سرآغاز

انسان شناسی اسطوره شناختی

دین هخامنشی - بخش نخست

پردس اکتر اسکیروو/ برگردان و مقدمه: ناتالی چوبینه
dametjiz.com-farvahar-2.jpg

یادداشت مترجم: نگارنده این مطلب یکی از چهره های برجسته جهانی در عرصه پژوهش های ایران شناسی، به ویژه زبان شناسی ایران باستان، است. معرفی مختصر این چهره در پایان هردو بخش ارائه شده، اما در این نقطه آغازین اشاره ای به روش شناسی کار او خالی از اهمیت نیست. کمبود داده ها و دانستنی های یقین آور در رابطه با تاریخ و فرهنگ ایران باستان، که به طور عمده ریشه در عدم دسترسی به بخش عمده ای از شواهد نوشتاری و مادی ای دارد

پاورپوینت: نقدی بر لوی - استروس؛ راه‌هایی برای برون رفت از تقابل ساختاری

مانی کلانی
LeviStrauss.jpg

گستردگی و تنوع اندیشه لوی استروس، او را جزو آن دسته انسان شناسانی قرار داده که در یک کلام آثارش بی نهایت بار می تواند خوانده شده و تفسیر شود.
«پاورپوینت» حاضر هر چند که ارائه ای برای درس «انسان شناسی خویشاوندی» دوره دکترای انسان شناسی دانشگاه تهران بود اما عملاً نمی توانست آثار و ایده های او را تنها در چهارچوب محدود خویشاوندی و خانواده معرفی کند.

بخش چهارم بت ستیزی چیست؟.... گروه بندی تقریبی برخورد های بت شکنانه

برونو لاتور برگردان عاطفه اولیایی
Bruno-Icono-4

 هدف،  باز ـ تعریف بت دوستی [1] و بت شکنی به منظور ایجاد  عدم اطمینان  در تشخیص نوع  تصویر پرستی / تصویر ویرانی است... راستی آزمایی  طیف تفسیر  چگونه ممکن است؟  


بخش سوم بت ستیزی چیست؟: اعتماد و عدم اعتماد نسبت به تصویر

برونو لاتور برگردان عاطفه اولیایی
Bruno_Icono- 3

 بیائید لحظه ای به مداقه ی تنش ناشی از گرفتاری به چنین شمشیری دو دم،  که به خوبی  قادر به توضیح  دیردینه شناسی جزم گرایی است،  بنشینیم.  در این مقاله سه الگوی متفاوت  نفی  و تولید تصویر،  واعتماد و عدم اعتماد به تصویر را گرد آورده ایم و امید داریم از ورای آن ها،  جنگ تصاویر و بیلدرستورم را پشت سر نهیم.

تحلیل نجومی راجر بک از تصویر آیکونیک میترا و گاو نر

سیده شبنم شمس الدین
mithra

کتاب دیانت میترائیسم در امپراطوری روم نوشته ی راجر بک است که به سال 2006 توسط انتشارات اکسفورد در نیویورک به انتشار رسید. این کتاب به زبان انگلیسی است و تا به حال به فارسی ترجمه نشده است. نویسنده در کتاب مذکور به شناسایی و تحلیل زوایای مختلف میترائیسم با دو رویکرد آیکونوگرافیک و کاگنتیو ( شناختی) می پردازد.

پدیدارشناسی دین های ایرانی و پیوند آن با اسطوره شناسی: پتازونی، بیانکی، ویدن‌گرن(4)

بهار مختاریان
download.jpg

از ایران ‌شناسان دین ‌پژوهی که کمابیش با رویکردی پدیدارشناختی به بررسی دین ‌های ایرانی پرداخته ‌اند، باید ابتدا از پتازونی یاد کرد که روش و رویکرد او روشی تطبیقی و پدیدارشناختی بوده است. گسترة دانش و موضوع آثار او اگرچه مطالعات تطبیقی دین، ادیان یونانی و مانند آن را دربر میگیرد، اثر برجستة او دربارة ادیان ایرانی، دین زردشت در تاریخ دینی ایران، چنان که از نام آن برمیآید، مشخصاً به دین زردشت و مسائل تاریخی ادیان ایرانی میپردازد...

مقدمه ای بر تبیین اسطوره های بنیانگزار شهر مدرن: از برج بابل تا فرانکشتاین

ناصر فکوهی
Something_other_than_Frankenstein.jpg

مقدمه: شهر صنعتی جدید، همچون و همتراز با مفاهیمی چون «ملت» و «دولت مدرن» بیش و پیش از هر چیز حاصل و بر پایه انقلاب های فناورانه و سیاسی قرن نوزده بنا گذاشته شد و با فرایندهای هنری و ادبی به ویژه رومانتیسم از یک سو و فرایندهای خشونت بار برخورد میان فرهنگ ها از سوی دیگر تحقق یافت. اما بستر دیگری که از لحاظ تبارشناسی  ذهنی و سپس فیزیکی این شهر را به وجود آورد فرایندهایی است که به آنها نام «طرد» (exclusion) اجتماعی و فرهنگی داده اند

پدیدارشناسی دین های ایرانی و پیوند آن با اسطوره شناسی:پتازونی، بیانکی، ویدن‌گرن (3)

بهار مختاریان
Great_temple_of_RamsesII1.jpg

پدیدارشناسی دین و تاریخ ادیان
در اینجا می‏کوشیم تا به‌اختصار به توضیح آن وجوهی بپردازیم که پدیدارشناسی دین را از دانش تاریخ ادیان جدا می‏سازد. اصطلاح «تاریخ دین» غالباً در معانی متعددی به کار میرود که برخی در معنی اخصّ تاریخی آن و برخی در معنی عام تاریخی آن رایجاند. در معنی اخص، مقصود از آن تلویحاً بررسی و تحقیق در چگونگی تکوین و پیشینة یک دین مشخص از منظر بنیادهای تاریخی و بررسی تحولات آن بر اساس ترتیب و ترتب زمانی است.

انسانشناسی موجودات بیگانه (انسانشناسی داستان های علمی – تخیلی)

جبار رحمانی
بیگانان

یکی از موضوعاتی که در نظام های فرهنگی از دوران کهن تا فرهنگ های مدرن، همیشه ذهن بشری را مشغول خودش کرده، موجودات بیگانه است. موجودات بیگانه بیانگر مقوله ای از موجودات است که در طبقه بندی های موجودات جهان طبیعی (انسان، حیوان، گیاه، جماد) که ذهن ما با آنها آشناست، قرار نمی گیرند.در جهان مدرن مهمترین نمونه آنها، موجودات فضایی هستند که البته ریشه در نمونه های سنتی موجودات غیرانسانی/ناانسانی دارند.

روانکاوی یک تاریخ: درباره کتاب گفتگوی ناصر فکوهی با جلال ستاری

...
orginal-photo_report23859.jpg

«گفتگو با جلال ستاری» که کتابی است که اخیرا  نشر مرکز منتشر کرده است. این کتاب شامل گفتگوی طولانی ناصر فکوهی و جلال ستاری درباره زندگی و آثار او است . در زیر  یادداشتی از  فکوهی درباره پروژه «انسان شناسی تاریخی ایران مدرن» که این کتاب در چارچوب آ« منتشر شده است و  گفتگوی ستاری  با روزنامه شرق درباره این کتاب را می خوانیم:

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.