زرتشتی

 • پرُدس اُکتُر شروو

  لیکن افتخار/ هرگز نمی میرد/ برای آن که قادر است به چنگش آورد. (اِدای منظوم، هاوه مال، 76) پرُدس اُکتُر شَروو در 30 دسامبر 1944 به دنیا آمد. زادگاهش شهر استِین شِر بود، بندر کلیدی و مهمی در ابتدای خلیج (فیورد) بیتستاد، از شاخابه های خلیج ترُندهِیمس در ولایت نُرد – ترُندِلاگ در نروژ. پدرش، آسبیُرن، اهل بیُرنُر در کرانه غربی و مادرش، آنا، اهل جزیره لِکا بود. بستگان پدری او در اصل از جزایر شَروویا آمده بودند و نام خانوادگی او از همین جا سرچشمه می گیرد.

  13 اکتبر 2015
 • در فرهنگ ایرانی جشن های بسیاری وجود دارد که یادگار دوران کهن و قبل از اسلام می باشد. این جشن ها که ریشه در باورها وآیین های باستانی کهن دارد با وجود تهاجم های ویرانگر اقوام مختلف به خاک ایران نه تنها از بین نرفته بلکه هنوز هم در میان عامه مردم مقبولیت داشته و اجرا می گردد. پژوهش حاضر به بررسی آیین جشن سده و نحوه ی برگزاری آن در دوره معاصر پرداخته است و با بررسی در ادبیات و شعر ایرانی مقبولیت و باور داشت مردم نسبت به این آیین را مورد بررسی قرار داده است.

   

  چکیده

  28 ژانویه 2015
 • رویکرد متعارف نسبت به موضوع «شر»، به صورتی ژرف و گسترده با مفهوم «ممنوعیت» و «گناه» پیوند خورده است.

  10 ژانویه 2015
 • یکی دیگر از سکانس هایی که در فیلم می بینیم صحنه ای است که جمشید به روایتی نشسته و عکسی از شاه جهان بر دیوار پشت سرش خودنمایی می کند. صورت این دو تصویر به طرز قابل توجهی شبیه هم هستند و گویی شاه جهان از خلال کالبد جمشید زنده شده و به عرصه حیات بازگشته است. در حالی که می دانیم چنین امری محال است اما واقعاً یکی از تلاش های انسان در عرصه جاودانگی بازتولید بیولوژیکی اش در قالب فرزندآوری است و فرزند امتداد او در شکل زیست شناختی اش محسوب می شود...

  07 ژانویه 2015
 • میرفخرایی، مهشید، 1392،بررسی دینکرد ششم، تهران: پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، چاپ اول، 490 صفحه

  01 نوامبر 2014
 • تصویر: داریوش

  06 می 2014
 • منطقة البروج آسمان را به 12 بخش برابر تقسیم می کند. اما صورتهای فلکی در فضایی برابر تقسیم نشده اند و برخی بسیار نزدیک به هم اند و برخی دیگر ازهم بسیار دورند. چنین اتفاقی صرفا به این دلیل است که منطقة البروج طی دورانی سه هزار ساله شکل گرفته است. این 12 صورت فلکی به عنوان «خانه» در نظر گرفته می شدند که خورشید در سفر سالیانه ی خود در آنها هر ماه سکنی می گزید. انطباق سفر خورشید در این دوازده صورت فلکی در گاهشمار بابلی دیده می شود و نام ماهها همان نام نشانه های منطقة البروج شدند و سال هم در آغاز فروردین یا 21 مارس امروزی آغاز می شد.

  18 مارس 2014
 • نوروز قدیم‌تر از زردشت است و ارتباطی بدین مذهب ندارد. قرن‌ها است که مردم این سرزمین نوروز را جشن می‌گیرند. عیدی که در میان جشن‌های ملی و مذهبی جهان قدیم‌ترین اعیاد به‌شمار می‌رود و تا کنون هیچ محققی نتوانسته به‌طور قطع و یقین معلوم کند که آغاز این جشن چه زمانی بود و برپاکنندگان آن برای نخستین‌بار در کدام سرزمین این جشن را برپا داشته‌اند.

  16 مارس 2014
 • پوشش زنان و مردان در دین زرتشتی تابعی از شرایط اجتماعی ، اقلیمی و فرهنگی حاکم بر دوران خود بوده است. هر چند متون زرتشتی اشاره مستقیمی به رعایت حجاب یا بیان جزئیات آن نداشته اند، اما توصیه های مذهبی به مردان و زنان برای رعایت اصول اخلاقی بیانگر اهمیت پوشش زنان و رعایت شٲن آن  در جامعه ایرانی بوده است . پوشش زنان زرتشتی به نوعی بیانگر میراث کهن ایرانی است که رد پای آن در پوشش محلی برخی از نقاط کشور پهناورمان همچنان باقی مانده است.

   

  برای خواندن این متن در زیر کلیک کنید:

   

   

   

  08 مارس 2014
 • آقای ابراهیم پور داود در تاریخ هشتم اسفندماه 1341 سخنرانی مبسوط و جالبی در باره « زرتشت و دین او » در انجمن فرهنگی ایران و فرانسه ایراد کردند که ضمن تشکر از آقای پور داود و انجمن فرهنگی ایران و فرانسه – که اجازه نشر این سخنرانی را دادند- اینک به درج خلاصه ای از آن مبادرت میشود.

   

  بسیار خوشوقتم که فرصتی به بنده داده شد تا در این انجمن چند دقیقه ای با شما صحبت کنم.

  از رئیس محترم این انجمن بسیار سپاسگزارم که کلمات محبت آمیزی نسبت به بنده فرمودند.

  29 سپتامبر 2013

صفحه‌ها