ضمیمه هفتگی روزنامه اعتماد، کرگدن

 • ترکيه پرچم سرخي دارد. مردم اين سرزمين سرخي را نشانه ملي‌گرايي‌شان مي‌دانند. آن‌ها فقط صفر يا صد را مي‌شناسند؛ يا عشق مي‌ورزند يا نفرت. در اين خاک زندگي کردن، جايي بين صفر و صد، براي بيشتر نويسنده‌ها و هنرمندها سخت است. امروز در ترکيه سردمدار نويسنده‌هاي گير افتاده در مطلق‌گرايي فرهنگ ترکيه اورهان پاموک است. پاموک را ما با عشقش به استانبول مي‌شناسيم. کتاب‌هاي او به 56 زبان دنيا ترجمه شده و به چهار گوشه دنيا رفته‌اند. اما مردم ترکيه چقدر کتاب‌هاي او را خوانده‌اند؟ آيا نويسنده استانبول که در ايران خوانندگان و طرفداراني دارد، در استانبول هم دوست داشته مي‌شود؟

   

  18 ژوئیه 2016
 • درباره شوق زندگی و میل مبهم خود‌کشی

  این‌طوری که مولوی روایت می‌کند «آن‌چنان‌که گفت جالینوس راد/ از هوای این جهان و از مراد» حاضر است نیم‌جان در ماتحت استری به زندگی‌اش ادامه دهد تا این‌که بمیرد. از آن طرف مولانا حکایت حمزه سیدالشهدا را بیان می‌کند که بی‌زره به مصاف دشمن می‌رفت و می‌گفت «آن‌که مردن پیش چشمش تهلکه است/ نهی لاتلقوا بگیرد او به دست.»

  22 ژوئن 2016
 • جنگلهاي بلوط را در پاييز 1354 به ياد ميآورم. پاييز منطقه مريوان و بانه و هورامان شاهکاري از رنگند. آن سال يکي از نمايشهايم «افسانه ترس» را همراه با گروه تئاتر شهاب به سرتاسر کردستان برده بوديم و بماند که چه تجربه عجيبي بود و در سايه بيپرواترين دشمنيها، هرگز تکرار نشد.

  13 ژوئن 2016
 • انسان شناسی و فرهنگ در چارچوب برنامه همکاری خود با  رسانه هایی که در حوزه فرهنگ رویکردی بین رشته ای دارند، از این هفته همکاری خود را با نشریه «کرگدن» آغاز می کند. این نشریه پیشتر به صورت ضمیمه ای در روزنامه اعتماد منتشر می شد و مدتی است که به صورت یک مجله مستقل منتشر می شود. گزیده ای از مطالب این نشریه از این پس روزهای دوشنبه هر هفته در انسان شناسی و فرهنگ منتشر می شود. صاحب مسئول این نشریه هفتگی، الیاس حضرتی و سردبیر آن سید علی میرفتاح هستند. همکاری انسان شناسی و فرهنگ با این نشریه از زمانی که به صورت ضمیمه اعتماد منتشر می شد، آغاز شده  است و اکنون شکل  منظم تری به خود می گیرد.

  13 ژوئن 2016
 • بدن، کالبدی مادی است که به فضای «هویت» امکان می دهد. این هویت نیز خود به صورتی ترکیبی از مجموعه ای از هویت ها  قابل تعرف است: هویت شخصی ( که بیشتر روان شناختی است)،  فردی ( که بیشتر فلسفی است)، فرهنگی (که بیشتر انسان شناختی است) ، اجتماعی (که بیشتر جامعه شناختی است) . البته ما این زنجیره را می توانیم  تا بی نهایت ادامه دهیم و به بدن هایی نشانه وار، نمادین؛ خیالین،  استعلایی، فرافیزیکی و

  19 اکتبر 2013
 • محل تقاطع ژنتیک و هوش، دامگاهی فکری است. رییس سابق دانشگاه هاروارد ـ لاری سامرز ـ در سال 2005 جنجالی به پا کرد، زیرا، با لحنی احتیاط‌آمیز، اعلام داشت که می‌توان دشواری این دانشگاه را در استخدام استادان زن برای رشته‌های ریاضی و فیزیک، برحسب ژنتیک تبیین کرد. (سامرز نمی‌گفت که مردان در این حوزه‌ها به طور میانگین بااستعدادتر از زنانند. منظور وی آن بود که مردان بیش از زنان احتمال دارد که در این حوزه‌ها واجد بیشترین یا کمترین توانایی باشند. البته در هاروارد کسانی استخدام می‌شوند که بیشترین توانایی را داشته باشند.)

