کویر

 • (تصویر: روستای قلعه‌بالا)

  15 ژوئن 2016
 • مهرماه گذشته سفر سه روزه‌ای به بخشی از شاهرود در استان سمنان داشتم. سفری فرهنگی و به یاد ماندنی. چهارشنبه هفته‌ی دوم مهر با دخترانم و پدر و مادرم از ساری به سمت شاهرود حرکت کردیم. برای رفتن به شاهرود از ساری سه مسیر وجود دارد. یک اینکه از قائمشهر در جاده فیروزکوه به سمت تهران حرکت کنیم و قبل از شهر فیروزکوه  جاده‌ای که به سمت سمنان می‌رود را ادامه دهیم.

  08 ژوئن 2016
 • (تصویر: باغ شازده ماهان)

  04 می 2016
 • معرفی و بررسی یک فرایند در آغاز شهرنشینی: توتگانیسم (Toteganism)

  12 آوریل 2015
 • زمانی که چند ماه پس از پخش مستند «شب میراب» در انسان‌شناسی و فرهنگ، از محمد تهامی‌نژاد، کارگردان این مستند که پس از 33 سال، برای اولین بار بنمایش در می آید می‌خواهیم که برای تکمیل داده‌های یک یادداشت درباره این فیلم، به صورت اینترنتی به چند سوال پاسخ دهد، دو روز بعد با متن مفصلی از جانب وی مواجه می‌شویم که با دقت و علاقه خاصی نوشته شده و درواقع بخش‌هایی از پژوهش میدانی این مستند

   

  28 ژانویه 2015
 • فرهنگ عامه مملو از داستان ها و روایت هایی  است که  به موجودی خیالی به نام پری ، جان می دهد و او را بخشی از زندگی روزمره آدمی می بیند. ذکر نام پریگ در متون دینی زرتشتی  به عنوان یکی از یاران اهریمن ‏، محققان را به این باور رسانده است که پری ، ایزد بانوی باروری  پیش زرتشتی، با تغییر نگرش های مذهبی  جایگاه خود را در اساطیر زرتشتی به شکل منفی، باز تولید کرده است. اما آن چه حیرت بر انگیز است  رد پای پری در نگرش ها و باورهای عامه مردم است که هم چنان با نگاهی مثبت این ایزد بانوی کهن را طلب می کنند.

  14 دسامبر 2014
 • اکرم پدرام‌نیا، 1389 ، نفیر کویر، نشر قطره، 320 صفحه.
  کز نیستان تا مرا ببریده‌اند   
   از نفیرم مرد و زن نالیده‌اند    
  مولانا
  رمان «نفیر کویر» نوشته‌ی اکرم پدرام‌نیا که توسط نشر قطره به چاپ رسیده است حکایت‌گر درد و رنج و عشق

   

  07 اکتبر 2014
 • قدمت بنای مسجد جامع ساوه رابا توجه به معماری جبهه جنوبی وبخش‌هایی از جبهه شرقی و غربی می‌توان به نیمه هزاره اول نسبت داد.*(*مقاله سیر تحول معماری در مسجد جامع ساوه- مهندس محمد مهریار). ودر جای دیگر این مسجد را با قدیمی‌ترین مساجد اولیه در ایران یعنی تاریخانه دامغان و مسجد اولیه شوش وجامع عتیق یزد مقایسه می‌نماید. برای مشاهده عکس ها و متن در زیر کلیک کنید

   

   

   

   

  03 دسامبر 2013
 • امروز از دروازه روستای تاریخی و متروکه قدرت آباد گذشتم. چهار کوچه بزرگ و اصلی که تمام خانه ها را به هم مرتبط میکرده، جوی آبی که از وسط روستا میگذشته، خانه ها، اتاق ها، تنورها، انبارها، پنجره ها، آخور حیوانات، ستون ها، طاق ها، ... و کودکانی که سال ها از میان این کوچه ها دوان دوان راه خانه تا مدرسه را می رفتند و بر میگشتند. و دخترانی که غرق رویاهای خود در پستوی خانه ها مو شانه میکردند. و مردانی که که روزی بودند و فکر میکردند چرخ دنیا بدون آنها نمیچرخد. امروز از همه دروازه‌ها گذشتم و به همه اتاق‌ها سرک کشیدم. تاریخ بیشتر از همه بوی غرور آدم‌هایش را می‌دهد.

   

  23 اکتبر 2013
 • کویر مرنجاب، در استان اصفهان و در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کاشان واقع شده و از نظر تقسیمات سیاسی- اداری، بخشی از شهرستان آران و بیدگل محسوب می‌شود. مرنجاب درواقع، نام کاروانسرا و قناتی است که در زمان شاه عباس صفوی بنا نهاده شده و از آن پس، مناطق پیرامونی این بنا نیز به نام همان شناخته می‌شوند.

  01 سپتامبر 2013

صفحه‌ها