چین

 • من در 1980 به دنیا آمدم، درست همان سالی که چین سیاست تک فرزندی را به اجرا گذاشت: من خواهر و برادری نداشتم، دوستانم هم همین طور. زمانی که غربی ها می فهمند تک فرزند هستم، چهره شان در هم می رود:" حتما خیلی لوست می کردن" یا " حتما خیلی تنها بودی". استنلی هال، روانشناس کودک برجسته، این موقعیت را "نوعی بیماری" می داند. نسل ما در چین به "امپراتورهای کوچک" معروف بودند. در پوسترها و کاریکاتورها، ما نوزادان چاق و چله (وننری) در محاصرۀ پدر و مادرها و پدربزرگ و مادربزرگها بودیم. لوس شدن کم اهمیت ترین بخش ماجرا بود.

  19 ژوئن 2016
 •  در سال هشتصد و بیست و دو هجری گروهی به نمایندگی دولت تیموریان، در زمان بایسنقر، به چین مسافرت کردند که سفر آنان دو سال و ده ماه و پنج روز به درازا  کشید. در این سفر، دیدنی‌ها و اطلاعات سودمندی در زمینه‌های گوناگون از جمله اطلاعاتی پیرامون موسیقی چین و ایغور با خود آوردند که بخشی از آن در کتب تاریخی از ‌جمله مطلع السعدین و زبدة  التواریخ ثبت شده است. هنگام عزیمت این کاروان سیاسی ـ فرهنگی از هرات، بایسنقر (فرزند شاهرخ) به خواجه غیاث‌الدین - از صاحب‌نامان نقاشی مکتب هرات - سفارش می‌کند تا هر‌چه را روزانه می‌بیند ثبت و یادداشت کند.

  01 می 2016
 • در آستانه روز بزرگداشت سعدی همایش سعدی و کنفوسیوس برگزار می‌شود.

  13 آوریل 2016
 • با نقدی از می فانگ – آزمایشی دلخراش از کنترل اجتماعی

  06 آوریل 2016
 • در هنر آراستن باغ ها از راه آمایش معمارانه، تپه ها، صخره ها و گل ها، موفقیت تنها به پیچیدگی طراحی  یا پهناوری  زمین یا  شمار  سنگ هایی که به کار برده شده، بستگی ندارد؛ مساله  صرفا  نه به میزان کار مربوط می شود و نه به پولی که در این راه هزینه شده است. در حقیقت، همه راز این کار در چند اصل خلاصه می شود:

  05 مارس 2016
 • از یک برج دود‌آلود به یک تصفیه کننده آب مقرون به صرفه؛ ما ایده‌های جسورانه‌ای را در سال 2015 برای حل برخی از پیچیده‌ترین مشکلات زیست محیطی دیده‌ایم. این 5 داستان برخی از تکنولوژی هایی را به طور برجسته [نشان می دهد] که به قصد پیشبرد پایداری، توسط شرکت‌ها یا مصرف کنندگان تلاش شده است.

  عکس یک

  24 فوریه 2016
 • واتیکان هر روز بیش از پیش نسبت به چین توجه نشان می دهد. روز سه شنبه، دوم فوریه، پاپ فرانسوآ در مصاحبه ای که در سایت آسیا تایمز منتشر شد، از تمدن چینی ها تقدیر کرد. در شرایطی که روابطی رسمی بین چین و واتیکان وجود ندارد، ممکن است حرکت پاپ تا حدی بتواند چالش های موجود ب

  ین دو قدرت را از میان بردارد، به خصوص مساله ی ارسال یا عدم ارسال مبلغ مذهبی به خاک چین.

  08 فوریه 2016
 • جریان معکوس مهاجرت روستائیان به شهرها

  درحالی که چین با ۹ درصد از زمین های قابل کشت، ۲۰ درصد از جمعیت دنیا را دارد که در نیمه شرقی آن تراکم بیشتری دارند و به طور مداوم نیز از میزان این زمین ها کم می شود، موفق شده در کمتر از ۳۰ سال بر قحطی غلبه کند.  چین نخستین کشور تولیدکننده برنج، گندم و چای است... اما روستائیان تنها از حاصل دسترنج خود نمی توانند زندگی کنند و اگر به شهر مهاجرت نکنند، ناگزیرند به فعالیت های دیگر بپردازند.  با اصلاحات جدید، این پدیده باید شتاب بیشتری پیدا کند.

  13 ژانویه 2016
 • در حالی که چین در پی آن است که با ارج نهادن به مصرف و گشودن بخش معاملات مالی کشور از پس بحران برآید، تابستان امسال دستپاچگی و آشفتگی دولت، بازارهای مالی بین المللی را به هیجان درآورد. یقین نیست که دولت بتواند اقتصاد کشور را «به آرامی سر و سامان دهد». پرزیدنت ”شی جین پینگ“ همه چرخ و دنده های قدرت سیاسی را در مهار دارد. اما آیا این کنترل برای فرونشاندن ناخشنودی ها کافی است؟

   

  14 دسامبر 2015
 • به خلاف نظر رايج، چين هنوز با اين که رقيبي واقعي براي واشنگتن به حساب آيد فاصله زياد دارد.  درسال ٢٠١٥، ايالات متحده همچنان يکه تاز سلطه و برتري در جهان است.  هم در عرصه نظامي (اساسي) و هم در بسياري از بخش هاي کليدي ديگر به ويژه فناوري (اينترنت) و قدرت نرم (فرهنگ عمومي).  ولي اين امر به معناي آن نيست که چين پيشرفت هايي فوق العاده در ٣٠ سال اخير نداشته است. درعين حال، «امپراتوري ميانه» همچنان يک کشور نوظهور با حفره هايي از فقر در شهرستان هاي مختلف داخلي است و توليد ناخالص داخلي آن (PIB، سرانه درسال ٢٠١٣) به زحمت به ٦٨٠٠ دلار، مشابه ناميبيا، جمهوري دومينيکن يا پرو مي رسد...

  16 سپتامبر 2015

صفحه‌ها