اروپای شرقی و بالکان

 • روند خصوصی سازی، حقوق بشرِ، رسانه ها و اتحادیه ی اروپا/ زاین رضا (Zain Reza) برگردان عاطفه اولیایی / یانیس واروفاکیس، اقتصاد دان و وزیر دارایی سابق یونان مؤسس DiEM25 (جنبش دمکراسی در اروپا در ۲۰۲۵)، طی مصاحبه ای از روند خصوصی سازی، حقوق بشر، رسانه ها و تجربیاتش در اتحادیه ی اروپا و ظرفیت سرمایه داری برای اصلاح سخن می گوید. گزارشگر (گ):در دسامبر ۲۰۱۵، چهارده فرودگاه منطقه ای یونان به مالکیت خصوصی فراپورت در آمد. ۴۵,۸ درصد از فراپورت متعلق به لوفت هانزاست. آیا این خصوصی سازی به نفع مردم یونان بوده اس

  یانیس واروفاکیس،  اقتصاد دان و وزیر دارایی سابق یونان مؤسس  DiEM25  (جنبش دمکراسی در اروپا در ۲۰۲۵)، طی مصاحبه ای از روند  خصوصی سازی، حقوق بشر، رسانه ها و تجربیاتش در اتحادیه ی اروپا و ظرفیت سرمایه داری برای اصلاح  سخن می گوید.

  گزارشگر (گ):در دسامبر ۲۰۱۵، چهارده فرودگاه منطقه ای یونان به مالکیت خصوصی فراپورت در آمد.  ۴۵,۸ درصد از فراپورت متعلق به لوفت هانزاست.  آیا این خصوصی سازی به نفع مردم یونان بوده است؟‌

  04 ژوئیه 2016
 • گ: کارنامه ی اوباما را چگونه ارزیابی می کنید؟

  چ: همان طور که در سال ۲۰۰۸، قبل از اولین دوره ی انتخابات، بر اساس اطلاعاتی که از وب سایتش خوانده بودم  نوشتم،  از او توقعی نداشتم. اغلب  لفاظی های  پوچ. چند نکته ی مثبت وجود داشت: بما در مورد بوش هم می توان چنین گفت. امکاناتی زیادی برای ایجاد دگرگونی های معنا دار  در اوایل ریاست جمهوریش، وقتی که کنگره با او همراهی می کرد، وجود داشت لیکن آن ها از دست داد.  طبق معیار های سیاست های ریاست جمهوری کار قابل تقدیری  نکرده است.

  29 ژوئن 2016
 • گ: و اما در مورد برزیل:  رییس جمهور السالوادور، سرن،  استیضاح  دیلما روسف را کودتا خوانده است و از شناسایی حکومت جدید برزیل سر باز زده است. بوش با  مشغول شدن در عراق و افغانستان،  و بی توجهی به آمریکای لاتین، باعث نجات آن شد لیکن اوباما توجه بیشتری به این ناحیه دارد.

  25 ژوئن 2016
 • تاریخ

  تصویر:اویزینگااندک اند کتابهایی که با گذشت یک قرن از انتشارشان همچنان در دانشگاهها مورد مطالعه و پی در پی چاپ میشوند. خزان قرون وسطی، نوشته ی ژوان اویزینگا از آن دست است(۱). در دورهای که تاریخ قرون وسطی به نقل هایی از جنگ، شاه و رویدادهای بزرگ خلاصه میشد، این اثر در سال ۱۹۱۹ در هلند با بررسی افراد جامعه و احساساتشان به درک جامعه ی قرون وسطایی از رهگذر ادبیات و هنر میپردازد: در قرون چهارده و پانزده، چه چیز باعث ترس، خشم یا حسادت میشده؟ به چه چیز میخنیده اند؟ چگونه یکدیگر را دوست میداشته اند؟

  19 ژوئن 2016
 • پیتر برک در این نه جستار، محتوا، اهمیت و تحولات فرهنگ مردم پسند در اروپا را طی دوره ی 1500-1800 می کاود.  در این کتاب سه مضمون مربوط به هم اما متمایز ترکیب شده اند: تاریخ مطالعه ی فرهنگ مردم پسند، مسائل تفسیر آن، و نتیجه هایی که درباره ی نگرش های "مردم" گرفته می شود. برک فرهنگ را "نظامی از معناها، نگرش ها و ارزش ها، و صور نمادین مشترک می خواند که در آن ها بیان شده یا متجسم می شوند."

  15 ژوئن 2016
 • چهارمین بخش از  مجموعه عکس های ناصر فکوهی. این عکس ها در تابستان 1394 در شهر آتن گرفته شده اند. آتن شهری است که در آن اجزای باستانی بازمانده از تمدن یونانی، در ترکیبی خارق العاده  و هماهنگ با  زندگی جدید و زنده قرار گرفته اند و همین امر از این شهر یکی از مهم ترین جذابیت های توریسم جهان را می سازد.آتن همچنین امروز یکی از کانون های اصلی شورش  مردم علیه سرمایه داری مالی است.  

  برای مشاهده این آلبوم به آدرس تلگرام  یا آپارات در زیر مراجعه کنید :

  01 ژوئن 2016
 • این مقاله به بررسی ماهیت نما در فیلم هارمونی‌های ورکمایستر(2000) از بلا تار می‌پردازد و به این‌که هدف بلا تار از ساماندهی فیلم به صورت مجموعه‌ای از سکانس نماها چه بوده است. در این مقاله، نما همان حادثه است و به این نکته اشاره می‌شود که کیفیت شاخص نما در ورکمایستر از دو ویژگی ملموس بودن و تهی بودن نشات می‌گیرد. این فیلم بلا تار در تقابل با آثار میکل انجلو آنتونیونی است، که یکی از پیشگامان کلیدی در این عرصه محسوب می‌شود. آیا فرم نابی از حادثه وجود دارد؟

  17 می 2016
 •  مساله غرض ورزی و گزارش مغرضانه سفرنامه نویسان

  12 آوریل 2016
 • ایمره کرتیس، نویسنده  بزرگ مجار و برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2002 که شخصیتی با شهرت جهانی اما کمتر شناخته شده در ایارن بود، روز 31 مارس 2016(10 فروردین 1395) در سن 86 سالگی درگذشت. در زیر خبر مربوط به درگذشت او از خبرگزاری مهر و شرخ خالش در ویکیپدیا را می خوانیم.

  کرتیس در ویکیپدیا
  https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%B1%D9%87_%DA%A9%D8%B1%D8%AA%D8%B3

   

  04 آوریل 2016
 • اتحادیه ی اروپا در تاریخ ۱۵ دسامبر گذشته، تشکیل یک گروه پلیس مأمور از حفاظت مرزهای خارجی را اعلام داشت. قدمی دیگر در راستای اقدامات امنیتی ، که راه حلی برای بحران مهاجرت نخواهد بود

  اعلام خطر برای شنگن

   

   

  بیش از یک میلیون تقاضای پناهندگی،  دهها کشتی که هر روزه در سواحل یونان یا جزیره مالت لنگر می اندازند، تعداد بیشمارتلفات در مدیترانه، کشورهایی که نیروهای نظامی شان را برای محافظت از مرزها بکار می گیرند......

  15 مارس 2016

صفحه‌ها