خراسان

 • اهمیت موضوع ترافیک در هر جامعه ای یک واقعیت اجتماعی است، که ناشی از مسائل مختلف شکل می گیرد. بارزترین نکته اینجاست؛ انسانی که با تمام توانمندیهای خود توانسته بر صنعت فائق آید و در جهت راحتی زندگی خود ماشین را اختراع کند، و بهترین جاده ها و امکانات را برای زندگی بدون دغدغه خود فراهم نماید،عالی ترین قوانین را برای حل معضل ترافیک تدوین کند، لیکن نقش انسانی خود را در حل مشکل ترافیک نادیده گرفته است.

  05 ژوئیه 2016
 • تصویر کودکان محلۀ گلستان سبزوار

  با تأکید بر مطالعات محلۀ گلستان سبزوار

  03 ژوئیه 2016
 • راهی برای پویایی ارزش های معنوی و رفاه اجتماعی
  وقف به عنوان سنتی کهن، در جهت تعالی ارزش­های معنوی، در طول تاریخ آدمی را همواره به خود جذب می­کرده است. جذبه­ی این سنت پسندیده را از جهات مختلف می­توان دید؛ انجام یک فریضه حسنه با نیت باقیاتِ­الصالحات، گسترش و یا حمایت از یک نوع فعالیت خاص(اعم از مذهبی، علمی، اجتماعی و ...)، مدیریت و برنامه ریزی برای ثروت توسط شخص بعد از فوتش و ... که در تمامی موارد ذکر شده نیت خیر و گام نهادن در جهت تعالی و ارزش­های معنوی به طور مشترک، بسیار با اهمیت است.

  25 ژوئن 2016
 • فرهنگواره تحلیلی امثال و حکم: ضرب المثل های سبزواری 1001 مثل و کنایه،حسن محتشم ، سبزوار:دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار ،1378، 292 صفحه
  ضرب المثل ها عباراتی موجز و کوتاه و در عین حال دارای مفاهیم ومضامینی بلند وعمیق هستند.وقتی قضیه ای برای مردمی برحسب تجربه  زندگی خود و گذشتگان  مسلم و بدیهی می شود

  06 ژوئن 2016
 •    
  01 ژوئن 2016
 • تصویر از سریال روزی روزگاری

  یکی از کارکردهای اصلی ازدواج افزایش همکاری و همیاری و درنهایت انسجام خانواده است. در فرهنگ سنتی سبزوار جشن ازدواج مهم‌ترین و بزرگ‌ترین و شادترین جشن زندگی هر فرد شمرده می‌شود. برای برگزاری این جشن تدارکاتی زیادی لازم است. در گذشته تأمین سوخت برای ولیمۀ عروسی یکی از مهم‌ترین تدارکات جشن بود که همکاری و همیاری اهالی را می‌طلبیده ‌است. این همیاری و تعاون از خلال آیین هیزمی محقق می‌شده ‌است. آیین هیزمی از آیین‌های همیاری منطقه است که در مراسم شادی و جشن عروسی و ختنه‌سوران تا پیش از دسترسی گسترده به سوخت‌های فسیلی در منطقه برگزار می‌شده ‌است.

  01 می 2016
 • پوشاک را شناسنامه و هویت ظاهری یک قوم و ملت می دانند که در هرمنطقه و هرطایفه ای متفاوت از اقوام دیگر متجلی است و عوامل مختلفی از قبیل شرایط اقلیمی، وضعیت شغلی و حس زیبایی دوستی، اعتقادات قومی و مذهبی و......  به طور کلی در  شکل گیری پوشاک موثرند و در بررسی پوشاک باید به این عوامل هم اشاره نمود. در تحقیقات فرهنگی به طور عام و  مردم شناسی به طور خاص برای بررسی یک پدیده فرهنگی باید تا مرحله پیدایش آن پدیده پیش رفت و مراحل مختلف تطور و تغییرات آن را بررسی نمود تا بتوان در خصوص وضعیت فعلی و حال آن پدیده فرهنگی اظهار نظر نمود.

  18 آوریل 2016
 • زبان، ابزاری است برای برقراری ارتباط، و زبان گفتاری، مهمترین این ابزراها است. زبان مشترک یکی از مهمترین ویژگی‌های یک فرهنگ است و حتی اگر یک فرهنگ مادر به‌واسطه مسائلی همچون مرزبندی‌های تصنعی و سیاسی، چند پارچه شود، باز هم این زبان مشترک است که می‌تواند ارکان یک فرهنگ مشترک را همچنان استوار و پابرجا نگه دارد.

  03 فوریه 2016
 • واژۀ اَرا و اصطلاح اَرا کردن، درواقع معادل واژۀ آرا و آرایش‌کردن در فارسی معیار است (بیهقی، 1383: 37). آرا در فارسی معیار به معنی امر به آراستن است (عمید، 1363: 20) و هرگاه با کلمه‌ای دیگر مانند انجمن‌آرا، بزم‌آرا، رزم‌آرا و جهان‌آرا و ... ترکیب شود، مخفف آرایش و به معنی زیب و زیور است (همانجا). کاربرد این واژه و اصطلاحات مشتق‎شده از آن در شعر شاعران کلاسیک همچون فردوسی، منوچهری، نزاری‎قهستانی و غیره حاکی از پیشینۀ کهن این واژه در زبان و ادبیات ‎فارسی است. ظاهراً واژۀ آرا، در گویش سبزواری به‌صورت اَرا کاربرد دارد.

  31 ژانویه 2016
 • حقوق دان و تاریخ شناسی
  1308-1394

  دکتر سیروس غنی، حقوق دان و تاریخ شناس برجسته ایرانی و فرزند دکتر قاسم غنی، زاده سبزوار، دیروز 15 دی ماه 1394 در سن 86 سالگی در آمریکا درگذشت. کتاب سیروس غنی درباره برآمدن سلسله پهلوی از مهم ترین کتاب هایی بود که در سال ها اخیر منتشر شده بود. انسان شناسی و فرهنگ ضمن تسلیت به خانواده گرامی ایشان و اهل فرهنگ، بخشی از مطالب مربوط به ایشان را در زیر می آورد.   

  06 ژانویه 2016

صفحه‌ها