آمریکای لاتین و کارائیب

 • ”فیلمخانه“ (”سینماتک“) فرانسه، تا پایان ماه مه نخستین مرور بزرگ آثار گذشته سینمائی جهان را برگزار خواهد کرد که به ”رائول روئیز“ فیلمساز فرانسوی ـ شیلیائی اختصاص یافته است. حدود شصت اثر ساخته او به نمایش در خواهند آمد که چند فیلم از آن میان تاکنون اکران نشده و بسیاری از آنها به همین مناسبت مرمت شده اند. فیلمساز در بنای این آثار پرشمار، هرگز به رعایت هنجارهای تحمیلی صنعت سینما و بازار تولیدات آن تن در نمی داد.

   

  18 ژوئیه 2016
 • هندوراس، پاراگوئه، برزیل …

  17 ژوئیه 2016
 •  

  متن که از نظرتان می گذرد، مصاحبه ای است با چامسکی در باره ی  یادآوری  تاریخ

  13 ژوئیه 2016
 • ما باید به تغییراتی که در قاره مان درحال انجام است با هوشیاری نظر بیفکنیم. ما در طول دهه ها،  دیکتاتوری های مخوفی را که با کودتا به ما تحمیل شده بود، از سر گذراندیم. سپس در سالهای1980 تا 1990 بازگشت شکننده دمکراسی و دولتهائی با قانونهای اساسی را تجربه نمودیم. این دولتها در طی زمان با تلاشهای  قابل توجهی خود را تقویت کردند. آنها کوشش کردند راهی برای کاهش فقر و گرسنگی و رانده شدن از جامعه بیابند.

  03 ژوئیه 2016
 • گ: کارنامه ی اوباما را چگونه ارزیابی می کنید؟

  چ: همان طور که در سال ۲۰۰۸، قبل از اولین دوره ی انتخابات، بر اساس اطلاعاتی که از وب سایتش خوانده بودم  نوشتم،  از او توقعی نداشتم. اغلب  لفاظی های  پوچ. چند نکته ی مثبت وجود داشت: بما در مورد بوش هم می توان چنین گفت. امکاناتی زیادی برای ایجاد دگرگونی های معنا دار  در اوایل ریاست جمهوریش، وقتی که کنگره با او همراهی می کرد، وجود داشت لیکن آن ها از دست داد.  طبق معیار های سیاست های ریاست جمهوری کار قابل تقدیری  نکرده است.

  29 ژوئن 2016
 • شیوه های مرئی ساختن مسایل کودکان در برزیل ـ تحلیلی از مشارکت علوم اجتماعی دراین امر .

  تحلیلی از مشارکت علوم اجتماعی دراین امر
  چکیده[1]

    این مقاله مشارکت علوم اجتماعی را در قابل رؤیت ساختن  مسايل کودکان  در برزیل از سال ۱۹۶۰ تا کنون مورد بررسی قرار می دهد.  اولین نظام مرئی کردن،  کودکی را همچو بخشی ساختاری از عدم  تساوی اجتماعی، و «مشکلی اجتماعی» می داند  که انگیزه ی حمایت های  دانشمندان علوم اجتماعی ازسیاست های اجتماعی است. مطالعه ی کار کودکان و مهمتر از همه، مسايل آموزشی، پژوهش های بسیاری را دامن زده است.

  09 ژوئن 2016
 • زلزله ی سیاسی برزیل: حقایق پشت پرده ی کودتا علیه دیلما روسف/ برگردان: عاطفه اولیایی/ دوشنبه سوم خرداد، برزیل دچار زلزله ای سیاسی شد. خبر گفتگویی سری بین یکی از وزرای دولت جدید برزیل دلیل استیضاح دلیما روسف، رییس جهمور مردمی برزیل را آشکار کرد. متن این گفتگو توسط فولها، یکی از معتبر ترین روزنامه های این کشو منتشر شد و حاکی از گفتگویی سری در ماه مارس گذشته، قبل ازرأی استیضاح روسف است.

