یهود

 • تصویر: محله قدیمی کلیمیان تهران در سالهای آغازین پهلوی اول
  بررسی تلاش­های لقمان نهورای، نمایندۀ کلیمیان در مجالس دورۀ رضاشاه

  11 ژوئیه 2016
 • مسئله مناسبات با اسرائیل بی وقفه در انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه سر بر می دارد، حتی وقتی رأی گیری در یک ایالت جنوبی باشد که انتخاب کنندگان یهودی در آن چندان نیستند. دیری این رسم معمول فقط با انتخابات مقدماتی دموکرات ها، خصوصا انتخابات نیویورک سر و کار داشت (به ویژه در سال های ۱۹۸۰، ۱۹۸۴، ۱۹۸۸، و غیره.) نامزدی خواستار جابجائی سفارت ایالات متحده در اسرائیل از ”تل آویو“ به ”اورشلیم“ می شد (که ناگزیر به شناسائی حاکمیت اسرائیل بر سرتاسر بیت المقدس می انجامید). گاه حتی چند تن از نامزدان این خواسته را پیش می کشیدند.

  10 ژوئیه 2016
 •  

  03 ژوئیه 2016
 • یهودیان بیش از 2700 سال در ایران ریشه دارند و به تعبیری از نخستین ساکنان فلات ایران و مناطقی دیگر که امروز کردستان نامیده می‌شود بوده‌اند، اما منابع دقیقی از زندگی یهودیان در ایران تا پیش از قرن نوزدهم وجود ندارد. تنها می‌توان گفت به تبع شرایط زندگی آن روزها زندگی یهودیان هم ترکیبی بوده است از فقر و ادبار و تنگدستی که هنوز رنگ مدرنیته، به مفهوم ایرانی آن، نگرفته بود.

  آموزش و پرورش کودکان یهودی در ایران را درکل به دو دوره مشخص تقسیم کرد:

  13 ژوئن 2016
 • تصویر: محله قدیمی عودلاجان
  با خوشحالی و تشکر از همه کسانی که در کرگدن می‌نویسند و در انتشار این نشریه زحمت فراوان می‌کشند و خوانندگان عزیز و علاقه‌مند به مناسبت انتشار چهلمین شماره کرگدن. نکته‌ای به نظرم رسید که هیچ ربطی به کار مطبوعاتی و خاطره‌نویسی ندارد. تنها دلیل بیان این مطلب تکرار عدد چهل و خاصیت موهوم آن در مجموعه روایتی است که در دنیای سیاست زده خطی موجب انبساط خاطره خوانندگان به مناسبت انتشار شماره چهل کرگدن و شخص سیدعلی میرفتاح خواهد شد.

  30 می 2016
 • تصویر: مراسم دهه فجر در انجمن کلیمیان ایران
  انتشار کتاب «محله کلیمیان تهران» به قلم دکتر ناصر تکمیل همایون و به همت دفتر پژوهش‌های فرهنگی رویداد مبارکی است. این کتاب دفتر 5ام از مجموعه کتاب‌های تهران‌پژوهی است که به شمارگان هزار نسخه و در 128 صفحه و چاپ اول در سال 1395 چاپ شده است و به ریشه‌های تاریخی و سیر زندگی در قدیمی‌ترین و نخستین محل سکنای کلیمیان در منطقه‌ای در جنوب تهران معروف به عودلاجان می‌پردازد.

  23 می 2016
 • لایحه ای قانونی که آقای ”بنیامین نتانیاهو“ مهر تائید بر آن زده، سر آن دارد که به بهانه شفاف سازی، الزامات تازه ای را به انجمن های اسرائیلی تحمیل کند. جوّ مسموم آزار دگراندیشان به سردمداری احزاب هوادار شهرک سازی در سرزمین های اشغالی، زمینه ساز تدوین نص این لایحه، به قصد گوشمالی سازمان هائی است که سیاست دولت را برنمی تابند.

  17 می 2016
 • مؤلف ایتالیایی و بازمانده‌ی‌ آشویتس، پریمو لوی، را در جولای 1986، نه ماه قبل از مرگش در منزلش در تورین ملاقات کردم. تیشرت بر تن داشت و نشان خال‌کوبی 174517 اردوگاه آشویتس بر بازوی چپش نمایان بود. (نوعی استعداد خاص آلمانی در طبقه‌بندی). چگونگی زنده‌ماندن لوی، هشداری است برای کسانی که قضاوت عجولانه ای دارند و تنها محکوم می‎کنند: فقط کسانی که از اردوگاه‎های نازی­ها باز‎مانده‎اند حق دارند ببخشند یا محکوم کنند.

  17 می 2016
 • به گفته برخی دانشمندان، کلیمیان ایران به دلیل موقعیت اجتماعی مناسبی که در دوره های تاریخی گوناگون در ایران داشتند، توانستند اثروزینی چون تلمود بابلی را پدید آورند.(Elman, 2005) در دوره های هخامنشی، سلوکی و اشکانی کلیمیان از گونه ای استقلال حقوقی برخوردار بودند و در واقع در دادگاههای ویژه خود و بر اساس قوانین آیینی خویش دادگاهی می شدند، اما این استقلال نسبی در دوران ساسانیان (به گواهی تلمود) از میان رفت و موجب ایجاد برخی نارضایتیها در میان کلیمیان گردید.

  08 می 2016
 • بی‌تفاوت به بادی که بر در می‌کوبد، با پاهایی برهنه روی زمین سرد خانه‌اش راه می‌رود. کودکانش را در آغوش می‌کشد و آن‌ها را راهی مدرسه می‌کند. بچه‌ها زیر آسمان نارنجی‌رنگ پیش می‌روند و در ژرفایی دلهره‌آور ناپدید می‌شوند تا به دوستانشان ملحق شوند. جشن تولد است. متی بلومبرگ 27 ساله چای آماده می‌کند، ژنراتور برق خِرخِر می‌کند و صدای واق واق سگی از دور به گوش می‌رسد. ماساچوست، محل تولد متی، از این‌جا خیلی دور است. تاک‌های انگور روی تپه‌ها گسترده شده‌اند. در تپۀ اِش کودِش (Esh Kodesh)، طبیعت بر انسان غلبه می کند.

  13 آوریل 2016

صفحه‌ها