عرب

 •  

  03 ژوئیه 2016
 • "باید همه چیز را خاتمه یافته تلقی کرد" به گمانم این عبارت زاها حدیدِ متقدم در گفت و گوی سال 1983 اش با مجله ال کروکی شماره 52 گویای نوع نگاه اوست به وظیفه ای که برای خودش تعریف کرده و جهت گیری اش در مواجه با تاریخ و البته مدرنیته ها:"مدرنیته جدید، نمی بایست سرگرم تولید ان چه که جنبش مدرن [یا مدرنیسم] ایجاد نموده است باشد. . . برای شروع حرکتی نو، بهتر است همه چیز را خاتمه یافته تلقی نمود."

  26 ژوئن 2016
 • "خمسون حانة وحانة" قصص ذاتیة تبیح بأسرار کاتبها وأساریره، وذلک قبل أن یتعرف القارئ علیه، ودون أن ینظر إلی سیرته التي استهل بها کتابه ومسیرة حیاته المخطوطة بنکهة السخریة.

  21 ژوئن 2016
 • «زندگی به عنوان سیاست»، کتابی است که در آن آصف بیات داده‌های تجربی و تلاش‌های نظری که در طول مدت کار علمی‌اش با آن‌ها درگیر بوده را برای بررسی جنبش‌ها و تغییرات اجتماعی در میان جوامع خاورمیانه به کار می‌گیرد. بیات با اشاره به مجادلات نظری حول توسعه و دموکراتیزه شدن در خاورمیانه که به زمینه‌های تحقیقی مختلفی من‌جمله جنبش‌های اجتماعی، مطالعات خاورمیانه و روابط بین‌المللی مربوطند بیان می‌دارد که زندگی اجتماعی در خاورمیانه هرروزه دگرگون می‌شود. اما این دگرگونی به شکلی است که عموما از نظرگاه مشاهده‌گران غربی بیرون مانده و توسط حاکمیت سیاسی و قدرت‌مندان در منطقه مرتبا سرکوب می‌شود.

  19 ژوئن 2016
 • درفردای اعلام آتش بس درسوریه توسط روسای جمهوری روسیه و آمریکا، ولادیمیر پوتین و باراک اوباما، فضایی تب آلود به چشم می خورد.  این آتش بس که در نیمه شب شنبه ۲۷ فوریه برقرارشد، درحال حاضر به طور نسبی رعایت شده و شورای امنیت سازمان ملل نیز آن را تائید کرده است.  به خلاف بدگمانی ای که درغرب به چشم می خورد، در اینجا، بدون خوشبینی مبالغه آمیز، گرایش به این باور است که چنان که رئیس جمهوری روسیه گفته: «در متوقف کردن حمام خون، گامی واقعی به پیش باشد».

  28 می 2016
 • "الأمثال المقارنة بین العربیة والفارسیة" کتاب أعدّته الدکتورة منصورة زرکوب (1340 ش / 1961 م)، أستاذة اللغة العربیة وآدابها بجامعة أصفهان الإیرانیة. نُشر هذا الکتاب الذي یدخل تحت عنوان "الأدب المقارن"، مِن قِبل دار نشر جامعة أصفهان (انتشارات دانشگاه اصفهان) في عام 1393 ش / 2014 م، في 494 صفحة.

  أما عدد الأمثال العربیة فهو 2133 مثلاً، وبما أن هناک أمثالاً عربیة وَجدت لها الباحثة أکثر مِن معادل فارسي، فنری عدد الأمثال الفارسیة تفوق العربیة. وهناک أمثال عربیة لم تعثر زرکوب علی ما یعادلها، فقامت بخلق، وإبداع معادل لها.

  24 می 2016
 • در یمن ،  یک سال جنگ برای هیچ

  عربستان سعودی و متحدانش درشکست دادن جنبش حوثی که همچنان پایتخت یمن، صنعا را کنترل می کند، درمانده اند.  درحالی که دیپلوماسی درجامی زند، خسارات ناشی از درگیری افزایش می یابد و کشور فاجعه ای انسانی را تجربه می کند.

  23 می 2016
 • حسن فتحی، معمار نوبی تبارِ مصری (1900-1989)، بدان دلیسته بود که از فناوری های ساخت و ساز باستانی (آجر خشتی) استفاده کند و بناهایش را برای فقیرترین اقشار جامعه بسازد. او نظریه های خود را که بر احترام به سنت های نیاکانی، مشارکت دادن مردم در ساختن مسکن هایشان  و در انتخاب  زیباشناسانه کیفیت تاکید داشتند، در ساخت و سازهایش به کار می برد. روش فتحی را از جمله در  بنای دهکده  جدید گورنا  می بینیم.

  14 می 2016
 • العنف الجسدی لیس سوی التعدی علی الآخرین ولا اعلی و اشد عنفا و الما. بل کذلک العنف النموذجی هو العنف المعادی ضد معتقدات ونماذج شخص او فئه خاصه و هذا النوع من العنف لم یقل اهمیه وتاثیرا و عمقا من العنف الجسدی. فی العنف النموذجی لقد تستهدف نماذج واصول فئه خاصه وغالبا ما، لم تکن هذه الحرکه علی اساس وعی و معرفه کافیه او ربما هی نتیجه عدم المعرفه او صوره خاطئه. والصمت و تقبل هذا النوع من السلوک والعنف هو بسبب عدم المعرفه حول الفئه الاخری.

  19 آوریل 2016
 • هیچ کسی متعصب به دنیا نمی آید. بنابراین برای آنکه دانش آموزان  دچار تعصب گرایی [سلفی] نشوند، آموزش و پرورش دائما باید شناخت را در آنها افزایش دهد و توهم زدگی را در آنها، شناسایی کند. نخستین اصل سازمان  یونسکو در هنگام بنیانگزاری اش، بر آن  تاکید داشت که جنگ طلبی پیش از هر کجا، در ذهن انسان ها زاده می شود و به همین دلیل این سازمان تاکید داشت آموزش را بر محور صلح  توسعه دهد.

  13 آوریل 2016

صفحه‌ها