همدان

 • هفتمین نشست از پرونده «تأملی بر سینما و اندیشه محمدرضا اصلانی» به نمایش فیلم «دست های هگمتانه» مستندی بلند درباره همدان و گفتار دکتر محمدمنصور فلامکی درباره فیلم اختصاص خواهد داشت. این جلسه 12 دی ماه 1394، ساعت 18 در موسسه فضا برگزار می شود.

  این مستند بلند (110 دقیقه – 1387) با روایتی چند لایه، مروری کاوشگرانه بر تمامی هنرها و ثروت های فرهنگیِ هگمتانه؛ پایتخت مادها، دارد. فیلم از صدای مهتاج نجومی و فرهاد ورهرام و حضور شبنم زین العابدین بهره می​گیرد و توسط عباس حسین زاده و محمد بایسته، به ترتیب فیلم برداری و تدوین شده است. 

  27 دسامبر 2015
 • اگر یکی از تعاریف مقبول کلمه "فرهنگ "را مجموع مواریث مادی و معنوی ِ هر قوم و ملتی بدانیم که از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد فرهنگ مردم یا فولکور یک منطقه یا ایالت و شهر که معمولا از مقوله (خرده فرهنگ )ها محسوب می شود –خود همان بخش از میراث حیات روحی و معنوی قوم در طول تاریخ است که متضمن زبان گفتاری ،آداب ورسوم جاری ،آیین ها و باورها، مصطلحات و امثال ومانند اینهاست .در عصر جدید (پس از انقلاب صنعتی و مدنی)براثر تحولات اجتماعی (خرده فرهنگ )ها دستخوش دگرگونی ها ی بسیاری شده ،عناصر کارا ومانای آنها اغلب در  فرهنگ (کلان) ملی جوامع مستحیل گردیده است از این رو طی یک سده و نیم اخیر در همه جای دنی

  27 اکتبر 2013
 • این نقشه که از سایت «نقشه های جهان»(Maps of the World) گرفته شده است، تصویری عمومی از ساختار قومی ایران ارائه می دهد. در نقشه می توان، موقعیت آذری ها، بلوچ ها، تالش ها، ترکمن ها، عرب ها، قشقایی ها، کردها، گیلک ها، لرها، مازندارنی ها، و فارس ها را که آنها نیز به عنوان یک قومیت مطرح شده اند، مشاهده کرد. هر چند نمی توان این نقشه را به طور کامل پذیرفت و به خصوص سخن گفتن از فارس ها به مثابه یک قومیت قابل قبول نیست، اما نقشه در خطوط کلی اش می تواند به ما امکان به دست آوردن برآوردی از موقعیت ایران را بدهد.

  17 نوامبر 2009