کرمان

 • (تصویر: باغ شازده ماهان)

  04 می 2016
 • با آوردن نامش در هر محفل و نقلى حتماً حضار یاد کرمان مى افتند. مثل همین حالا! با این حال او تنها عاشق کرمان و مردم آن منطقه نیست. به گواهى مرحوم دکترزریاب، مدرس فلسفه تاریخ و مدیر گروه سالهاى نه چندان دور گروه تاریخ دانشگاه تهران، دکتر محمدابراهیم باستانى پاریزى علاوه بر کرمان عاشق ایران و مردم آن نیز هست. «کسى نمى داند که در ذهن باستانى، ایران اصل است یا کرمان؟ پاریز فرع است یا کرمان؟ و اگر کسى به اوضاع جهان واقف نباشد و فقط نوشته هاى باستانى پاریزى را بخواند، خیال خواهدکرد که کرمان دل ایران است و پاریز دل کرمان.»...

  13 می 2015
 • قصه و افسانه قدیم‌ترین میراث فرهنگی بشر است. با مطالعة قصه‌ها و افسانه‌های ملل می‌توان دربارة اندیشه و گفتار مردم اطلاعاتی کسب کرد. آن زمان در می‌یابیم که چگونه می‌اندیشند و با رویدادهای تلخ و شیرین زندگی چگونه روبه‌رو می‌شوند. اگرچه ممکن است خود مردم از نفوذی که این قصه‌ها روی آن‌ها داشته بی‌خبر باشند، ولی در هر حال قصه‌ها با مهم‌ترین وسیلة آموزش و پرورش بوده‌اند.
  مرد رودباری و دختر بازرگان؛ افسانه‌های مردمان کرانه‌های رود هلیل. پژوهش و گردآوری: منصور علیمرادی، کرمان: انتشارات فرهنگ عامه، 1392. 314 ص.

  06 آوریل 2015
 • تصاویر: فاطمه رضائیان

  12 اوت 2014
 • از ریاضى لذت بردم.نه به زور ترکه و کتک؛ که با صبر و حوصله... مرد کهنسال برایت از اعداد چنان مى گوید که شیفته شان مى شوى. «پرویز شهریارى» از اعماق فقر برخاسته و برقله علم نشسته است. آن هم علمى که همه از آن گریزانیم: ریاضىات! «برخلاف خیلى ها زندگى غیرطبیعى نداشتم. در یکى از محرومترین روستاهاى کرمان در سال ۱۳۰۵ به دنیا آمدم. آنقدر فقیر بودم که با تمام جان کندن هاى پدرم باز هم خرج مان بیش از دخل مان بود. به طورى که مجبور بودیم ما هم به اتفاق مادر کار کنیم.» دوره اى که استاد شهریارى طى آن به دنیا آمده است جزو تاریک ترین دوران کرمان در تاریخ معاصر است...

  06 ژوئیه 2014
 • مقدمه ی مترجم: به طور معمول تاریخ ایران را به دو دوره ی کلی تاریخ ایران پیش از اسلام و تاریخ ایران پس از اسلام تقسیم ‌می‌کنند. تاریخ ایران پیش از اسلام یادآور دورانی پرشکوه از قدرت جهانی ایرانیان به عنوان یک قدرت بزرگ بین‌المللی است. از این دوران یادگارهای باستانی بسیاری در تخت جمشید، شوش، پاسارگاد، فیروزآباد، همدان، بوشهر و … به یادگار مانده که عظمت ایران در آن روزگار را به نمایش می کشند. پس از استقرار دین اسلام در سرزمین ایران که در نتیجه ی پیروزی اعراب مسلمان بر ساسانیان و فتح ایران توسط آنها روی داد، تحولات بسیاری در عرصه‌های اجتماعی، مذهبی و سیاسی ایران به وجود آمد.

  12 می 2014
 • مردم کرمان باد را، یکی از نعمات بزرگ خداوند برای بشر می­دانند. خطه کرمان چون در منطقه­ای کویری واقع شده است وزش باد در آن در ایام مختلف و با شدت و ضعف و با نام­های گوناگون همراه است، مثل باد زرد، باد سیاه، باد فصل، باد بهاری، باد پاییزی(باد خزون)، باد قبله، باد مخالف، تیفون باد، باد چاق، باد دشت، باد سُوم، باد شمال، باد کوه و باد لَوار.

   این نوشتة مختصر، نگاهی دارد به انواع باد در کرمان و اصطلاحات و باورهایی که مردم نسبت به آن دارند.

  باد زرد:

  20 می 2013
 • روز پنجم دی ماه 1382، شهری از شهرهای ما با خاک یکسان شد و ده ها هزار نفر جان خود را از دست دادند.  واقعه ای که هر چند سال یک بار در گوشته ای از این پهنه زلزله جیز رخ می دهد. آسیبی که نه تنها حاصل واقعه ای طبیعی است بلکه  نتیجه عدم آمادگی ما در مقابله با چنین  رویدادهایی است. به مناسبت  سالگرد زلزله بم ، چندین برنامه در این هفته و هفته آینده برگزار می شود که در زیر به آنها اشاره می شود.

  24 دسامبر 2011
 • همراه وارد شدن جوامع به شکلی از ارتباطات جهانی از خلال فرایند شهرسازی زنان نیز وارد فضاها و مکان های بیرونی شهر شده اند. با وارد شدن زنان به فضاهای بیرونی شهر، نوع ارتباط زنان با فضای خانه هم تغییر می کند. امروزه جامعه ی ایران هم با وارد شدن به شکلی از ارتباطات جهانی برای حفظ استقلال، تمایز و دوام خود باید بتواند به فرایند معناسازی و پروسه ی هویت سازی رفتارها و نگرش های خود برسد. از همین روی بررسی فضاهای شهری هم بیش از گذشته مورد توجه محققین قرار گرفته است.

  29 اوت 2011
 • در رثای استاد محمود روح الامینی

  14 مارس 2011

صفحه‌ها