لر

 • در جهان هنر، تبلور اسطوره گستره ی وسیعی دارد و هنرمندان چه به صورت خودآگاه و چه ناآگاهانه از اسطوره در آثار خود بهره مند می شوند. یکی از پربسامدترین این اساطیر، اسطوره ی آب است؛ که طی هزاره های اخیر، مخصوصاً در ایران باستان، به آناهیتا منسوب بوده و فرشته ی نگهبان چشمه ها و باران و نماد باروری و عشق تلقی می شده است؛ آناهیتایی که از طرفی هم با مفهوم پیروزی در جنگ در ارتباط است.

  12 ژانویه 2016
 • فرهنگ و تمدن به مفهوم قوم نگاری که آیین و رسوم را نیز شامل می شود ، تأثیرات زیادی بر عروسک ها به خصوص عروسک های دست ساز سنتی داشته است.لیلی دستی (بویگ) یکی از عروسک های دست ساز سنتی است که تحت تأثیر فرهنگ قوم لر شکل گرفته است ، هدف از انجام این پژوهش معرفی بیشتر این عروسک و نمایان کردن باورهایی که در نحوه ی بازی با این عروسک وجود دارد، می باشد.

   

  30 ژوئن 2015
 • در صنعت گردشگری در رابطه با گردشگر و جامعه میزبان، خوراک نه تنها به عنوان نیاز اولیه انسانی، بلکه به عنوان یک جاذبه در جایگاه مهمتری قرار دارد. سفر و گردش امروزه در قالب صنعت گردشگری بخش بزرگی از اقتصاد جهانی و برنامه­ های توسعه ­ای را به خود معطوف کرده است. دهه ­های اخیر در اقتصاد جهانی گردشگری به یکی از مهمترین بخش های صنعت خدمات تبدیل شده است. بخشی از اهمیت آن به خاطر دامنه وسیع خدمات مورد نیاز تولید ملزومات توریسم است. تولیداتی مانند: حمل و نقل، بسته بندی، اطلاعات، بازاریابی، خدمات مالی، بیمه و سایر موارد است.

  02 ژوئن 2015
 • لرستان، سرزمینی کهن و باستانی در جنوب غربی ایران همرز تمدن ایلام ، بیش از هر منطقه ای دیگر از ثبت نشدن تاریخ دیرینه اش رنج می برد. سرزمین بی تاریخ به مثابه انسان بی خاطره است و اگر نباشند بزرگانی برای ثبت خوشی ها و تلخ کامی های یک ملت چه بسا هویت قومی نیز به آرامی  به دست فراموشی سپرده می شود. تاریخ غضنفری یکی از معدود کتاب های ارزشمند تاریخی است که پس از سال ها انتظار جامعه لرستان و علاقمندان به مطالعه در این حوزه را شادمان کرده است.

   

  02 مارس 2015
 • در خوزستان پیوند دیرین بختیاری­ها با شاهنامه، امری است که بر کسی پوشیده نیست.پژوهش پیش رو با نگاهی به شاهنامه و گوشه هایی از فرهنگ روزمره­ ی بختیاری­ها و لرهای استان خوزستان، به دنبال پیدا کردن پاره­ای از این وجوه مشترک است. در مقایسه ­ی یافته های این تحقیق که به یاری مردمان بختیاری و لر به دست آمده است و یافته­ های بر­گرفته از شاهنامه این فصول مشترک به خوبی نمایان خواهند گشت.

  کلید واژه­ ها: خوزستان، شاهنامه، فرهنگ عمومی،لر و بختیاری.

  مقدمه:

  24 فوریه 2015
 • مجموعه ای که در پیش دارید گزیده ی اشعاری است که شعرای متقدم و متاخر دیار لرستان به گویش لری، زبان لکی و بعضا به زبان پارسی سروده اند. اشعاری که سینه به سینه از سالها بلکه قرنها پیش به ما رسیده است به علت فقدان تحصیلات کافی و قلت افراد با سواد، کمتر به صورت آثار مکتوب درآمده اند. برای مشاهده این مطلب در زیر کلیک کنید :

   

  آدرس نویسنده در انسان شناسی و فرهنگ
  http://anthropology.ir/node/26173

   

   

  07 ژانویه 2015
 •  کتاب اثری است تاریخی با تاکید بر سلسله والیان لرستان که توسط دکتر روح اله بهرامی و انتشارات  دانشگاه لرستان در سال 1388 به چاپ رسیده است.نویسنده در این کتاب با رویکردی تاریخی بیشتر قصد گردآوری داده ها و دسته بندی اطلاعات پیرامون این دوره تاریخی مهم در استان های لرستان و ایلام را دارد. کتاب با روایت به پایان رسیدن اتابکان لر تک به تک شخصیت های موثر در شکل گیری سلسله والیان لرستان را پیگیری می کند. شاید یکی از دلایل جذابیت کتاب تغیر رویکرد خطی در مطالعات تاریخی و تلاش به بررسی تاریخ از طریق شخصیت های اثرگذار است. در ذیل می توانید خلاصه ای از بخش های مختلف این کتاب را بخوانید :

   

  10 اوت 2014
 • روایت شده است، زمانی که تیمور لنگ برای تصرف لرستان به این سرزمین لشکر کشی کرد،سربازانش برای آنک ه جلوی پای خود را ببینند، مجبور شدند هنگام عبور از جنگل های انبوه لرستان، مشعل بیافروزند.از زمان حمله ی تیمور به لرستان نزدیک به هفتصد سال می گذرد ولی از آن جنگل های انبوه و بزرگ دیگر خبری نیست وهر روز شاهد قلع وقمع و ویرانی جنگل ها هستیم. چه عواملی موجب زوال جنگل های لرستان می شود ؟ راه مقابله با تخریب پوشش گیاهی و جنگلی استان چیست؟ تخریب پوشش گیاهی و جنگلی چه پیامدهایی به دنبال دارد؟

  ----------------------------------------

  10 می 2014
 • زیبایی و زیبایی طلبی بخشی از تمایلات انسانی برای کسب تعالی جسمانی است. زیبایی و زیبایی طلبی بخشی از تمایلات انسانی برای کسب تعالی جسمانی است. اما این میل طبیعی همواره با رویکردها و دیدگاه های مختلفی تحلیل شده است. تا پیش از عصر روشنگری جسم به عنوان بخشی از عالم مادی مورد انتقاد و بی توجهی قرار می گرفت یا حتی توصیه می شد برای تعالی روح ،افراد ریاضت ها و آسیب های بدنی را متحمل شوند.  اما این میل طبیعی همواره با رویکردها و دیدگاه های مختلفی تحلیل شده است.

  12 آوریل 2014
 •  موسوی،سید سیامک، 1380، سوگ سرایی و سوگ خوانی در لرستان، خرم آباد: انتشارات افلاک

  22 فوریه 2014

صفحه‌ها