اصفهان

 • شنبه و یکشنبه این هفته (26 و 27 تیرماه 1395) ایران و اصفهان در «همایش بین‌المللی کیفیت خدمات در مهمان‌نوازی و گردشگری»، میزبان بزرگان دانش گردشگری جهان بود. پس از همایش بین‌المللی «برند گردشگری» که در 13 و 14 دی ماه 1394 در شهر اصفهان، آن هم با حضور استادان و صاحبنظران برجسته بین‌المللی برگزار شد، این دومین همایش بین‌المللی گردشگری در عرض چند ماه بود که چهره‌های برجسته جهانی در زمینه گردشگری با حضور در آن، تلاش کردند برای پیشرفت گردشگری در ایران چاره‌ای بیندیشند.

  20 ژوئیه 2016
 • مطالعه مردم شناختی نقش فرهنگ و محیط بر معماری فضای خانگی/ مطالعه موردی خیابان گلخانه در اصفهان 

  02 ژوئیه 2016
 • محقق در این تحقیق برای شناخت و بررسی علت نهانی برخی رفتارها، آداب و رسوم و باورهای جامعه­ی مورد بررسی به عنوان بخش هایی از فولکلور آن جامعه در چارچوب نظریه­ی تطورگرایی کلاسیک سر جیمز فریزر و با استفاده از برخی فنون روش تحقیق کیفی به جمع آورری اطلاعات از شهرستان نجف آباد به عنوان میدان تحقیق پرداخته است.

  25 ژوئن 2016
 • برگزاری نشست تخصصی با عنوان "فرهنگ، ‌شخصیت و هویت اصفهانی" از مجموعه نشست های "خلقیات و منش ایرانیان

  21 می 2016
 • نام منطقه روئین دشت در کتاب جغرافیایی ابن فقیه با عنوان البلدان ، مربوط به اوایل قرن دهم میلادی ذکر شده است. از منطقه دو محوطه باستان شناسی کشف شده است که به هزاره چهارم ق.م بر می گردد و شاهدی بر تاریخ کهن این منطقه است. دیاکونف قبیله مادی پارتاکنها را مربوط به منطقه روئین دشت می داند. اما پس از این هیچ گونه اطلاعات تاریخی تا اوایل دوره اسلامی، جدا از یک سری منابع اندک تاریخی و مرتبط با افسانه از منطقه وجود ندارد.

  17 می 2016
 • چكيده: كتيبه‌های به­ دست آمده نقش مهمي در شناخت دوره‌هاي فرهنگي و تاريخي دارند. بنابراین تغییر و تحول فرهنگی و اجتماعی در هر دوره را می‌توان با بررسی دقیق این کتیبه‌ها بهتر شناخت. اين مقاله با بررسي كتيبه‌های سنگي مسجد جامع آمل اهميت و نقش كاربردي این كتيبه‌ها را در شناخت رویدادهای فرهنگی و اجتماعی اين دوره مشخص مي‌نمايد اين دو كتيبه كه به زبان فارسي و به خط نستعليق نوشته شده‌اند يك دستور سلطنتي مربوط به شاه سلطان حسين صفوي است كه درباره شرایط فرهنگی و اجتماعي همان دوره صادر شده است.

  17 آوریل 2016
 • منطقه ثلاث[1] در دوران صفویه و با توجه به نزدیکی به اصفهان و هم‌چنین حضور شخصیت‌های ممتاز که به علمای ثلاث کمره ای[2] معروف بودند به توسعه دست می‌یابد.

  28 فوریه 2016
 • «همایش بین‌المللی برند گردشگری» در روزهای 13 و 14 دی ماه امسال در محل سالن اصلی هتل عباسی و سالن همایش اتاق بازرگانی اصفهان برگزار می‌شود.

  07 دسامبر 2015
 •  زنی انگلیسی با شوهر و دو بچه، مقیم در اصفهان، به واسطة سعید که دوست نزدیک زن است با نویسنده‌ای ایرانی و اصفهانی برخورد می‌کنند. میان آنان رابطه‌ای پدید می‌آید که سرانجام پس از رفتن زن به پایان می‌رسد. سپس بر اساس مطالبی که از فحوای نامه‌های زن برمی‌آید معلوم می‌شود که رابطة مزبور، اگر نگوییم هیچ گاه وجود نداشته، رابطه‌ای دروغین بوده است. همین؟

  نه. بیگمان نه. هر «پارة» کتاب گویای آن است که آنچه مطرح است ماجرا نیست (ماجرا که خمیرمایه و پایة داستانهای کوتاه معمول را تشکیل می‌دهد)، چیزی دیگر است. معمایی دیگر که از حد ماجرا برمی‌گذرد و خود عین ماجراست.

  27 سپتامبر 2015
 • در زبان محلی به ابیانه «ویوناً (Viuna) می‌گویند.»وی«(Vi) به‌معنای بید و»ویانه «(Viyane) به‌معنای بیدستان است (ابیانه در گذشته بیدستان بوده‌است). در طول زمان»ویوناً به به «ابیانه» دگرگون شده است.

  07 سپتامبر 2015

صفحه‌ها