی از مهمترین موضوعاتی  که باید بازبینی شود، رابطه ی بین دولت و شهروندان است.  در صورت  عدم برخورد به این مسأله، طرح سایر موضوعات بی معنی است.  پیشنهاداتمان چنین است:   

  * برچیدن استان ها:  استان ها خون مناطق و شهرداری ها را می مکند

  19 آوریل 2016
 • جنبش پنج ستاره، ی ایتالیا بنیلنگذار خود، کاسالجیو را از دست داد./عاطفه اولیایی/ از ۹ اکتبر ۲۰۰۹، نام کاسالجیو، پپه و جنبش پنج ستاره ی ایتالیا (MS5 )، آهنگ خوشی به گوش طبقه ی متوسط و رو به پایین ایتالیا داشته است. کاسالجیو امروز صبح، ۱۲ آوریا ۲۰۱۶، در ۶۱ سالگی در میلان به علت بیماری درگذشت.  وی که زیاد در انظار پدیدار نمی شد، کارخانه دار و صاحب شرکت مشاورتی افتصادی در ایتالیا بود. سرمایه داری که به لحاظ احساس همدردی با محرومان شاید انگلس را به خاطر بیاورد، لیکن با نظرات بسیار متفاوتی در مورد سازمانده

  جنبش پنج ستاره ی ایتالیا  بنیانگذار خود،  کازالجیو را از دست داد.
  از ۹ اکتبر ۲۰۰۹، نام  کازالجیو، پپه و جنبش پنج ستاره ی ایتالیا (MS5 )، آهنگ خوشی به گوش طبقه ی متوسط و رو به پایین ایتالیا داشته است.  کازالجیو صبح روز ۱۲ آوریا ۲۰۱۶، در ۶۱ سالگی در میلان به علت بیماری درگذشت.

  16 آوریل 2016
 •  مساله غرض ورزی و گزارش مغرضانه سفرنامه نویسان

  12 آوریل 2016
 • امبرتو اکو

  منتقد ادبی، نویسنده و رساله نویس- که بیشتر به خاطر رمان 1980 خود با عنوان «نام گل سرخ» مشهور بود- با سرطان دست و پنجه نرم می کرد. یاد اومبرتو اکو، متفکر مشهور ایتالیایی، که با رمان «به نام گل سرخ» به شهرت رسید، [همواره] به عنوان استاد مسلط فرهنگ ایتالیایی بعد از مرگش در سن 84 سالگی، گرامی داشته خواهد شد. اکو جمعه شب بعد از کشمکشی [طولانی] با سرطان در گذشت. ماتیو رنزی، نخست وزیر ایتالیا، [در بزرگداشت وی] اظهار کرد که: «وی مثالی ناب از اندیشمندی اروپایی بود، که خرد بی همتای گذشته را با ظرفیت های نامحدود برای پیش بینی آینده ترکیب کرد.

  22 فوریه 2016
 • نازنینی  که از دست رفت.

  22 فوریه 2016
 • تصویر: اکو و امامی
  مردگان امسال زنده ترينِ زندگانند

      برخي ها براي آن زاده مي شوند كه بمانند. مي آيند و مي مانند. در آسمان ابديت جاودانه اند و برخي ها همچون مردگانند زنده اند اما مرده اند.

  امبرتو اكو   .. انسان شناس ..نشانه شناس  ..  فیلسوف و اد یبی ماندنی است .نامي است كه ماند. شرف روشنفكري شولايي است بر تن او تا ابديت. شولايي ماندني تا گواهي باشد براي اهل قلم و ادب.

  22 فوریه 2016

صفحه‌ها