سرآغاز

انسان شناسی جنسیت

جنسیت و آموزش عالی

ملیحه درگاهی
gender and higher education.jpg

مقدمه: در ایران امروز به نظر می رسد مهمترین نهادی که پس از خانواده در تماس و ارتباط مستقیم با دختران و پسران جوان قرار می گیرد نهاد آموزش  و بویژه آموزش عالی است. این نهاد گاه در پیوند مستقیم با خانواده و نیازهای اجتماعی-فرهنگی و اقتصادی جوانان قرار می گیرد و گاه رابطه ای متضاد با این دو وجه دارد. 

هم یک شهروند، هم یک زن خانه‌دار

الیزایت دارلینگ، برگردان ابوالفضل حاجی‌زادگان
مجتمع کنسال

در ژوئیه 1942 دولت ملی بریتانیا، برنامه‌ی سهمیه‌بندی‌اش را تا لوازم خانگی گسترش داد و کمیته‌ی مشورتی مبلمان کارآمد[1] را جهت نظارت بر ویژگیهای طراحی و تولید اینگونه محصولات تأسیس کرد. این کمیته، تولید مبلمان و سایر کالاهای خانگی در بریتانیا را - تا سال 1952 که منحل شد - کنترل می‌کرد؛ در نتیجه این کمیته نفوذ قابل توجهی بر فرهنگ مادی زندگی روزمره در بریتانیا داشت و به‌عنوان یک دوره‌ی مهم در تاریخ طراحی بریتانیا باقی می‌ماند.

هم یک شهروند، هم یک زن خانه‌دار (1)

الیزایت دارلینگ، برگردان: ابوالفضل حاجی‌زادگان
مجتمع کنسال

در ژوئیه 1942 دولت ملی بریتانیا، برنامه‌ی سهمیه‌بندی‌اش را تا لوازم خانگی گسترش داد و کمیته‌ی مشورتی مبلمان کارآمد[1] را جهت نظارت بر ویژگیهای طراحی و تولید اینگونه محصولات تأسیس کرد. این کمیته، تولید مبلمان و سایر کالاهای خانگی در بریتانیا را - تا سال 1952 که منحل شد - کنترل می‌کرد؛ در نتیجه این کمیته نفوذ قابل توجهی بر فرهنگ مادی زندگی روزمره در بریتانیا داشت و به‌عنوان یک دوره‌ی مهم در تاریخ طراحی بریتانیا باقی می‌ماند. با در نظر گرفتن اهمیت کمیته‌ی مشورتی مبلمان کارآمد، جای تعجب است که این کمیته چقدر کم مورد مطالعه قرار گرفته است.

کنکاشی در رشد روزافزون زنان تروریست

لادن رهبری
index.jpg

چند وقتی است جهان شاهد افزایش عضویت زنان در گروه های تروریستی در کشورهای مختلف است. بوکو حرام از زنان برای انجام انفجارهای انتحاری استفاده می کند. جراید بین المللی نشان می دهد که نقش یک زن در جریان حوادث شارلی ابدو پررنگ بوده است. تصویر جنگجویان زن سیاه پوش بدون چهره ی داعش نیز مدتی است عادی شده و هر روز شاهد فرار دختران جوان از تمام نقاط جهان برای پیوستن به تروریست های داعش هستیم که با وجود کنترل های شدید امنیتی در کشورهای فرستنده، هم چنان ادامه دارد.

چرا جهان جنایت بوکوحرام را نادیده می گیرد؟

میو شرلاو (گاردین) برگردان آروین مقصودلو
Coleman_BeatingBokoHaram.jpg

هفته گذشته در حالی که پوشش رسانه­ ها بر حملات تروریستی پاریس متمرکز بودند ، گزارش شد که  بیش از 2000 نیجریه ای توسط شبه نظامیان اسلام گرا به قتل رسیدند. چه چیزی باعث می شود که یک قتل عام از دیگری اهمیت بیشتری پیدا کند؟
فرانسه آخر هفته را در گیر و دار حملات تروریستی ای گذراند که مجموعاً 17 کشته بر جای گذاشت. این کشور به طور گسترده به عزاداری پرداخت و رهبران جهان به همراه حدود 3.7 میلیون فرانسوی در راهپیمایی به نشانه اتحاد شرکت نمودند.

