ترکمن

 • جان اقوام کشورمان می‌کاهد. این تعبیر، اگر اغراق هم باشد، پُر بیراه نیست. این روزها، جوانان ترکمن از تیتر یک روزنامة ورزشی دلخورند و سردار آزمون، مهاجم ترکمن تیم ملی، به آن تیتر غیرحرفه‌ای و غیرمسئولانه واکنش نشان داده است. از طرفی جوانان ترک، از طنز ناشیانة یک برنامة کودک در رسانة ملی دلخورند.

  17 ژوئیه 2016
 • کتاب "مراسم و آئین های زنان شیعه در ایران و جوامع مسلمان" توسط پدرام خسرو نژاد ویراستار اصلی و مسئول در سال 2015 در برلین در انتشارات "ورلگ" منتشر شده است. این کتاب 7 فصل دارد، به معرفی هر یک از فصل های کتاب می پردازیم. "آئین های درمانی در میان زنان ترکمن در ایران" که توسط منیژه مقصودی نوشته شده است، یکی از هفت فصل کتاب: "مراسم و آئین های زنان شیعه در ایران و جوامع مسلمان" می باشد. این فصل در رابطه با تحقیق میدانی است که در روستاهای منطقه ترکمن نشین در ایران انجام شده است.

  07 نوامبر 2015
 •  روایتی از یک جوان ترکمن به نام علی گوگ نژاد که در کنار خانواده اش به کار مربی گری اسب های مسابقه مشغول است. در این ماجرا، ایلحان، تنها اسب مسابقه ای که در مالکیت خانواده ی گوگ نژاد است پس از پنج موفقیت پی در پی به طور ناگهانی در مسابقه ی ششم  از دپار بیرون نمی آید و در مقابل دویدن و آموزش دیدن مقاومت می کند.

  25 می 2015
 • چکیده: در این مقاله مراسم ازدواج در میان دو قوم ایرانی با تحلیل اسـناد جمـع آوری شـده مربوط به دهه پنجاه و شصت و مقایسه مراسم با زمان کنونی، آورده شده اسـت. بـرای تحلیل از رویکرد ساختارگرایانه استفاده شده و با نشانه شناسی نمادهـا و مراسـم، سـعی شده تا لایه های پنهان در ورای آگاهی جمعی به دست آید و با دیدی ژرفـانگر سـاخت واقعی این مراسم، ورای ظواهری که به چشم می­آیند، مورد بررسی قرار گیرند. هـر دو قوم عرب و ترکمن نسبت به گذشته خود تغییر کرده­اند و این تغییـر در میـان آنـان بـه طرف تنوع زدایی یا یکسان شدگی حرکت کرده است.

  14 آوریل 2015
 • کتاب اسلام و شمنیزم – آئین های درمانی در جهان اسلام عنوان کتابی است که توسط تیری زرکن انسان شناس و محقق فرانسوی در مرکز ملی تحقیات علمی در پاریس – فرانسه  و آنجلا هوبرت انسان شناس انگلیسی تبار متخصص انسان شناسی پزشکی در سال 2013 توسط انتشارات توریس  به چاپ رسیده است.

  13 آوریل 2015
 • برنده تندیس بهترین مستند سی‌وسومین جشنواره فجر
  ماجرا از آن‌جا شروع می‌شود که «ایلحان»، کره اسب مسابقه‌ای می‌زند به سرکشی و می‌گوید: نه، من دیگر حاضر نیستم بین آن میله‌های تنگ منتظر بایستم تا در باز شود و با هم‌نوعانم سر هیچ مسابقه بدهم.

  10 مارس 2015
 • گلشن، علی (1384)، معرفی اسب ترکمن در ایران،  تهران: پژواک کیوان
  و یکی دیگر از شناسه‌های دیرین ایرانیان اسب است.
  برنامه‌های کتاب کوچکی که در دست داریم، آشنایی با اسب ترکمن است، که علی گلشن به خوبی از عهده‌ی آن برآمده است. واقعیت این است که به رغم سابقه‌ی دیرین اسب در ایران جز در قابوس‌نامه که عنصرالمعالی آن را در آغاز نیمه‌ی دوم سده‌ی پنجم هجری نوشته است، تا روزگار ما به ندرت به این شناسه‌ی کهن ایرانی پرداخته شده است. در این میان، کار خوب استاد پورداوود، ستودنی است.

  15 ژوئیه 2014
 • ترکمن‌ها برای خانه و خانواده، واژة «اجاق» را در معنای استعاری به کار می‌برند. به طور مثال، در یکی از ابیات لالایی، از زبان مادر خطاب به نوزاد چنین آمده است:
  بال‌لار بولسون ایجه‌گینگ
  یوپک بولسون گِیجه‌گینگ
  نیرده بولسانگ اونوتما
  غریب انه‌نگ اوجاقین

  یعنی: آن‌چه می‌خوری، شهد عسل باشد / و آن‌چه می‌پوشی ابریشمِ نرم باشد / هر جا که باشی / اجاق (خانة) مادر فقیرت را فراموش نکن.

  12 می 2014
 • طراح پوستر: محسن صف‌شکن

  12 ژانویه 2014
 •  مجموعه گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در 90 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس قرار دارد. راه ارتباطی زیارتگاه خالد نبی کوهستانی بوده، ولی از طریق کلاله و تمرقره قوزی تا آن محل راه دشو اری نیست. بدلیل دوری راه و فقدان وسیله نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای انجام فرایض دینی و زیارت ماه های فروردین و اردیبهشت است.برای مشاهده  این گزارش در زیر کلیک کنید:

   

   

   

   

  07 دسامبر 2013

صفحه‌ها