  دوشنبه سوم خرداد، برزیل دچار زلزله ای سیاسی شد.  خبر گفتگویی سری بین یکی از  وزرای  دولت جدید برزیل  دلیل استیضاح  دلیما روسف، رییس جهمور مردمی برزیل را آشکار کرد.  متن این گفتگو توسط فولها، یکی از معتبر ترین روزنامه های این کشو  منتشر شد و حاکی از گفتگویی سری در ماه مارس گذشته، قبل ازرأی استیضاح روسف است.   گفتگو بین  رومرو خواسا، وزیر برنامه ریزی جدید ( که در آن زمان سناتور بود) و سرجیو ماچادو، از اعضای هیئت مدیره ی شرکت نفت، که هر دو متهم « پرونده ی ماشین شویی» اند،  رخ داد و پرده از توطئه ای علیه روسف، دلایل آن  و نقش رهبران ارتش برزیل در آن،  بر می دارد.  پرقدرت ترین نهاد

  31 می 2016
 • تیر خلاص به دمکراسی برزیل: بازگرداندن نئولیبرال فاسد به قدرت

   درسال  ۲۰۰۲ ، لولا د سیلوا با  احراز اکثریت مطلق آرا، حزب کارگر را در برزیل  به قدرت رساند.  در ۲۰۰۶  دوباره لولا  با پیروزی بزرگی  بر سر قدرت ماند.  دشمنان حزب کارگر که شانس بیرون راندن این حزب را از صحنه ی سیاسی از دست داده بودند، در ۲۰۱۰  با پیروزی  دیلما روسف، با تفاوت دوازده امتیاز باز به حزب کارگر باختند. در سال ۲۰۱۴،‌ PSDB ( حزب سوسیال دمکرات برزیل)   منایع مالی هنگفتی برای شکست روسف به مبارزات انخاباتی سرازیر کرد ولی باز شکست خورد و روسف با ۵۴ میلیون رأی برنده شد. 

  17 می 2016
 • هفت نقاش زن سوررئالیست فراموش شده. جستن اسرار از درون/ نوشته ی پریسیلا فرنک. برگردان: عاطفه اولیایی./

  آندره  بروتون در مانیفست فرا واقع گرایی نوشت: «  اگر به هم پیوستن  رؤیا و واقعيت (که به نظر بسیار متضاد می آیند)،‌ در واقعیتی مطلق  امکان پذیر شود،  فکر می کنم آن سوررئالیسم باشد.»  این متن در ۱۹۲۴ بنیان جنبش سوررئالیسم قرار گرفت،‌  جنبشی که به قول بروتن  « فعالیت خود به خودی و خالص روانی» است. معمولا نام هایی مانند ماکس ارنست، سالوادور دالی، هانس آرپ، مارسل دوشان، و ایو تنگی با این جنبش تداعی می شوند . و عجبا که همگی نام هنرمندان مردند!

  04 می 2016
 • روز ۱۳ ژانویه ۲۰۱۶، در شیکاگو، تاجر و صاحبکار موفق،آقای  توماس پریتزکر Thomas Pritzker ، نام سی و نهمین دریافت کننده ی جایزه ای  که به نام خودش ثبت شده را اعلام کرد . در کمال شگفتی یک آرشیتکت و معمار شیلیایی، آلخاندرو آراونا،ازدفترمعماری اله مانتال Elemental ، مفتخر به دریافت این جایزه شد . این جایزه که به نوبل معماری شناخته شده از طرف بنیاد هتل های هایت به ریاست آقای پریتزکر اعطا می شود و معمولا فعالیت معماران شناخته شده و مورد تائید را ارج می نهد :منتخب قبلی آقای اتو فریOtto Frei، بود که در نودومین سال زندگی، چند روز قبل از اعلام رسمی نتایج از دنیا رفت...

  03 می 2016

صفحه‌ها