سرآغاز

بوم شناسی

سفر به جلفا در امتداد آراز

احمدرضا شیخی
 آراز.jpg

اگر از گرمای تابستان پایتخت خسته شده‌اید و امتحان بچه‌ها هم تمام شده است و بهانه سفر می‌گیرند، «جلفا، در منطقه آزاد ارس» سفری خواهد شد که تا سال‌ها بعد، زیبایی و لذتش در ذهن‌شان می‌ماند و همیشه یادش بخیر می‌گویند. سرزمینی زیبا با جاذبه‌هایی متنوع که هر کدام قرن‌ها حرف برای گفتن دارند.

پاورپوینت: نقدی بر لوی - استروس؛ راه‌هایی برای برون رفت از تقابل ساختاری

مانی کلانی
LeviStrauss.jpg

گستردگی و تنوع اندیشه لوی استروس، او را جزو آن دسته انسان شناسانی قرار داده که در یک کلام آثارش بی نهایت بار می تواند خوانده شده و تفسیر شود.
«پاورپوینت» حاضر هر چند که ارائه ای برای درس «انسان شناسی خویشاوندی» دوره دکترای انسان شناسی دانشگاه تهران بود اما عملاً نمی توانست آثار و ایده های او را تنها در چهارچوب محدود خویشاوندی و خانواده معرفی کند.

رمضان به مثابه گفتمان

بنیامین انصاری نسب
مسجد جامع بندرعباس

گفتمان به معنی نظام ارزش‌ها، قواعد و معانی در یک زمینه زبانی، که دارای خودمختاری و تاثیرات مستقل بوده و بر تمام جوانب حیات اجتماعی غلبه می‌یابد و بازیگران از طریق آن جهان را درک و فهم می‌کنند.بر اساس روایت‌های مختلفی که از تحلیل گفتمان ارائه شده، رهیافت‌ها و رویکردهای مختلف نظریه تحلیل گفتمان شکل گرفته که تعریف و کاربرد مفهوم گفتمان در آنها به طور قابل توجهی متفاوت است.

تغییرات سالانه در نواحی جنگلی

سارا باقری ها
3.jpg

یکی از مهمترین مشکلات زیست محیطی مطرح شده جنگل زدایی است. برای اغلب مردم جنگل زدایی به معنای از بین رفتن جنگل های حاره ای در اثر کشاورزی است. هنوز هم هر ساله، بسیاری از نواحی جنگلی ( جنگل‌های بسیاری در شمال آمریکا، اروپا و روسیه) بر اثر تجارت چوب صدمه می‌بیند که این تخریب به وسیله کشاورزان و دامداران گرمسیری صورت می‌گیرد؛ حتی در نواحی استوایی بیشترین میزان تخریب جنگل‌ها براثر فعالیت در زمینه تولید چوب‌های سفت (جنگلی) و باارزش استوایی برای عرضه در بازارهای جهانی است.

ارتباط هنر و جامعه انسانی درمراسم موسیقی یامال

بنیامین انصاری نسب
untitled.JPG

هنر بطور عام و موسیقی بطور خاص در یک کنش متقابل با مجموعه نقش های مختلفی از جامعه پیوند دارد،این پیوند ابعاد مکانی،زمانی،روانی و فرهنگی را در بر می­گیرد.پیوند موسیقی با جامعه دریانوردان سنتی  به عنوان یک نهاد اجتماعی که دارای نظامی ازتشکیلات،ارزشها،شیوه های قومی،آداب و رسوم و قوانین است که نقش های اجتماعی مناسب هرفرد را برای ایفای کارکرد اساسی درآن جامعه نشان می دهد.

