افغان

 • این یکی از صفحات کتاب ریاضی دبستان من متعلق به دوره جنگ داخلی افغانستان (1992-2001) است. در پایین صفحه راهنمای معلم متذکر می شود که آموزگار باید «از دانش آموزان نام، کاربرد و تعداد اشکال بالا را بپرسد.» کلمه تعداد تنها عبارت مرتبط به ریاضیات است و آن را نیز در آخر بقیه موارد آورده‌اند. نام و کاربرد تجهیرات نظامی از اهمیت بیشتری برخوردار است. در کلاس درس زبان، در حالیکه الله با حرف «الف» شروع می شد، بقیه حروف الفباء دری یا پشتو مختص عبارات مرتبط با جنگ بودند، مثلا «ت» در توپک (تفنگ)، «ش» در شمشیر، «ج» در جهاد، «م» در مجاهد و «ط» در طالب.

  24 می 2016
 • و سفر اغاز شد،

  بعد از اتمام مراحل گرفتن پاسپورتم، نوبت به خروجی زدن رسید. شور خاصی داشتم. حالی به حالی بودم. باورم نمی‌شد نوروز ۱۳۹۵را در وطنم باشم. جزو ارزوهای محال برایم بود، اما به یقین براورده شد.

  18 می 2016
 • سندرز یا کلینتن ؟ مصاحبه ی الجزیره است با نوآم چامسکی - برگردان: عاطفه اولیایی  /خبرنگار: آیا ترجیح می دهید در سال آینده سندرز سوسیالیست را در کاخ سفید ببینید یا کلینتن را؟ چامسکی: اولا شاید سندرز از واژه ی سوسیالیست استفاده کند اما او اساسا از طرفداران نیو دیل است. در طیف سیاسی فعلی آمریکا، طرفدار نیو دیل بودن به معنای چپ افراطی بودن است. مثلا آیزنهاور که گفت کسانی که نیو دیل را زیر سؤال می برند، به سپهر سیاسی تعلق ندارند، امروزه چپی های هذیان گو خوانده می شود.  برنی سن

  آنچه در زیر می خوانید برگردان مصاحبه ی الجزیره است با نوآم چامسکی در باره ی سندرز و  هیلاری  کلینتون.

   خبرنگار:  آیا  ترجیح می دهید در سال آینده  سندرز سوسیالیست  را در کاخ سفید ببینید یا  کلینتون را؟

  29 فوریه 2016
 • زبان، ابزاری است برای برقراری ارتباط، و زبان گفتاری، مهمترین این ابزراها است. زبان مشترک یکی از مهمترین ویژگی‌های یک فرهنگ است و حتی اگر یک فرهنگ مادر به‌واسطه مسائلی همچون مرزبندی‌های تصنعی و سیاسی، چند پارچه شود، باز هم این زبان مشترک است که می‌تواند ارکان یک فرهنگ مشترک را همچنان استوار و پابرجا نگه دارد.

  03 فوریه 2016
 • به جرأت می‌توان مدعی شد کمتر ایرانی‌ای را می‌توان سراغ گرفت که به اندازه محمدحسین جعفریان با افغانستان آشنایی داشته باشد. او سالها در آن کشور زیسته، مدتی به‌عنوان فیلمساز و پژوهشگر و مدتی هم به‌عنوان رایزن فرهنگی ایران، با بیشتر شخصیتهای سیاسی و فرهنگی آنجا دمخور بوده و از دوستان نزدیک احمدشاه مسعود بوده، تنها خبرنگاری است در دنیا که موفق شده با ملامحمد عمر مصاحبه حضوری بکند، بسیاری از کوه‌ها و ریگزارهای آنجا را با پای پیاده گز کرده، تا آنجا که یک پایش را بر روی مینهای کار گذاشته شده در آنجا از دست داده است.

