مازندران

 • روایت 1: «از زمانی که یادم می آید خاله ام در پی این بود که خودش را به وزن ایده آلش برساند، در نتیجه روش های متعددی مانند؛ انواع رژیم های غذایی، عمل جراحی( گرفتن توده های چربی، یا جراحی معده)، ورزش کردن، داروهای لاغری و  ... را امتحان کرد. با این وجود نتوانست از شر اضافه وزنی که دچارش شده بود خلاصی پیدا کند. الان، او در سنین نزدیک به کهنسالی بوده و هنوز وزن زیاد گریبان گیرش است. این وضعیت تنها چیزی که عایدش کرده، ناامیدی ست. درنتیجه پیش خود تکرار می کند که دیگر هیچ چیز اهمیتی ندارد و به کار خودش در خوردن روزمره ادامه می دهد.

  24 ژوئیه 2016
 •  هر بار در بازگشت از سفر به خاطرات مبهم کودکی‌مان و در جستجوی «بهشت گمشده»، راهی سفری دیگر می‌شویم. سفر به روستاها. روستاهای کلاردشت برای نسل ما (نگارندگان) و نسل‌های پیش از ما، سرشار از حسرت است. حسرت تپه‌ها و دره‌های سرسبز، هیاهوی مردمان در کوچه پس کوچه‌های خاکی روستا، هی‌هی چوپان‌ها و دستان پینه‌بسته کشاورزان، عطر نان و کاهگل که از دریچه‌های چوبی خانه‌ها در فضای ده می‌پیچید و در راه مزرعه‌های گندم گم می‌شد. به باور ما، برای نسل ما، هنوز دستمایه‌های خیال توان مبدل شدن به واقعیت را دارد.

  22 ژوئن 2016
 • سناریو اول: در یک صبح دل انگیز که بازاریان کار خود را در بازار ساری شروع کرده اند ناگهان تلفنی زنگ می خورد و یکی از بازاریان بهشهر(بازاری دوم) به کمک فوری خود مبتنی بر مقداری پول است اشاره می کند. به عبارت دقیق تر این بازاری نیاز به پول دارد که تا نیم ساعت دیگر باید به او برسد در غیر این صورت متضرر می شود. بازاری اول ( بازاری در ساری) خودش از پس دادن پول برنمی آید بنابراین به بازاری سومی که در بهشهر بوده زنگ زده و از او می خواهد که به حساب بازاری دوم پول را واریز کند. نهایتا بازاری دوم با لبخندی گوشه لب از بازاری اول و سوم تشکر می کند.

  25 آوریل 2016
 • چكيده: كتيبه‌های به­ دست آمده نقش مهمي در شناخت دوره‌هاي فرهنگي و تاريخي دارند. بنابراین تغییر و تحول فرهنگی و اجتماعی در هر دوره را می‌توان با بررسی دقیق این کتیبه‌ها بهتر شناخت. اين مقاله با بررسي كتيبه‌های سنگي مسجد جامع آمل اهميت و نقش كاربردي این كتيبه‌ها را در شناخت رویدادهای فرهنگی و اجتماعی اين دوره مشخص مي‌نمايد اين دو كتيبه كه به زبان فارسي و به خط نستعليق نوشته شده‌اند يك دستور سلطنتي مربوط به شاه سلطان حسين صفوي است كه درباره شرایط فرهنگی و اجتماعي همان دوره صادر شده است.

  17 آوریل 2016
 • منوچهر ستوده ایران شناس، جغرافی دان و مورخ برجسته و از متخصصان  مهم فرهنگ گیلان و مازندران، روز جمعه گذشته 20 فروردین 1395، درگذشت. دکتر ستوده، استاد دانشگاه تهران  بود و بیش از 70 سال از عمر خود را صرف تحقیق و  پژوهش در  زمینه ایران شناسی کرده بود. انسان شناسی و فرهنگ، درگذشت این  دانشمند کم نظیر را به خانواده ایشان و به  عموم علاقمند فرهنگ ایران تسلیت می گوید.

  روانش شاد و  یادش همواره گرامی باد

  10 آوریل 2016
 • بررسی همه ی نقشه هایی که در قرون نخستین اسلامی برای ایران و به ویژه به صورت ناحیه ای برای سواحل جنوب دریای خزر توسط جغرافیدانان ایرانی و عرب ترسیم شده نشان می دهد که محدوده ی گیلان امروزی و مراکز جمعیتی آن در این نقشه ها به صورت ناقص و با دقت بسیار اندک نمایانده شده است. این نقیصه به ویژه در سه قرن نخست هجری قمری و حتا تا چند قرن بعد از این دوره نیز بسیار مشهود است.

  27 دسامبر 2015
 • عکس از فدائیان/ شصت و دومین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» با موضوع: «گدُارهای مازندران» روز یکشنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۴، از ساعت ۴ تا ۷ بعداز ظهر در  مکان جدید برگزاری نشست یکشنبه ها واقع در پژوشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار خواهد شد. در این نشست فیلم مستند «یک جمع گُداری» ساخته آقای فرشاد فدائیان٬ برای نخستین بار به نمایش در خواهد آمد. سخنران این برنامه آقای دکتر کیوان پهلوان (متخصص در حوزه فولکلور و موسیقی نواحی) هستند که با عنوان «فرهنگ و موسیقی گُداری» صحبت خواهند کرد.

  31 اکتبر 2015
 • هرچند تاریخ پژوهش‌هاي حوزه فولكلور در ایران به کمتر از هشتاد سال می‌رسد، تاکنون پژوهش‌های بسیاری درباره فولكلور اقوام صورت گرفته که بیشتر آن‌ها در خور اهمیت و دارای ارزش فراوانی است اما کیفیت تمامی کارهای انجام شده به یک اندازه نیست.

  18 اکتبر 2015
 • بررسی عوامل موثر بر توسعه صنایع دستی شهرستان ساری 

        چکیده :

  27 سپتامبر 2015
 • منطقه مازندران دارای روستاهای بسیار زیادی در بسترهای جغرافیایی کوهپایه ای، جلگه ای و ساحلی است که بیشتر این روستاها بخصوص روستاهای مناطق کوهپایه ای دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی هستند که ترکیبی از تپه، مرتع، جنگل، چشمه و رود همراه با باغها و شالیزارها می باشند. این روستاهای زیبا دارای میراث فرهنگی باارزشی در زمینه معماری روستایی با ساختار چوبی، چوبی گلی و صنایع دستی بومی با آداب و رسوم خاص در اعیاد ملی و مذهبی هستند که زیبایی های این روستاها را دو چندان می کند.

  روستاهای زیبای مازندران یا بهشت روی زمین

  31 اوت 2015

صفحه‌ها