ژاپن

 • بايد بين بچه دار شدن و موقعيت شغلي، يکي را انتخاب کرد

   

  از هر سه زن ژاپني شاغل دو نفرشان وقتي مادر مي شوند از کار دست مي کشند . رسيدگي به بچه ها، نبود دورنماي شغلي و وجود تبعيض ها از جمله دلايل متعدد انصراف و کناره گيري از محيط کار به شمار مي رود .اين موضوع کشور را در موقعيت نگران کننده اي فرو برده : با پير شدن جمعيت، مجمع الجزاير ژاپن نزديک به ٤ , ٦ ميليون نفر از شاغلين خود را تا سال ٢٠٢٥ از دست خواهد داد .

   

  07 ژوئن 2016
  1. اتیتا، کانا، داستان­ها و افسانه های مردم ژاپن، انتشارات قاصدک، 1381.
  2. ادوین اولدفادر، ریشاوئر، ژاپن در گذشته و حال، ترجمه حسین نجف آبادی، تهران، انتشارت علمی، 1379.
  3. ارهارت، بایرون، دی‍ن‌ ژاپ‍ن‌: ی‍ک‍پ‍ارچ‍گ‍ی‌ و چ‍ن‍د گ‍ان‍گ‍ی‌، ت‍رج‍م‍ه‌ م‍ل‍ی‍ح‍ه‌ م‍ع‍ل‍م‌، ت‍ه‍ران‌ : س‍ازم‍ان‌ م‍طال‍ع‍ه‌ و ت‍دوی‍ن‌ ک‍ت‍ب‌ ع‍ل‍وم‌ ان‍س‍ان‍ی‌ دان‍ش‍گ‍اه‍ه‍ا (س‍م‍ت‌)‏، ۱۳۸۴.
  4. استنلی بیکر، جوان، هنر ژاپن، ترجمه عسکری پاشایی و نسترن پاشایی، تهران، فرهنگستان هنر، 1384.
  18 می 2016
 • "شبیه یک شرح حال"[2]، عنوان کتابی است که توسط"اکیرا کوروساوا" نوشته شده که با شجاعت والبته حضور ذهن، زندگی شخصی وهنری خود را باز گو می کند.                                                                                            

  11 می 2016
 • گفتگو با آقای دکتر صحت - دانشکده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی

  لطفا خودتان را معرفی بفرمایید و در کمی در رابطه با رشته تحصیلی و حوزه کاری تان بگویید.

  من دکتر سعید صحت فرغ التحصیل دانشگاه توهوکو هستم و از سال 1998 تا 2003 در شهر سندایی ژاپن بودم. در حال حاضر هم در دانشكده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی در گروه مدیریت بازرگانی و بیمه عمدتا در حوزه مدیریت بیمه و مدیریت منابع انسانی مشغول به تدریس هستم.

  04 می 2016
 • گفتگو با آقای A- دانشگاه تهران- 20/10/90

  - لطفا خودتان را معرفی بفرمایید و کمی در رابطه با رشته تحصیلی و حوزه کاری تان بگویید.

  27 آوریل 2016
 • بررسی تطبیقی و زیباشناختی کرسی و تجهیزات جانبی آن؛ درکنار ويژگي­هاي زیباشناختی و مقایسه با  كوتاتسو در برخي عادت های مردم ژاپن

  20 آوریل 2016
 • در این مقاله سعی شده­ است زیباشناختی کرسی و تنوع ساخت و جایگاه آن در معماری خانه­ های ایرانی تعریف گردد هم­چنین نحوه­ ی برپاکردن کرسی، طریقه­ ی ایجاد آتش و تجهیزات لازم برای آن و سوخت کرسی بیان شده وبه  تعریف  ابزار جانبی پرداخته شده­ است، تجهیزاتی که با کرسی در تعامل نزدیک هستند اما همیشه هویتشان در حاشیه­ ی هویت کرسی مخفی مانده­ اند. در قسمت­هایی از این بررسی گاهی فرهنگ­های بومی و حاکم آنقدر در محصول و نحوه­ ی به کارگیری آن تنیده بودند که جزء لاینفک آن گشته­اند و بیان کاربرد ابزار بدون فرهنگ استفاده آن غیر ممکن می­نماید.

  نصیبه سلطانی رمضان زاده[1]  گلنار زمانی[2]

  09 مارس 2016
 • در بیشتر کشورهای در حال توسعه­، مشکل مسکن از اساسی ترین مشکلات دولتها محسوب می شود. امروزه یکی از راه حل­های مسکن را کوچک سازی آن مطرح می کنندو تعداد زیادی از مسئولین و برنامه ریزان­،هر روزه درمان مشکل مسکن را در کوچک شدن آن بر می­شمارند. بطور حتم مساحت مسکن متغیری است که به فرهنگ عمومی هر جامعه تعریف شده و در جوامع مختلف، متفاوت است. 

  01 مارس 2016
 •   بحث امروز من درباره مساله وجود در انیمیشن ژاپنی است، عنوانی که نسبتا جاه طلبانه به نظر می رسد. صادقانه بگویم، وقتی از من خواسته شد تا در انجمن امریکایی فلسفه سخنرانی کنم وسوسه شدم کاری را انجام دهم که زیاد دور از دسترس نباشد _ شاید فقط یک کپسول تاریخ سریع از انیمیشن ژاپنی. بگذریم، مادر من تحسین کننده ویلیام جیمز (William James) بود، فیلسوفی که به خاطر اعتقاد به پراگماتیسم شناخته می شود، و من خودم در خانه ای بزرگ شدم که ویلیام و هنری جیمز برای مادرشان درکمبریج، ماساچوست ساختند.

  23 فوریه 2016
 • با توجه به اینکه ژاپن از واقعه منچوری (Manchurian) سال 1931 تا تسلیم شدنش در سال 1945 پیوسته درحال جنگ بود، یافتن شرایط مناسب برای آفرینش هنری در این سال ها آسان نبود. در واقع، این نبرد خسته کننده موانع بسیاری را از جوانب متعدد برای هنر نقاشی در ژاپن بوجود آورد. هنرمندانی که عضو جنبش آوانگارد در اروپا بودند مجبور به بازگشت به وطن شدند و جو فرهنگی که روز به روز محافظه کارانه تر می­شد، هنرمندانی را که در دهه های 1920 و 1930جذب آبستره و سبک های نوین دیگر شده بودند واداشت تا به نقاشی واقع گرا که سهم کمتری از تجربه گرایی می برد، روی بیاورند.

  16 فوریه 2016

صفحه‌ها