  27 ژانویه 2016
 •  از قرن نوزدهم، پنداشته می شد که علم به طور قطع جایگزین خرافات می شود، فناوری بر جادوگری پیشی گرفته، طب دعا را اریکه ی قدرت پایین کشیده، سیاست برمهدویت چیره خواهد شد و غیره. به نظر می رسید که مذهب از هر طرف مورد حمله قرار گرفته بود. در اغلب کشور های غربی تمایل مردم به شرکت در مراسم مذهبی به طور مداوم رو به کاهش گذاشته و دول به سمت سکولاریزاسیون مترقی پیش می رفتند. به طور خلاصه مذهب، نوگرایی را بر نمی تافت. به طور غیر منتظره ای در مورد «سکولاریزه کردن» علوم انسانی،  وحدت عقیدتی شکل گرفته بود.  لی

  از قرن نوزدهم،  پنداشته می شد که علم به طور قطع  جایگزین خرافات می شود،  فناوری بر جادوگری پیشی گرفته، طب  دعا را اریکه ی قدرت پایین کشیده،  سیاست برمهدویت چیره خواهد شد و غیره.  به نظر می رسید که مذهب از هر طرف مورد حمله قرار گرفته بود. در اغلب کشور های غربی تمایل مردم به شرکت در مراسم مذهبی به طور مداوم  رو به کاهش گذاشته و دول به سمت سکولاریزاسیون مترقی[1] پیش می رفتند. به طور خلاصه مذهب، نوگرایی را بر نمی تافت. به طور غیر منتظره ای در مورد «سکولاریزه کردن» علوم انسانی،   وحدت عقیدتی شکل گرفته بود.  

  25 اکتبر 2015
 • افغانستان، سرزمینی به درازای تاریخ، و دارنده آثاری که هر یک گوشه‌ای از تاریخ را در دل خود زنده نگاه داشته‌اند. گوشه‌هایی که گرچه هنوز زنده، اما ناشناخته و تاریک مانده‌اند. بدون تردید اگر این همه بنای تاریخی و رسوم فرهنگی از اقوام رنگارنگ افغانستانی در هر سرزمین دیگری می‌بود، به یکی از قطبها و مقاصد اول گردشگری دنیا تبدیل می‌شد. اما گردش روزگار دست‌کم در این روزها با افغانستان و افغانستانی‌ها نیست. همین است که نه میراث مادی‌اش دیده می‌شود و نه فرهنگی‌اش.

  21 سپتامبر 2015
 • گوبینو را انسان‌شناسان به‌خاطر «رساله‌ای در نابرابری نژادها» می‌شناسند و ایرانی‌ها به‌واسطه کتابهای «سه سال در آسیا» و «قصه‌های آسیایی». یکی از کتابهای کمترشناخته شده وی، یادداشتهای سیاسی وی است که در هنگام کار در سفارتخانه فرانسه در ایران، از تهران به وزارت امور خارجه پاریس می‌فرستاد و در آنها گزارش امور مربوطه را می‌نوشت. این یادداشتها دو بخش‌اند: بخش نخست که 53 یادداشت‌اند و در فاصله سالهای 1856 تا 1858 به‌عنوان کاردار سفارت فرانسه می‌نوشت؛ و بخش دوم که 69 یادداشت می‌شود و در بین سالهای 1862 تا 1863 که وزیرمختار فرانسه بود نوشته است.

  09 سپتامبر 2015
 • از منظر انسان شناسی شناختی، توانایی تمایزگذاری(distinguishing) و مرزبندی میان پدیده ها، نوعی توانایی ذهنی انسانی است و بر اساس آن بین هر دو پدیده می توان تمایزی قائل شد و اساساً اینکه می توانیم پدیده ها را اعم از طبیعی(natural) و انسانی از یکدیگر جدا کرده و برای هر یک نامی(naming) انتخاب کنیم، یعنی توانایی تمایزگذاری، مرزبندی و تفکیک داریم. زیرا بیش از هر چیز نام واژه ای است که در تمایزگذاری هرچه بیشتر مقوله های جهان بیرونی به ذهن بشر کمک می کند...

  13 آوریل 2015
 • آشوب های افغانستان بعد از انقلاب کمونیستی و اشغال این کشور توسط اتحاد جماهیر شوروی و درگیری های داخلی در دوران مجاهدین و طالبان ، شرایط زندگی در افغانستان را دشوار و غیر قابل تحمل کرد به گونه ای که مهاجرت از افغانستان به امری عادی و رومزه توسط همه طبقات اجتماعی تبدیل شد. پاکستان و ایران دو مقصد مهم این مهاجران بودند که به دلیل پیوند های دیرینه و شباهت های فرهنگی مورد توجه قرار گرفتند.

   

  24 دسامبر 2014

صفحه‌ها