سرآغاز

انسان شناسی جنسیت

آیین‌های مذهبی زنانه : نگاهی به نذر و گونه شناسی آن

یاسمن فرحزاد
سمنوپزان

ارتباط زنان با امر مقدس ارتباطی ویژه و بسیار جالب توجه است. این ارتباط اشکال مختلفی داشته که یکی از مهمترین آنها،‌ نذر است. زنان در زمان ضرورت نذر می‌کنند و به این ترتیب وجود قدسی را شریک دغدغه‌های زندگی خود از امور جزئی ولی مهم تا امور کلان در دغدغه های زنانه مثل باروری، شفا، سلامتی و ... کرده و برای یاری خواستن در مشکلات به کمک می‌طلبند.

سلامت اجتماعی زنان روستایی

محمدحسن شربتیان
8828_261.jpg

 سلامت اجتماعی یکی از شاخص های توسعه اجتماعی جوامع محسوب می گردد.اهتمام به این پدیده در بین زنان جامعه روستایی در راستای ارتقاء شاخص های زندگی اجتماعی روستائیان از جمله سرمایه اجتماعی، امنیت عمومی، حمایت، رفاه اجتماعی، مشارکت اجتماعی، کاهش آسیب های اجتماعی و...بسیار ضرورتمند است.

پیوست: 

درآمدی بر روایت زنانه از شهر کاوشی نظری در خوانش تجربه‌های زنانه از شهر

گروه کتاب و رسانه
images.jpg

نادری،سارا،1392،درآمدی بر روایت زنانه از شهر،کاوشی نظری در خوانش تجربه‌های زنانه از شهر،تهران: تیسا،250 صفحه
در ابتدای این نوشتار لازم است به دلایل اولیه‌ای بپردازم که مرا به نگارش سطور پیشِ ‌رو مشتاق ساخت. منظورم از دلایل اولیه نه پرسش‌های اولیه‌ای است که هر پژوهشگر را به وادی پرمخاطره جست‌وجوی علمی می‌راند و نه طرح مسئله ابتدایی برای آغاز بحث به شیوه و روش‌های همیشگی درگزارش پژوهش؛

یک فیلم یک تجربه؛ «بی‌بی‌مراد»

همایون امامی
DSC_8068 BB.jpg

«بی‌بی‌مراد» عنوان فیلمی ‌بود که به مجموعه‌ای به نام «غذا‌های آیینی» تعلق داشت و در شبکه چهارم سیما ساخته می‌شد، همانطور که از اسم آن پیداست این مجموعه قصد داشت با نوعی مردم‌نگاری  تصویری، از منظر خوراک، دریچه‌ای به زندگی و آیین‌های مردم روستا‌ها و شهر‌های دورافتاده‌ی ایران بگشاید. با توجه به آنکه در آن زمان – سال 1388 - بحث مردم‌شناسی خوراک در ایران بحث نسبتاً جدیدی محسوب شده و صرف

مادر شدن ، حق یا محدودیت؟

یاسمن اوحدی
mother-child-read-book.jpg

یادداشت ارائه شده به کلاس نظریه های جدید انسان شناسی، کارشناسی ارشد، نیم ترم اول سال تحصیلی 1387-88، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران. نگاه اجمالی به امر مادری در بین زنان از آغاز جنبش های فمنیستی تا به امروز انسان همواره در دنیایی از واقعیت های اجتماعی به سر می برد.

زباله زیبا

ویرجینیا بونر / ترجمه محسن قادری
agnes_varda.jpg

نگاهی به خوشه چینان ساخته آنیس واردا
ویرجینیا بونر استادیارپژوهش های سینمایی و رسانه ای دردانشگاه دولتی کلایتون است. کتاب جدید انتشار نیافته او برفصول مشترک سینمای مستند، آوانگارد و فمینیست به ویژه آنجا که این گونه های سینمایی در کارهای فیلم سازان چپگرا چون کریس مارکر، آلن رنه و آنیس واردا همگرایی می یابند متمرکز است.

میلان کوندرا: میل به جاودانگی و سرنوشت اجتناب ناپذیر بشر

هوشنگ جمشیدیان
968full-milan-kundera.jpg

آنچه به جاودانگی امکان جاودانه شدن داده، محصول سال‌ها تلاش و مطالعه در تاریخ و فرهنگ اروپاست. پیداست که برای برخی جزئیات کوندرا چه کتاب‌ها که نخوانده و چه تفحص ها که نکرده، از فنون استفاده از زیج توسط منجمان تا زندگینامه‌ی گوته و همینگوی؛ از تاریخ موسیقی و ادبیات تا مباحث روز در زمینه‌ی رابطه‌ی اقتصاد، فرهنگ و سیاست؛ از تاریخ سیاسی معاصر تا مسائل جنبش‌های جدید زیست محیطی و...

مناسبات زبانی و زنان شاغل

فاطمه سیارپور
zanan shaghel.jpg

پس از انقلاب صنعتی که زنان به دلیل نیاز گسترده به نیروی ارزان کار وارد بازار کارشدند، جهان شاهد تحولات زیادی در حوزه های عمومی وخصوصی بوده است. تحولاتی که دریک نگاه کلی نمی توان گفت به نفع یا ضرر جنس خاص ویا هردو جنس است. تغییراتی مثل تلاش برای برابری حقوق ودستمزد میان زنان ومردان، محسوب شدن زنان در حوزه تصویب قوانین مدنی وحقوقی و... ، اضافه شدن کار

اولویت های امنیتی و تجربه تلخ مزاحمت های خیابانی

لادن رهبری
il.jpg

مزاحمت خیابانی بخش جدایی ناپذیر تجربه ی روزمره ی زنانه از شهر است. تجربه ای که بسیاری از ابعاد نظری خشونت مانند خشونت روانی، جسمانی و جنسی را یک جا در بر می گیرد. روایت زنان قربانی از رخدادهای خیابانی حاکی از آن است که قربانیان علاوه بر تجربه های روانی استرس و احساس حقارت ناشی از مزاحمت، فعالیت های اجتماعی خود را نیز به دلیل ترس از وقوع مجدد چنین رخدادهایی محدود می کنند.

برای بعضی از بچه ها جنسیت نه آبی است نه صورتی

ارین دیجیتال برگردان سپیده ثقفیان
PIIS0140673608618589.fx1_.lrg_.jpg

برای بیش از 50 سال، پزشکان جراحی را برای عادی کردن آناتومی تناسلی این بچه‌ها پیشنهاد کرده‌اند. اگرچه پزشکان این کار را با نیت خیر انجام داده‌اند تا به این بچه‌ها کمک کنند که دختر و پسرهای «نرمال» باشند، میانه دهه 1990 بزرگسالان دوجنسی اعلام کردند که این رویکرد بیشتر از این که مفید باشد تأثیرات تروماتیک داشته‌است. به گفته فعالان این زمینه، جراحی کارکرد اعصاب اندام تناسلی را از بین می‌برد و باعث احساس شرم آن‌ها از بدنشان می‌شود.

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.