روس و اسلاو

 • روسیه در کشاکش میان عزم مدرن سازی دستگاه نظامی ــ صنعتی خود و واقعیت های اقتصادی از کار افتاده، در جستجوی آن است که مرتبه سوق الجیشی خود را باز یابد. این کشور به رغم تأخیرهای تکنولوژیکی، همچنان در رده دوم صادر کنندگان جهانی جنگ افزار جای دارد.

  12 ژوئیه 2016
 • می پرسید آیا من عشقی، به جز عشق افلاطونی هم داشته ام؟  آری و خیر. اگر پرسش خود را به گونه ای دیگر  مطرح کرده بودید، مثلا می پرسیدید: «آیا شما به حس خوشبختی ِ یک عشق ارضا شده، دست یافته اید؟» : می گفتم: خیر، خیر و خیر. به نظر من، پاسخ پرسش شما در موسیقی من نهفته است. از من بپرسید: آیا قدرت، قدرت عظیم این احساس را درک می کنم؟  و من می توانم بگویم: آری، آری و آری. و باز هم تکرار کنم که من  بارها تمام تلاش خود را به کار برده ام تا اندوه و شادمانی های  عشق را در موسیقی خود به بیان در آورم.

  09 ژوئیه 2016
 • شماره 52 مجله سينما و ادبيات منتشر شد. الكساندر ساكوروف كارگردان مطرح امروز روسيه كارگردان نيم‌ويژه‌نامه اين شماره مجله است كه همراه با گفت‌وگويي اختصاصي كه در جشنواره فجر بين‌الملل با اين كارگردان انجام شده پرونده سينماي جهان اين شماره را كامل مي‌كند.

  30 می 2016
 • درفردای اعلام آتش بس درسوریه توسط روسای جمهوری روسیه و آمریکا، ولادیمیر پوتین و باراک اوباما، فضایی تب آلود به چشم می خورد.  این آتش بس که در نیمه شب شنبه ۲۷ فوریه برقرارشد، درحال حاضر به طور نسبی رعایت شده و شورای امنیت سازمان ملل نیز آن را تائید کرده است.  به خلاف بدگمانی ای که درغرب به چشم می خورد، در اینجا، بدون خوشبینی مبالغه آمیز، گرایش به این باور است که چنان که رئیس جمهوری روسیه گفته: «در متوقف کردن حمام خون، گامی واقعی به پیش باشد».

  28 می 2016
 • نظامیان روسی بعد از عبور دشوار از میدان سنگلاخی و پر پیچ‌ و خم کوهستانی توانستند کنترل ورودی روستای بالاخانی (1) را بدست بگیرند. آن‌ها قبل از اینکه به خودروها اجازه عبور از زیر نورافکن‌ها و مرز ساخته شده از کیسه‌های شن را بدهند، مسلسل‌ به دست، صندوق آن‌ها را بازرسی می‌کنند. در این روستای کوهستانی در اونتسوکول (2) فرد خارجی یک مهمان ناخوانده است و چندان احترامی ندارد.

  29 آوریل 2016
 • در دوران قاجار و پهلوی تعدای فیلم گزارشی، مستند وداستانی توسط فیلم سازان  امپراتوری روسیه  و کشور شوروی در ایران و یا در باره ایران ساخته شد. این فیلم ها، اسناد و منابع مهم تاریخی  از زندگی در کشور ما  محسوب می شوند.(همانطور که فیلم های میرزا ابراهیم خان عکاسباشی و خانبابا معتضدی همچنین علف  و کاروان زرد نیز اسناد مهمی هستند).

  24 آوریل 2016
 • تبادل خوشامدگویی ها موجب شگفتی شد.  در ۱۷ دسامبر گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تمایل و ترجیح خود را نسبت به یکی از نامزدهای انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه یعنی میلیاردر نیویورکی دونالد ترامپ ابراز کرد.  او با توصیف ترامپ به عنوان «مردی درخشان و سرشار از استعداد» او را «پیشتاز بزرگ رقابت های ریاست جمهوری» نامید.  آقای ترامپ، با وجود امکان آسیب دیدن موقعیتش در حزبی که شمار زیادی از محافظه کاران نو از خود می پرسند که از روسیه بیشتر منزجرند یا ایران، با گرمی نسبت به توصیف ولادیمیر پوتین واکنش نشان داد و گفت: آقای پوتین «واقعا کشور خود را اداره می کند.  رهبری است پرتحرک، که او را از

  17 آوریل 2016
 • پس از انعقاد قرارداد ترکمانچای در پنجم شعبان 1243ه.ق(22 فوریة 1828)، از طرف تزار روسیه نیکلای اول (1825-1855)، الکساندر سرگیویچ گریبایدوف که متصدی و منشی امور سیاسی ستاد فرماندهی روسیه بود و در طرح و تنظیم شرایط معاهدة ترکمانچای سهم بسزایی داشت به سمت وزیر مختار روانة ایران شد.

  From Tabriz to St.Petersburg:Iran’s Mission of Apology to Russia in 1829. George A.Bournoutian. California: Mazda, 2014. 333p.

  05 آوریل 2016
 • داوید فوئنکینوس، رمان نویس فرانسوی در سال1974 در پاریس متولد شد. او تحصیلات ادبی خود را در دانشگاه سوربن به پایان برد و در عین حال دستی هم بر موسیقی جاز داشت که این موسیقی، او را به سمت حرفه تدریس گیتار سوق داد. بااینهمه، قلم و کاغذ شوق اصلی او را تشکیل می دهد. فوئنکینوس نخستین رمان خود را در سال 2002 در انتشارات گالیمار به چاپ رساند و جایزه فرانسوا موریاک را برای آن دریافت کرد. با وجود این جایزه و نیز اینکه شوخ طبعی، یکی از ویژگی های نخستین نوشته های اوست، اما در ابتدای کارش چندان شناخته نشد و با خویشتنداری به نوشتن ادامه داد.

  03 فوریه 2016
 • ارتش روسیه به آوردگاه روسیه گام نهاده است تا ضمن دفاع از منافع سوق الجیشی، پایبندی خود را به همپیمانی های منطقه نشان دهد. پرزیدنت ”ولادیمیر پوتین“ با تأکید مجدد بر همکاری دیرینه با رژیم آقای ”بشار اسد“ امیدوار است بتواند در پویش پیکربندی دوباره [مناسبت قدرت در] خاورمیانه وزن و وقر بیشتری یابد. اما با اینکار خطر بر ملا کردن محدودیت های قدرت روسیه را نیز به جان می خرد.

  01 فوریه 2016

صفحه‌ها