کرد

 • منظر فرهنگی یک ناحیه است که توسط انسان ها درک می شود، منظر محل تجلی متقارن روابط متعدد موجود در یک دوره خاص بین افراد یک جامعه در یک قلمرو و تپوگرافی مشخص است که نمود آن در نتیجه فعالیت فاکتورهای طبیعی و انسانی در طول زمان و ترکیبی از هردوی آن هاست و شخصیت آن از اثر متقابل مولفه های طبیعی و انسانی ناشی می گردد. (Council of Europe , 2000)

  20 ژوئیه 2016
 • نگاهی دیگر به شرق و جنوب شرق ترکیه[i]

  : نویسنده: کامیل احمدی[ii]، ریچارد لیم[iii]، متین چولهاغول[iv]، ایسه ستورکنبووم[v] و دیگران

  تعداد صفحات: 671 صفحه

  قطع کوچک

  20 ژوئیه 2016
 • نام کتاب: آئینه ی سنندج

  نویسنده: برهان ایازی

  ناشر: مولف

  سال انتشار: 1371

  کتاب مصور می‌باشد

  تعداد صفحات: 888 صفحه

   

  کتاب آئینه سنندج مونوگرافی  شهر سنندج است که توسط شخصی غیر مردمنگار (که تحصیلات وی تا کلاس ششم ابتدایی است) نگاشته شده است اما در نوع خود کتابی است بسیار با ارزش و در مواردی که کسی بخواهد در مورد سنندج بنویسد، نمی‌تواند این کتاب را نادیده بینگارد.

  13 ژوئیه 2016
 • گزارش نشست تخصصی "بازشناسی فرآیندهای طراحی معماری در هورامان"

  تاریخ برگزاری: 8 تا 10 خرداد 1395

  محل برگزاری: شهر هورامان تخت-کتابخانه صیدی

  برگزار کنندگان: استانداری استان کردستان با همکاری دانشکده معماری پردیس هنرهای زییا دانشگاه تهران و تیم پژوهشی منظر فرهنگی هورامان

  29 ژوئن 2016
 • جنگلهاي بلوط را در پاييز 1354 به ياد ميآورم. پاييز منطقه مريوان و بانه و هورامان شاهکاري از رنگند. آن سال يکي از نمايشهايم «افسانه ترس» را همراه با گروه تئاتر شهاب به سرتاسر کردستان برده بوديم و بماند که چه تجربه عجيبي بود و در سايه بيپرواترين دشمنيها، هرگز تکرار نشد.

  13 ژوئن 2016
 • پوستر: مرضیه جعفری /  هشتادو هفتمین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ با عنوان «فرهنگ کرد» در روز یکشنبه 9 خرداد 1395 در پژوهشگاه فرهنگ٬ هنر و ارتباطات برگزار خواهد شد. در این نشست فیلم «نیان» اثر کیوان مجیدی نمایش داده می شود. سخنرانی‌ های این نشست توسط آقای دکتر قطب الدین صادقی (نویسنده و کارگردان) با عنوان «شخصیت و فرهنگ کرد در آثار نمایشی ایران» و دکتر محمدعلی سلطانی (پژوهشگر، نویسنده و تاریخ نویس) با عنوان «دین و آیین در فرهنگ کرد» انجام خواهد شد.

  مکان: میدان ولی عصر، خیابان ولی عصر، خیابان دمشق، شماره 9، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

  28 می 2016
 • اولین نشست تخصصی "باز شنسی فرآیندهای طراحی معماری در هه ورامان" از تاریخ 8 تا 10 خرداد ماه 95 در محل کتابخانه سیدی شهر هورامان تخت برگزار می گردد.
  این در حالی است که امروزه توجه به معماری بومی سکونتگاه های روستایی به عنوان بخش بزرگی از ثروت های فرهنگی یک جامعه، از مهمترین سیاست های مداخله در مناطق زیستی برای دستیابی به توسعه پایدار محسوب می گردد. زیرا نسل های متمادی گروه های انسانی توانسته اند در تعامل با محیط پیرامونشان و در پاسخگویی به نیاز های حیاطی خود، در طول هزاران سال، تمامی وجوه سرزمین را سنجیده و بهترین جواب را دریابند.

  25 می 2016
 • شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به جشنواره‌های فرهنگِ اقوام ایرانی که در آن غذاها، لباس ها، موسیقی و صنایع دستیِ هر استان معرفی می‌شود؛ رفته باشید و یا گزارش آنرا در رسانه‌ها دیده باشید. در این جشنواره‌ها آنچه که جالب به نظر می‌رسد زندگیِ مملو از رنگ‌های شاد اقوام مختلف ایرانی است. لباس‌های محلّی زنانی که در این جشنواره‌ها حضور دارند یک ویژگی مهم دارد و آن تنوّع در سبک و رنگ لباس ها؛ ضمن حفظ هنجارهای مرسوم است.

  11 آوریل 2016
 • این مقاله تالیف و تلخیصی است از دو مقاله­ی آقای یحیا ذکا  تحت عناوين:    " رقص در ایران پیش از تاریخ" مجله موسیقی، سال 1343؛ و  " تاريخ رقص درايران".مجله هنر و مردم، دوره16، ش188 (خرداد57)

   

  کۆنەوارناسی هەڵپەڕکێ[1]

  ساماڵ عرفانی

  05 آوریل 2016
 • وقتی از تقویم صحبت می­شود یعنی علم مربوط به محاسبه­ی روز ، ماه و سال که بر اساس جابجایی و گردش خورشید و ماه و ستارگان و انطباق آن با شرایط جوی و رویدادهای مهمی که در زندگی بشر بوده و در نزد اقوام مختلف در مناطق متفاوت اختلافی در مبدآ و آغاز سال به وجود می­آورد است.

  05 آوریل 2016

صفحه‌ها