یونان باستان

 • اُستراکُنی خواستار تبعید مگاکلِس - آتن، قرن پنجم پیش از میلاد
  بررسی اُستراکُن ها در پرتو رویدادهای تاریخی
  12 ژوئیه 2016
 • در شمال میان رودان، شهر اربیل (اوربیلوم (Urbilum)، آربائیلو (Arba – ilu) و یا آربلا (Arbela) ) با دست کم 5 هزار سال تاریخ، یکی از متداوم­ترین استقرارهای دنیای باستان را تشکیل می دهد. این شهر به همراه نینوا و آشور در زمان امپراتوری آشور نو (10 – 7 ق.م) به نهایت اهمیت و اعتبار می رسد و به عنوان شهر مذهبی و اقامتگاه سلطنتی مطرح بود و جایگاه مرکزی اش را در منطقه میان زاب بزرگ و کوچک حفظ کرد. فصل اول کاوش باستان شناسی در این شهر و در ارگ آن در سال 2006 میلادی آغاز گردید که توسط موسسه هایی از کشورهای جمهوری چک و عراق صورت گرفت.

  19 ژوئن 2016
 • اُستراکُن - آتن - قرن پنجم پیش از میلاد

  در سال 1937، گروه حفاری «مدرسه آمریکایی پژوهش های کلاسیک در آتن» هنگام کاوش در دامنه شمالی تپه آکروپلیس به چاهی قدیمی، متعلق به قرن پنجم پیش از میلاد، برخوردند که مجموعه نامعمولی از اشیا را در دل خود جا داده بود: تعداد 191 اُستراکُن، پاره سفال هایی که نام شخصی روی آنها نوشته شده بود (Broneer 1938: 228-243). بنا بر شواهد نوشتاری، به ویژه قانون اساسی آتن به قلم ارسطو، اُستراکُن ها برگه های مخصوص نوعی رأی گیری بودند، که از روی نام همین پاره سفال ها  اُستراکیسم (انگلیسی = ostracism؛ یونانی =  ὀστρακισμός اُستراکیسمُس) نامیده می شد.

  15 ژوئن 2016
 • سنگ نوشته ای از معبد زئوس سوتِر در کرِت، بر پایه یک محراب
  یادداشت مترجم: 
  10 می 2016
 • کوزه مخلوط کنی مزین به سه کلمه به خط نوشت ب، از اُرگ تیوا در تِبِس، اواخر هزاره دوم پیش از میلاد

  یادداشت مترجم: در راستای سلسله مطالب مربوط به اپیگرافی در بستر تاریخ و فرهنگ، ترجمه نوشته های استادان و پژوهشگران سرآمد این عرصه، که دربردارنده دانستنی های پایه و مفاهیم بنیادین این رشته باشد، می تواند بنیانی بایسته و به روز برای شناخت عمیق تر و پربارتری از این شاخه از دانش باستان شناسی و تاریخ کهن فراهم سازد. مطلب حاضر، فصلی است از کتاب نوشته های یونانی: یک معرفی مصور، کار گروهی از پژوهشگران «انجمن گسترش پژوهش های هلنی» و به سرویراستاری پت ایسترلینگ و کرول هندلی.

  12 آوریل 2016
 • کتیبه شماره 175 موزه بریتانیا - تومیس - قرن سوم میلادی

  کتیبه شماره 175 موزه بریتانیا متعلق به قرن سوم میلادی است و از کاوش در محوطه شهر باستانی تومیس به دست آمده است. این شهر، که امروزه کُستانتسا نام دارد، در شرق رومانی قرار گرفته و قدیمی ترین شهر این کشور محسوب می شود، چرا که سابقه تاریخی بنای آن به دوهزار و ششصد سال پیش، یعنی قرن هفتم پیش از میلاد می رسد. در آن زمان یکی دو سده ای می شد که یونانی ها با سرمشق گرفتن از فنیقی ها به دریانوردی و کشف سرزمین های جدید رو آورده بودند. بخشی از آنها با گذشتن از دریای اژه خود را به ساحل غربی دریای سیاه رساندند و شروع به ساختن مستعمره نشین های یونانی کردند.

