ایبریایی (اسپانیا و پرتغال)

 • فضای عمومی و هویت اجتماعی
  چنانچه در بخش ارائه این سمینار بر آن تأکید شد، هنر عمومی تنوعی از مکانهای عمومی (پارکها، خیابانها، بناهای عمومی) را در بر می‌گیرد و شامل گستره‌ای از مجسمه‌ها، ساختمانها، مبلمانهای خیابانی، فواره‌ها، پلها و موارد این چنینی دیگر است. برخی از این شاکله‌های هنری را می توان به عنوان بنای یادواره‌ای یا تاریخی در نظر گرفت. چنانچه بوهیگاس بیان می کند، بناهای تاریخی به بیان هویت می‌پردازند و فضای بزرگ خلأ و لفاظی که برای پنهان کردن حقایق غامض ساخته‌شده اند، نیستند (بوهیگاس، 1985).

  13 ژوئیه 2016
 • تاریخ

  تصویر:اویزینگااندک اند کتابهایی که با گذشت یک قرن از انتشارشان همچنان در دانشگاهها مورد مطالعه و پی در پی چاپ میشوند. خزان قرون وسطی، نوشته ی ژوان اویزینگا از آن دست است(۱). در دورهای که تاریخ قرون وسطی به نقل هایی از جنگ، شاه و رویدادهای بزرگ خلاصه میشد، این اثر در سال ۱۹۱۹ در هلند با بررسی افراد جامعه و احساساتشان به درک جامعه ی قرون وسطایی از رهگذر ادبیات و هنر میپردازد: در قرون چهارده و پانزده، چه چیز باعث ترس، خشم یا حسادت میشده؟ به چه چیز میخنیده اند؟ چگونه یکدیگر را دوست میداشته اند؟

  19 ژوئن 2016
 • پیتر برک در این نه جستار، محتوا، اهمیت و تحولات فرهنگ مردم پسند در اروپا را طی دوره ی 1500-1800 می کاود.  در این کتاب سه مضمون مربوط به هم اما متمایز ترکیب شده اند: تاریخ مطالعه ی فرهنگ مردم پسند، مسائل تفسیر آن، و نتیجه هایی که درباره ی نگرش های "مردم" گرفته می شود. برک فرهنگ را "نظامی از معناها، نگرش ها و ارزش ها، و صور نمادین مشترک می خواند که در آن ها بیان شده یا متجسم می شوند."

  15 ژوئن 2016

 • 06 ژوئن 2016
 • مشخصات فیلم
  زمین و آزادی، کارگردان کنث لوچ، تهیه کننده ربکا اُبراین، نویسندۀ فیلمنامه: جیم آلن، تصویربردار: بَری اَکروید، تدوینگر: جاناتان موریس، سازندۀ موسیقی: جرج فنتون، بازیگران: ایان هارت، روزانا پاستور، سوزان مدوک، زمان: 109 دقیقه 

  دنیا انسانهایی شریفتر از آنانی که در اسپانیا جان باختند به خود ندیده است.
  ارنست همینگوی

  01 ژوئن 2016
 • sapaincas

  مانکو کاپاک نخستین نفر از سیزده حکمران اینکا بود که پیش از ورود اسپانیایی‌ها در سال 1532 بر این تمدن حکومت کردند؛ این سیزده حاکم (که ساپا اینکا Sapa Inca و گاه صرفا اینکا) نامیده می‌شدند، سه حکمرانی را که در قرن شانزدهم و پس از آشنایی اینکاها با اسپانیایی‌ها فرمانروایی می‌کردند نیز شامل می‌شود. واژه‌ی کاپاک که در زبان که‌چوآ به معنی «اصیل‌زاده» یا «فردی با جایگاه بلندمرتبه» است، بعدها توسط بسیاری از حکمرانان و خاندان‌های شاهی نیز مورد استفاده قرار گرفت تا نشان‌گر قرابت آن خانواده‌ها با تبار سلطنتی مانکو کاپاک و اخلاف ان باشد.

  20 ژانویه 2016
 •  خلال فترة الرنيسنس كانت فكرة السلسلة العظمى للوجود أساسية في كل مستوى من مستويات الحياة الاجتماعية. وقد كانت معتبرة في كثير من التطبيقات والفعاليات الحياتيه في تلك الفترة - خصوصاً ما يتعلق منها بالحق المقدس للملوك والمستويات الثانوية المخصّصة لكلِّ نوع من الموجودات. وكانت هذه السلسلة حاضرة لدى أقلام الكتاب والأدباء والمفكرين ومنهم الأديب الفطحل وليم شكسبير. كانت أعمال شكسبير الأدبية، تراجيدية بالمستوى الأول، تتضمن إشارات واضحة تعكس مشاكل متعلقة بانهيارات حصلت في السلسلة العظمى للوجود.

  12 ژانویه 2016
 • [در برابر این پرسش که چرا به حزب کمونیست پیوستم؟] ترجیح می دادم با یک تابلو به شما پاسخ بدهم چون من نویسنده نیستم. اما از آنجا که نمی‌توانم رنگ‌هایم را با تلگراف برایتان بفرستم، تلاش می‌کنم  چند کلمه‌ای بگویم...

  28 دسامبر 2015
 • در باتلاقی «دو سگ بر سر تکه گوشتی به جان هم افتاه اند». از نزدیک که بنگریم، می بینیم که طعمه آنها دست یک انسان است. چنین فرازی می تواند آغاز یک رُمان پلیسی باشد؛ اما از گونه مهمتر جنایتی خبر می دهد: تاراج یک کشور، اسپانیا.

  28 نوامبر 2015
 • مطمئناً بسياري از ايراني‌ها به مادريد سفر نكرده‌اند؛ چون اسپانيا گرچه يكي از اصلي‌ترين مقاصد گردشگري دنيا است، اما براي ايرانيان از مقاصد پر سفر نيست. البته فارغ از دور بودن مسافت كشورهاي اروپايي به خاورميانه،‌ هزينه‌هاي سفر و ارزش بالاي يورو در مقايسه با ريال ايران هم بخشي از اين قضيه است. بايد گفت كه سفارت اسپانيا در ايران واقعاً به سختي ويزا مي‌دهد و براي قدم گذاشتن در خاك اسپانيا بايد هفت‌خوان رستم را گذراند!

  16 سپتامبر 2015

صفحه‌ها