سرآغاز

انسان شناسی اسطوره شناختی

گزیده‌ای درباره‌ی اروین پانوفسکی

ترجمه ی سیده شبنم شمس الدین
اروین پانوفسکی

اروین پانوفسکی در 30 مارس 1892 در یک خانواده ی مرفه یهودی ساکن هانوفر المان چشم به جهان گشود. وی طی سال های 1914- 1910 به تحصیل در علوم فلسفه و فقه اللغه و تاریخ هنر پرداخت و در سال 1914 به دلیل سانحه ای که حین اسب سواری برایش پیش امد از خدمت سربازی در جنگ جهانی اول معاف شد.

تصاویر سنگ قبرهای تاریخی سفید چاه، کلید رمز زندگی و مرگ

شکوفه آذر
0021.jpg
سنگ قبرهای محرابی گورستان تاریخی سفید چاه، دارای تصاویر نمادین ایرانی است که مفاهیم پیچیده زندگی، مرگ و رستاخیز را در خود نشان می دهد. گورستان سفید چاه، که از سوی پژوهشکده زبان و گویش شهرستان ساری مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته ، در بخش «یانه سر» استان مازندران واقع است.

زیستن در جهان های سه گانه 1394

فرزانه سجادپور
download.jpg

 

جهان از دیرباز، در آمد و شد نظریات و افکار مختلفی بوده که  همواره خالقانش انسان ها بوده اند.  سنت های فکری بی هیچ ثباتی در حال تغییر و تحولند. حتی ادیان رسمی نیز با تفسیرهای جدیدی مواجه اند به گونه‌ای که گاه با تساهل و تسامح اصلاحات درون دینی صورت می‌گیرد.  اما به هر روی مطالبات دین باوران امروز با اسلاف خود فرق کرده است. امروزه دین در مواجهة با سوالات جدید حریم قدسی خویش را تغییر داده،

اسطوره و منطق - بخش دوم

نویسنده: نِویل مُرلی برگردان و مقدمه: ناتالی چوبینه
oedipus_rex.jpg

در بخش نخست این مطلب، دیدیم که دست یافتن به محتوای ذهن و اندیشه مردمان باستان امری است محال، چون برای کسب اطلاع درمورد آن منبعی در اختیار نداریم جز بخشی – شاید بسیار اندک – از فرآورده های فرهنگی تولیدشده با استفاده از آن محتوا. فرآورده های پیش روی ما، مثلن یک لنگه پای تقدیمی یا یک گلدان آتنی که روی آن تصویر موجودی بالدار نقش بسته، هرچند زمینه ای غنی و گسترده برای ژرف اندیشی و گمانه زنی به دست می دهند اما، مثلن به نسبت سفال همان گلدان که قابل تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی است،

افسانه‌های مردم کرانه‌های رود هلیل

ابوالقاسم فقيري
748e8e5dc9f47163c2feac53dfde5d33.jpg

قصه و افسانه قدیم‌ترین میراث فرهنگی بشر است. با مطالعة قصه‌ها و افسانه‌های ملل می‌توان دربارة اندیشه و گفتار مردم اطلاعاتی کسب کرد. آن زمان در می‌یابیم که چگونه می‌اندیشند و با رویدادهای تلخ و شیرین زندگی چگونه روبه‌رو می‌شوند. اگرچه ممکن است خود مردم از نفوذی که این قصه‌ها روی آن‌ها داشته بی‌خبر باشند، ولی در هر حال قصه‌ها با مهم‌ترین وسیلة آموزش و پرورش بوده‌اند.

نگاهی دیگر بر حافظ بزرگوار و فال زدن بر دیوان او

حسن مکارمی
4r1gt2g.jpg

تا به حافظ می‌رسیم، همزمان شگفتیهای حضور او در هستی، یکی پس از دیگری بر ما جلوه می‌کند. هر شگفتی ما را به شگفتی دیگر می‌برد. مشکل بتوان فقط از یک بُعد حضور او سخن گفت. در طول تاریخ بشری، تا آنجا که می‌دانیم، هیچ کتاب شعری مورد تفأل قرار نگرفته است، نه در ایران و نه در جهان، نه پیش از حافظ و نه پس از او. این جای یگانه و ویژه می‌تواند سرفصل تازه‌ای از شناخت حافظ باشد.

ارباب خودم چرا نمی‌خندی؟

آرزو مختاریان
17e15ebeb12b.jpg

حاجی فیروز را اغلب مژده رسانِ آمدنِ بهار و نوروز می‌دانند. پیدا شدنِ او در کوی و برزن ظاهراً ملازمِ جشن و شادی و رقص و لبخند است. ولی تمام این کلمه‌ها، تمام این حاجی فیروزها، بهارها، نوروزها، جشن‌ها، شادی‌ها، رقص‌ها، لبخندها، کلماتی‌اند هر کدام انباشته از تاریخ و استعاره‌. همانطور که ما هر سال رخت‌های تازه‌ای بر آن رختِ قرمز حاجی فیروز می‌پوشانیم، هر کدام‌مان به صدای او و ترانه‌ی او صدا و ترانه‌ی توی ذهن‌مان را سنجاق می‌کنیم. هیچ کدام‌مان رخت از تن حاجی فیروز نمی‌کنیم. رخت به رخت تن‌اش اضافه می‌کنیم، ناگزیر.

پنجاهمین نشست «یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ»: اسطوره و هنر مانوی

روابط عمومی
50- small.jpg

پوستر: محسن صف‌شکن
پنجاهمین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ با موضوع «فرهنگ و اسطوره» روز یکشنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۳ در سالن مرکز مشارکت های فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار خواهد شد. در این نشست که از ساعت ۴ تا ۷ بعداز ظهر است، فیلم مستند «نوروز پارسی» ساخته آقای حسن نقاشی به نمایش درمی‌آید. در این نشست آقای دکتر  ابوالقاسم اسماعیل پور نویسنده٬ اسطوره شناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی٬ و آقای

چگونگی مُردنِ دیگران: نگاهی بر انسان‌شناسیِ مرگ (1)

یوهانس فابیان برگردانِ هاجر قربانی
Famadihana_reburial_razana_ancestor_Madagascar.jpg

مرگ و انسان شناسی: یک مقدمه/ «انسان شناسان و بویژه افراد متعلق به جوامعِ غربی در یک رابطة عجیب با مرگ مواجه هستند. آنها اغلب یک رویاروییِ شخصی با مسئلة مرگ در خانه (با مرگ کسانی مانند عمه، پدر بزرگ و یا عموزاده مورد علاقه) دارند، اما تنها یک بار در این زمینه، گرینباگیر پیچیدگی‌های فرهنگی مرگ، سوگواری و خاکسپاری می شوند. این وضعیت شامل خطرات زیادی است. تجربه‌های اتنوگرافیک، فهمِ عمومی مرگ را تحت الشعاع قرار می‌دهد،

ادامه گفتگو درباب کتاب "پژوهشی در خرقه ی درویشان و دلق صوفیان"

جبار رحمانی
109618-500x500_0.jpg

توضحیات مفصل و دقیق دکتر مختاریان در مطلبی با عنوان  " نقدی بر تاملی بر مبانی نظری کتاب «پژوهشی در خرقه ی درویشان و دلق صوفیان"  بیانگر نکات بسیار ارزشمندی در شناخت سنت مطالعات اسطوره شناسی و دین پژوهی است. در ادامه مباحث مطرح شده در مطلب اول در باب این کتاب، به نظر می رسد بیان چند نکته لازم است:

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.