یزد

 • ardakan

  مجموعه عکس پیش‌رو، ده عکس از فضاهایی است که عناصر به کار رفته در آن‌ها تناسب معنایی، فرمی، کارکردی و مادی فضا را تغییر داده و گسستی در کلیت فضای محله، کوچه و خیابان به وجود آورده است. این تغییر شکل را می‌توان از دو منظر بررسید. نخست از منظر «تغییرات»ی است که در طول زمان و بنابر اقتضائات زمان فضاها را تغییر داده و عناصری جدید به بافت‌های فضایی افزوده است. وجه و منظر دیگر، «گسست»هایی است که در بافت فضایی یک محله به وجود آمده‌اند. این گسست‌ها، بیش از آن‌که تغییری در بافت ایجاد کنند، شکاف ایجاد می‌کنند و در شکلی حاد، تناسب فضا و یک بافت منسجم را به هم می‌ریزند.

  03 ژوئیه 2016
 • شریف‌آباد اردکان

  مجموعه عکس پیش‌رو سی عکس از زرتشتیان شریف‌آباد اردکان است. « شریف‌آباد از نظر فرهنگی از دیرباز در میان زرتشتیان شاخص بوده است چنانکه از قرن نهم تا قرن دوازدهم دستورنشین ایران بوده یعنی بزرگ‌ترین موبد زرتشتیان (موبد موبدان) ابتدا در ترک‌آباد و سپس در شریف‌آباد ساکن بوده است و به پرسش‌های دینی زرتشتیان هند (پارسیان) پاسخ می‌داده...از آن پس شریف‌آباد کم‌کم بر اثر مهاجرت زرتشتیان به یزد و تهران و دیگر نقاط نفوذ گذشته خود را از دست داده است» ( اشیدری، 1383 :53 -54).

  29 می 2016
 • (تصویر: باغ شازده ماهان)

  04 می 2016
 • ای قرایان سفر کنید تا پاک شوید که آب یک جای ماند بگردد (کیمیای سعادت ).

  اگر به منابع گذشته نظری بیافکنیم خواهیم دید که در فرهنگ عامه ما به سفر کردن و مسافرت  توصیه شده است و به دنبال آن، سفرنامه هایی هم درباره شهرهای ایران وجود دارد. سفر در لغت به معنای «از مقر خود به محل دیگری رفتن» است که این مهم در گذشته با دشواری های حمل و نقلی و مادی همراه بوده است و به نظر می رسد که در زمان کنونی این مشکلات تاحدودی مرتفع شده باشد.

  02 آوریل 2016
 • «یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است»(The tribune). در فرهنگ دهخدا آمده است که یزد به معنای ایزد و خداست. با ایزد و یزدان هم ریشه و معنی آن پاک و مقدس است(دهخدا1377: 23767).بسیاری چیزها در یزد بیننده را به نگریستن به آسمان وا می دارد. شاید قرار گرفتن این شهر در دل کویر به سبب خالی بودن از پوشش گیاهی است که زمینش را به آسمان پیوند می زند و نا خودآگاه باعث می شود در ادامه ی دیدن هر آن چه در اطراف ماست به آسمان بنگریم و شاید به همین دلیل باشد که ساکنان یزد هر چه بنا کرده اند را رو به آسمان ساخته اند. اشکال هندسی و به طور کلی همه چیز مفهومی را بیان می کند.

  22 دسامبر 2015
 • تصویر: پاپلی یزدی
  چندی پیش که مشغول وبگردی برای یافتن مطالب جدید در ارتباط با تاریخ شفاهی بودم، به مطلبی از خبرگزاری کتاب ایران برخوردم که در آن آمده بود قرار است کارگاه تخصصی «تاریخ مکتوب، خاطره‌نویسی و تاریخ شفاهی» با حضور افسانه نجم‌آبادی، پژوهشگر و استاد دانشگاه هاروارد و محمدحسین پاپلی‌ یزدی، نویسندة کتاب شازده‌حمام در مرکز اسناد و کتابخانة ملّی ایران برگزار شود. از متقاضیان شرکت در این کارگاه خواسته شده بود تا برای آشنایی مقدماتی با مباحث مطرح در این کارگاه، کتاب دو جلدی خاطرات شازده حمام را قبل از برگزاری کارگاه مطالعه کنند.

  08 ژوئن 2015
 • زمانی که چند ماه پس از پخش مستند «شب میراب» در انسان‌شناسی و فرهنگ، از محمد تهامی‌نژاد، کارگردان این مستند که پس از 33 سال، برای اولین بار بنمایش در می آید می‌خواهیم که برای تکمیل داده‌های یک یادداشت درباره این فیلم، به صورت اینترنتی به چند سوال پاسخ دهد، دو روز بعد با متن مفصلی از جانب وی مواجه می‌شویم که با دقت و علاقه خاصی نوشته شده و درواقع بخش‌هایی از پژوهش میدانی این مستند

   

  28 ژانویه 2015
 • یه حبه قند داستان ازدواج دخترى از یک خانواده ى سنتى یزدى است . او و خانواده اش که از مکان هاى گوناگون آمده اند در تلاش برگزارى رسوم و مناسک ازدواج  هستند . فیلم در گیر و دار روابط آن ها ، دغدغه ها، تضاد آرا و تشابهات فکرى و سلیقه اى شان مى گذرد و در انتها با مرگ دایى مراسم ازدواج موقتن به تعویق مى افتد . یه حبه قند داستان عشق ها و تردیدها نیز هست . داستان زوج یابى ، فرزندآورى یک نسل و دست آوردشان از زندگى مشترک : رضایت ها و نارضایى هاشان .

   

  06 ژانویه 2015
 • یزد شهری در ایران مرکزی و پایتخت استانی با همین نام است. این شهر بر فلات ایران و در عرض جغرافیایی 31 درجه و 54 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 54 درجه و 24 دقیقه شرقی، ارتفاع 1230 متری و در یک حوزه ی آبگیر داخلی که از حوالی کاشان تا بافق امتداد یافته و دشت کویر را در مجاورت خود دارد، استقرار یافته است. طی دوران اولیه شهر با عنوان کَثه شناخته می شد که بعد از قلعه و زندانی واقع شده بود که گفته می شد توسط الکساندر پایه گذاری شده است. بر اساس مشروحات تأسیسات بعدی در این مکان گسترش یافتند.

  17 مارس 2014
 • جشن سده ، یکی ازجشن های ایرانی ،است که در آغاز شامگاه دهم بهمن ماه در فاصله چهل روز از یلدا و پنجاه روز مانده به نوروز برگزار می شود جشن سده جزو جشنهای برابری روز و ماه نیست و تنها با تعیین فاصله از یلدا و نوروز تعیین میشود. در اشارات تاریخی گاه در پنج بهمن و پانزده بهمن به جشن سده اشاره شده است.

   در اشارات تاریخی این جشن همیشه به شکل دست جمعی و با گردهمایی همه مردمان شهر و محله و روستا در یکجا و با برپایی. مردمان در گردآوردن هیزم با یکدیگر مشارکت میکنند و بدین ترتیب جشن سده، جشن همکاری و همبستگی مردمان است

   

  18 فوریه 2014

صفحه‌ها