  15 مارس 2016
 • نگرش افلاطون دربارة تعریف چندان آشکار نیست. هر چند بیشتر مردم بر این باورند که هدف افلاطون، اصلاً و اساساً دستیابی به تعریف بوده است. اما شواهدی وجود دارد که ما را به تعمّق بیشتر در این مورد فرامی‌خواند. براین اساس، در مبحث حاضر، نگرش‌های مختلف افلاطون را نسبت به تعریف مستقلاً بیان می‌کنیم.

   

  تعریف از نگاه افلاطون

   

  15 فوریه 2016
 • کتیبه 443 موزه بریتانیا

  کتیبه شماره 443 موزه بریتانیا روی سطح جلویی یک تخته سنگ مرمر حک شده است. سنگ مزبور از محوطه شهر باستانی یاسوس (550 پیش از میلاد تا 640 میلادی) به دست آمده که از شهرهای پررونق و مهم قلمرو پادشاهی کاریا (از مستعمره نشین های یونانی در جنوب غربی آسیای صغیر) بوده و امروزه خرابه های آگُرای آن در نزدیکی شهر بندری گولوک ترکیه قابل بازدید است. به گواه استرابو، شهر یاسوس تمام سطح جزیره ای کوچک در خلیج مِندلیا را زیر پوشش داشت و به همین خاطر آن جزیره نیز یاسوس نامیده می شد (Strabo 14.658).

  09 فوریه 2016
 •  ۲) مردمنگاری علم / کار میدانی   پاسخ اندیشمندان علوم به مورد مطالعه قرار گرفتن به عنوان گروهی فرهنگی چیست؟ روش های مردم نگاری چه نقشی در مطالعه ی علمی دارند یا می توانند داشته باشند؟ هیوارد: توضیح موضوعی به این پیچیدگی در این خلاصه نمی گنجد. در آزمایشگاه، به طور کلی و در زمینه ی” FingeryEyes “ بازی پیچیده ی همخوانی و ناخوانی جریان دارد. در ابتدا الیسن کنگ و کریس ون دلیلم را برای بررسی آزمایشگاه شان درک نمی کردند. برایشان روشن نبود که در آزمایشگاه به غیر از بررسی نظریه های بیولوژیک چه می تو

   

   ۲) مردمنگاری  علم / کار میدانی

     پاسخ اندیشمندان علوم به مورد مطالعه  قرار گرفتن  به  عنوان گروهی فرهنگی چیست؟  روش های مردم نگاری چه نقشی در مطالعه ی علمی  دارند یا می توانند  داشته باشند؟

  31 ژانویه 2016
 • یکی از موضوعات اصلی منطق ـ که در عین حال مبنای پژوهش فلسفی نیز محسوب می‌شود ـ مبحث «تعریف» (definition) است. معرفت‌شناسی (epistemology) و امکان آن به شناخت موجودات و پدیده‌های خارجی نیاز دارد و اساساً تعریف، مدخلی است به مبحث معرفت‌شناسی. اما آیا همه موجودات قابل شناسایی هستند؟ آیا می‌توان برای همه پدیده‌ها تعریف به دست داد؟ آیا تعریف امور مابعدالطبیعی نیز ممکن است یا صرفاً پدیده‌های علوم تجربی قابل تعریفند؟ اساساً هدف از تعریف چیست؟ آیا صرفِ تمایز یک امر از سایر امور برای رسیدن به تعریف آن کفایت می‌کند؟ به عبارت دیگر، آیا نباید تمام ذاتیات شیئ را در تعریف ذکر کرد؟

  25 ژانویه 2016

صفحه‌ها