شکل های زن و مرد در گفتمان معمارانه معاصر (3)

گولسوم بایدار برگردان الهام نظری
Dollhouse, 1972 , Miriam Schapiro

مفهوم عاملیت و سوژه به طرز اجتناب ناپذیری به زبان مرتبط شده است. سوژه هم صحبت می کند و هم توسط گفتمان، قانون و فرهنگ مورد صحبت قرار می‌گیرد. دلالت های جنسیتی گفتمان های تربیتی ما، اغلب حتی از نگاه منتقدان نیز نادیده گرفته شده است. در اینجا بحث، اختصاصا مربوط به تاریخ طولانی ارتباط زنان با فضا در سنت فلسفی غرب است.

وضعیت بغرنجِ "حیات بومدین بودن"

آرمان شهرکی
2871792_388.jpg

خبرگزاری فرانسه 24: پلیس فرانسه حیات بومدین را فردی بسیار خطرناک توصیف کرده است. حیات بومدین مظنون به همدستی با "آمدی کولیبالی"، متهم اصلی در حمله به فروشگاه یهودیان در جنوب پاریس است.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا): مولد چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد که "حیات بومدین" همسر تروریستی که در عملیات گروگان‌گیری در پاریس کشته شد، در دوم ماه جاری میلادی وارد ترکیه شد و در هشتم همان ماه به سوریه رفت. این اظهارات در واقع به منزله این

چالش های نظری در اشتغال زنان( بخش اول)

فرزانه سجادپور
195818_orig.jpg

چالش های نظری در اشتغال زنان( بخش اول)

قدیمی ترین نظریه در مورد اشتغال زنان با آرای مری ولستون کرافت ( 1794) مبنی بر" دفاع از حقوق زنان " در کتابی به همین نام مطرح شد.  کرافت حضور زنان در عرصه کار را زمینه ای برای رهایی آن ها از نابرابری های جنسیتی می دانست چراکه از طریق آن می توانستند به واسطه کارکردهای اجتماعی تعیین سرنوشت خود را به دست گیرند

باشگاه های ورزشی زنانه: از دود عود تا پزشکی سنتی

لادن رهبری
bodybuilding-workout-log.jpg

باشگاه های ورزشی زنانه از جمله معدود فضاهایی در ایران است که زنان در آن آزادی و اختیار عمل بالایی دارند. به دلیل جنسیتی بودن این فضاها و محدودیت­ های موجود در بیشتر باشگاه ها در به همراه آوردن کودکان، زنان زمان سپری شده در باشگاه را تنها برای خود و به شکل دلخواه خود صرف می کنند. اما این که آیا این زمان صرف ارتقای سلامت می شود جای بحث دارد...

خانگی شدن رختشویی (بخش پایانی)

رودی لائرمنز و کارین ملدرز برگردان منیژه غزنویان
 Шевченко Гладильщица 1920 г..jpg

تولید صنعتی ماشین‌های شستشوی خانگی به سرعت و بین 1950-1930 که شوینده‌های برقی، شایع شدند در ایالات متحده آمریکا افزایش یافت. اگرچه در اروپای غربی، پیشرفت غیرمنتظره شوینده‌های برقی تا پس از جنگ جهانی دوم می‌بایست منتظر می‌ماند. زنان خانه‌دار طبقه متوسط، پیشتاز عمل رختشویی مدرن با استفاده از شوینده‌های برقی بودند. آنها نسبت به آرمان زن خانه‌دار مدرن و عقلانی که خانوارش را با لیاقت و با

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.