  16 سپتامبر 2013
 •  از اوایل آوریل تا اواسط جولای 1994، بیش از هشتصد هزار نفر از اعضای قوم توتسی (Tutsi) و اعضای میانه‌روِ قوم هوتو (Hutu) توسط اکثریت قومیِ هوتوها به قتل رسیدند. نظام سیاسیِ رواندا، که در انحصار اکثریت قومی هوتوها قرار داشت، از ترس این‌که مبادا در پی جنبش دموکراسی‌خواه و جنگ داخلی، از اریکه قدرت به زیر کشیده شود، دست به قتل عام گسترده توتسی‌ها و همچنین هوتوهای میانه‌رو زد. بهانه این قتل عام را سقوط هواپیمای حامل رییس‌جمهور وقت رواندا، ژووِنال هابیاریمانا (Juvenal Habyarimana)، به دست هوتوها داد.

  24 آوریل 2013
 • سورن کی یرکگارد نویسنده ژرف و پربار «عصر طلایی» خرد و هنر دانمارک می باشد. وی در طول حیات خود بیرون از سرزمین مادری اش کمتر شناخته شده بود و پس از مرگش بود که تأثیر و نفوذش در فلسفه، ادبیات و الهیات آلمان، فرانسه و در نهایت شمال و جنوب آمریکا نمود یافت. حدود آثار کی یرکگارد فلسفه، الهیات، روانشناسی، ادبیات انتقادی و دینی و داستان ادبی می باشد.

  13 مارس 2013
 • پروفسور محمود آخوندی متولد 1312 در شهرستان اهر است. دکترای حقوق جزا از دانشگاه حقوق نوشاتل سویس دارد و شاگرد اساتید نسل اول حقوقی چون دکتر سیدحسن امامی، عبدالحسین علی آبادی، دکتر ستوده، دکتر صفدری، قاسم زاده و متین دفتری بوده است و هنوز می گوید آنها دنیای دانش بودند. حافظه تاریخی دکتر آخوندی و حضورش در روند تصویب بسیاری از قوانین کیفری قبل و بعد از انقلاب انگیزه یی شد تا به سراغ او برویم و تحولات حقوق کیفری در ایران را با او در میان بگذاریم. دکتر آخوندی گشاده روی و موقر به استقبال ما آمد. هنوز ننشسته بودیم که گفت خبر حقوقی تازه چه دارید؟» به چند خبر اشاره کردیم.

  16 فوریه 2013
 • رسیدگی به جنایاتی که در صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی موضوع ماده پنج اساسنامه است، ابتدا در صلاحیت دادگاه‌های کیفری ملی است. رسیدگی به پرونده قذافی‌ها (سیف‌الاسلام قذافی و رییس سازمان اطلاعات جاسوسی لیبی) و پرونده عمر البشیررییس‌جمهور سودان نیز از همین مدالیته پیروی می‌کند. رسیدگی به این پرونده‌ها ذاتا و اصالتا در صلاحیت دادگاه‌های کیفری ملی است زیرا در رسیدگی به جرم‌های بین‌المللی موضوع صلاحیت دیوان، اصل صلاحیت سرزمینی بر سایر اصول صلاحیت مقدم است. لیکن چنانچه دادگاه‌های کیفری ملی نتوانند (unabling) یا نخواهند (unwilling) رسیدگی نمایند، دیوان اقدام به مداخله و رسیدگی می‌نماید

  26 ژانویه 2013