بلوچ

 • شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به جشنواره‌های فرهنگِ اقوام ایرانی که در آن غذاها، لباس ها، موسیقی و صنایع دستیِ هر استان معرفی می‌شود؛ رفته باشید و یا گزارش آنرا در رسانه‌ها دیده باشید. در این جشنواره‌ها آنچه که جالب به نظر می‌رسد زندگیِ مملو از رنگ‌های شاد اقوام مختلف ایرانی است. لباس‌های محلّی زنانی که در این جشنواره‌ها حضور دارند یک ویژگی مهم دارد و آن تنوّع در سبک و رنگ لباس ها؛ ضمن حفظ هنجارهای مرسوم است.

  11 آوریل 2016
 • آنچه این کلمات را به نگارش درمی‌آورد، بدون تردید عشق و اردات نگارنده به معلمی بزرگ، فیلسوف، شاعر، نویسنده، زبان‌شناس، انسانی بزرگ و شاعر شهید، صبا دشتیاری است.

  استاد صبا دشتیاری علاقه مضاعفی به زبان و ادبیات بلوچی، فرهنگ و تاریخ بلوچستان داشت و تلاش زیادی برای نهادینه کردن زبان بلوچی در جامعه و پژوهش‌های مرتبط با آن انجام داد. تأسیس و پایه‌گذاری کتابخانه‌ی بلوچی سیدزهورشا هاشمی به‌عنوان یک مرجع علمی و پژوهشی از مهم‌ترین دستاوردهای او بود.

  23 دسامبر 2015
 • نقاشی از لیلا ملاحی‌ زاده

  لی‌لا یکی از زنان هرمزگانی است؛ محققی خودآموخته که خودش خوانده و تجربه کرده است. با آنکه زندگی در قالب نقش‌های یک زن و مادر چند فرزند، به او فرصت تحصیلات آکادمیک را نداده اما در عمل و تجربه توانسته هر آنچه را که لازم داشته در این راه کسب کند. با اهمیت‌ترین بخش کارهایش، تحقیقات او در ارتباط با زنان و همچنین یکی از اقوام بلوچ (جت‌ها) در استان هرمزگان است.

  23 اوت 2015
 • توضیح مکان عکس: عشایربلوچ٬سیستان وبلوچستان٬ سراوان٬ منطقه عشایری کوه سفید٬ مرزهای شرقی با کشور پاکستان.
  عشایر بلوچ٬ مسلمان اهل تسنن در جنوب استان کرمان٬ خراسان جنوبی و سیستان وبلوچستان  درکنار مسکن عشایری خود حریمی همچون پلان یک مسجد محراب دار روبه قبله را با سنگ چین  مشخص می کنند ومعمولا احشام ها وسایر حیوانات اهلی به آن حریم وارد نمی شوند ٬ این حریم تمام آداب و حرمت  مسجد را داراست و نمازهای روزانه مردان  درآنجا به جاآورده می شود. کودکان برای بازی و هیچ کس برای فعالیت روزانه به این نمازخانه کوچک ومورد احترام وارد نمی شوند.
  30 ژوئن 2015
 • لی‌لا یکی از زنان هرمزگانی است؛ محققی خودآموخته که خودش خوانده و تجربه کرده است. با آنکه زندگی در قالب نقش‌های یک زن و مادر چند فرزند، به او فرصت تحصیلات آکادمیک را نداده اما در عمل و تجربه توانسته هر آنچه را که لازم داشته در این راه کسب کند. با اهمیت‌ترین بخش کارهایش، تحقیقات او در ارتباط با زنان و همچنین یکی از اقوام بلوچ (جت‌ها) در استان هرمزگان است.

  17 ژوئن 2015
 • فردریک بارت یک تئوریسین کلاسیک به حساب می‌آید. کارهای مردم‌نگارانة او تنوع بسیاری دارد. فردریک بارت در ایران، عراق، پاکستان، سودان، بالی، گینة نو و نروژ کارهای میدانی انجام داده است و تک‌نگاریهای او شاهکارهایی در مردم‌نگاریند و برخی از آنها سهم عمده‌ای در نظریه‌پردازی دارند. او در میان انسان‌شناسان علاوه بر مطرح کردن دیدگاه تعامل‌گرایانه به خاطر مطالعة فرایندهای اقتصاد خرد و کارآفرینی در منطقة دارفور سودان نیز معروف است. کار او در دارفور نمونة کلاسیکی است از تحلیل فرمالیستی در انسان‌شناسی اقتصادی.

   

  فهرست

  17 می 2015
 • گروه های مختلف قومی که در ایران زندگی می کنند هریک دارای موسیقی خاص خود هستند.از طرفی سکونت بسیاری از اقوام ایرانی در مناطق مرزی و همبستگی و ارتباطات آنان با مردمان آن سوی مرز، باعث شده خیلی از خصوصات فرهنگی آنان مشترک باشد. این موضوع را نباید فراموش کرد که در ایران بزرگ همه اقوام آن سوی مرزهای فعلی هم ایرانی بوده اند و مرزهای سیاسی باعث جدایی آنان از زادگاهشان شده است.

  25 آوریل 2015
 • هنر موسیقی سنتی بلوچستان دارای تاریخی کهن است که با آداب ورسوم وفرهنگ آن جامعه عجین گشته واز زندگی مردم بلوچ جدایی ناپذیر شده است .این ویژگی به ایجاد تنوع سازها در موسیقی بلوچستان نیز منجر شده ؛ یکی از این سازها قیچک بلوچی است. تلفظ های دیگر «قیچک»،  قیژک ،سرود و سروز است. به نوازنده قیچک یا سرود ،سروری ،سروزی یا قیچکی می گویند.قیچک تنها ساز آرشه ای سیستان وبلوچستان است و «در بلوچستان در دو آنسامبل متفاوت حضور دارد...

   

  برای خواندن این مقاله فایل ضمیمه را دریافت کنید.
  15 مارس 2015
 • در روزهای 12 و 13 اسفند 1393، همایشی  در منطقه آزاد چابهار در باره  توسعه این  منطقه و بندر بهار برگزار شد که در آن  گروهی از  مسئولان و کارشناسان  و متخصصان خوزه توسعه شهری شهری و از جمله  ناصر فکوهی، مدیر انسان شناسی و فرهنگ حضور داشتند. در  زیرگزارشی  از این همایش و سخنرانی های آن را به  نقل از روزنامه شرق  روز بیستم اسفند 1393 می خوانیم...

   

   

  تمام باید‌و‌نباید‌های توسعه چابهار

  نگرانی از تبدیل‌شدن چابهار به عسلویه‌ای دیگر

  14 مارس 2015
 • هر تار نخی که زیر برق چشمانش بر طرح خیالی او جان می گیرد، تو گویی که گل و سبزه ای تازه در خاک تفتیدۀ بلوچستان روییده است، اگرچه آسمان دریغ دارد از باریدن، اما زمین هماره سرسبز است در نگاه او... در سال هایی که بلوچستان، از بی مهری های طبیعت به سوگ نشسته است، بخل آسمان بر زمین و لب ‏تر نکردن زرع و نخیل و نروییدن علف و نبودن علف‏چر، دامدارى را به انتهاى راه رسانده و کشاورزی را کم رونق نموده است. حالا بلوچ که نه آسمان به حالش مى‏گرید و نه زمین به رویش لبخند مى ‏زند، ناگزیر است براى گذران معیشت خود راهى دیگر انتخاب کند.

  08 مارس 2015

صفحه‌ها