توپوگرافی

سارا باقری ها
1_0.jpg

بعد از آب و هوا (اقلیم)، توپوگرافی که شکل زمین نیز نامیده می‌شود، دومین عامل تعیین‌کننده فعالیت‌های انسانی است؛ به خصوص در کشاورزی و مکان‌یابی شهرها و صنایع. مقایسه نقشه‌ی حاضر و توجه به کوه‌ها، دره‌ها، دشت‌ها، فلات‌ها و سایر ویژگی‌های سطح زمین با نقشه‌ای از کاربری اراضی نشان می‌دهد

انسان‌شناسی ساحلی: فن و مهارت ماهی‌گیری (ادامه بخش دوم: مقوله ماهی‌گیری)

گیزلی پالسون برگردان نسرین سیدنژاد
110702062304_fishing1.jpg

شرکت کنندگان در همایش های انسان شکارچی، در مقابل بر این باور هستند که جست و جو برای حیوانات آبزی بزرگ بهتر بود در مقوله شکار گنجانده و صید سخت پوستان باید در قالب گردآوری خوراک طبقه بندی شود. اینگولد معتقد است (1987:79) که چنین مقولاتی درست زمانی که تعیین کننده انواع فعالیت ها هستند، سرشار از ابهام اند و هیچ مقایسه منطقی ای تا زمانی که انسان شناسان بر سر معنای آن به توافق برسند وجود نخواهد داشت.

انسان‌شناسی ساحلی: فن و مهارت ماهی‌گیری (بخش دوم: مقوله ماهی‌گیری)

گیزلی پالسون برگردان نسرین سیدنژاد
Fishing_in_the_haor_with_Seine_net.jpg

در اروپای قرون وسطی مرسوم بود که بین سه دسته از شکار یا طعمه بر اساس میانگین حرکت کردن آنها، تمایز بگذارند – مثلا ماهی گیری، شکار پرندگان و شکار حیوانات. به عنوان نمونه، والتون این تمایز را تا حد زیادی در کتابش با عنوان "ماهی گیری تمام عیار" [1633] نشان می دهد. او بحثش را با فصلی به نام "گردهم آیی ماهی گیر، قوچ باز و یک شکارچی که هر کدام از تفریح خود تعریف می کنند" آغاز می کند. در زبان روزمره، مفهوم ماهی گیری

عادات غذایی‌ و مرزبندی فرهنگی‌ در شمال ایران

کریستین برومبِرژه برگردان و تلخیص امیر صیاد
باقالی قاتوق، از اصیل ترین غذاهای استان گیلان

خوردنی‌ها گاهی حتی در نام خود نیز نشانی از خاستگاه و اصالت خود در بر دارند: کلم بروکسل1، سالاد نیسوئَز2، اسپاگتی بولونِز3، استیک تارتار4، کوفته تبریزی، و بسیاری نمونه‌های دیگر. در عین حال، مردمان و گروه‌های قومی نیز، گاه توسط عادات غذاییشان (که عموما بارِ منفی‌ دارد) مورد اشاره قرار می‌‌گیرند: ا‌نگلیسی ها، فرانسوی ها را "قورباغه خور"5 و در مقابل فرانسوی‌ها نیز ا‌نگلیسی‌ها را "رُسبیف"6 و هر دوی

انسان‌شناسی ساحلی: فن و مهارت ماهی‌گیری (بخش نخست)

گیزلی پالسون برگردان نسرین سیدنژاد
02 Cornell Studio Fish Stories Frano Violich Sasa Zivkovic.jpg

بشر برای امرار معاش و بقا در محیط های مختلف، همواره خود را با طبیعت وفق داده است و تامین غذا یکی مهم ترین فاکتورهایی در نظر گرفته می شود که انسان ها با آن سر و کار داشته اند. در این میان ماهی گیری همراه با سایر" فنون امرار معاش"، نقش مهمی در طرح های توسعه از قرن 19 ایفا کرده است (پالسون، 1989). اما پس از آن تحت عنوان "شکار و گردآوری" گنجانده شد و کمتر مورد توجه قرار گرفت. آنچه در ادامه می آید،

تمامی حقوق این پایگاه برای «انسان شناسی و فرهنگ» محفوظ است.